Макар и с нисък данък печалба, България остава неуютно място за предприемачите, показва новото проучване на Световната банка Doing business ("Да правиш бизнес") за 189 държави от всички континенти. Страната ни заема непрестижното 58-о място в тазгодишното издание на класацията, която традиционно помага на инвеститорите да се ориентират къде си заслужава да влагат парите си, като отчита голяма ли е бюрокрацията, лесно ли се регистрира фирма, колко време и пари отнема сдобиването с разрешителни за строеж, плащането на данъци и т.н. За сравнение Естония е на 22-ро място след Германия. Литва, Латвия и Македония са сред първите 25 в класацията, а България е в компанията на Тонга, Ботсуана и Бруней. Сингапур е най-уютното място на планетата за развиване на бизнес, а Украйна е страната, която най-значително е подобрила условията за предприемачество, твърдят авторите на изследването.
Има няколко критерия, по които България не прилича на член на Европейския съюз, а на държава от Третия свят. Присъединяването на обект към елмрежата например е кошмар за всяка фирма у нас, при това не от вчера. Това се вижда и в проучването на Световната банка, което ни отпраща на 135-о място по този показател. Процедурите за включване не са повече, отколкото другаде в Източна Европа - 6, но пък във водещите икономики са само 3. Най-лошото са високите такси и голямата загуба на време. У нас фирмата чака за пускане на тока средно 130 дни. За сравнение в Гърция процедурите се минават два пъти по-бързо, а в Германия всичко отнема само 17 дни. И докато в България нещата изобщо не се подобряват, други страни ни задминават и това обяснява защо в сравнение с предното изследване по този показател страната ни е пропаднала с 3 места.
Също така нерадостно е представянето на страната ни в дисциплината "Строителни разрешителни" - 118-о място. У нас времето за сдобиване с документи е 104 дни, а в Сингапур, който е шампион в категорията - само 26 дни. У нас предприемачът минава през 18 процедури - 3 пъти повече от Китай, където има само 6 бюрократични препятствия пред строителството. Тук е и най-сериозното пропадане на България в Doing business - с 8 места надолу спрямо миналогодишното изследване.
В България можеш да регистрираш собственост за две седмици, като минаваш през 7 "гишета", което поставя страната ни на 62-ро място. Ако се сравняваме с Румъния, Полша и Гърция, където за същото отиват между 3 и 5 седмици, сме добре, но в Нова Зеландия всички формалности отнемат само 1 ден. И тук има отстъпление спрямо миналата година - с 5 места.
Провал има и в дисциплината стартиране на фирма, където страната ни е паднала с цели 7 позиции и сега е 65-а. У нас формалностите отнемат 18 дни и се минава през 4 стъпки - от подаването на документите и плащането на таксите до вписването на Търговския регистър. В отличника Нова Зеландия всичко става за половин ден и на едно гише.
Лесно ли е да си данъкоплатец в България? Не, ако се съди по 82-рото място на България в Doing business. Вярно е, че у нас ставките са сравнително ниски, но пък плащането излиза скъпо на фирмите, защото гълта много време за попълване и подаване на разни справки, декларации, платежни. Тук все пак имаме изкачване с едно място - благодарение на увеличаването на електронните услуги. У нас има 13 вида задължителни плащания за бизнеса - вкл. осигуровки, такса смет, винетки, акциз за автогорива. В Румъния и Словакия са доста повече - съответно 39 и 20. Но в Хонконг са само три. В България обаче изпълнението на данъчните задължения е ужасно времеемко - отиват 454 часа годишно. За сравнение - в Румъния, където видовете вноски са три пъти повече, необходимото време е 200 часа. А в Обединените арабски емирства са достатъчни 12 часа годишно.
Проучването на Световната банка обхваща юни 2012- май 2013, като обявява кои са държавите реформатори през този период. Прави впечатление, че много от страните отличници, които са направили подобрения поне в 3 области, са от нашия полуостров. България я няма, а сред реформаторите са Румъния, Македония, Косово, Хърватия, Латвия.
България падна на 58-о място
Планът Орешарски!
Ех какъв бизнес климат падаше при тиквите!
енергото пуска ток за 17 дни
Извинете, г-жо автор, кой е "ЕНЕРГОТО"?