Бившият служител на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ Едуард Сноудън изрази готовност да сътрудничи на Германия в евентуално разследване, свързано с подслушването на канцлера Ангела Меркел, предадоха агенциите. Той се срещнал в Москва с депутата от опозиционната партия на Зелените Ханс-Кристиан Щрьобeле и му предал писмо, което да занесе на германските власти. Щрьобeл постна в социалната мрежа "Туитър" снимка от срещата си със Сноудън. "Очаквам с нетърпение да разговарям с вас в страната ви, щом ситуацията бъде решена. Благодаря ви за усилията ви в защита на международното право, което защитава всички ни", пише Сноудън. Според депутата бившият служител на АНС, който "без съмнение знае много неща", е готов да замине за Германия и да даде показания. Сноудън споделил пред Щрьобеле, че иска да свидетелства и пред Конгреса на САЩ.
Берлин поиска обяснения от Вашингтон във връзка с твърденията, че телефонът на канцлера Ангела Меркел е бил подслушван. Германският парламент ще обсъжда проблема с шпионажа на 18 ноември, когато трябва да реши дали да създаде разследваща комисия. Берлин отказа убежище на Сноудън по-рано тази година, а според германските медии властите в САЩ вече са поискали той да им бъде предаден, ако се озове на територията на ФРГ. Бундестагът обаче има правомощия да даде имунитет на човек, който е повикан да даде показания, съобщи Би Би Си.
Разузнаването на САЩ събира информация в Япония и Германия, въпреки че двете страни са сред най-близките съюзници на Вашингтон, заяви представител на американската администрация пред японския тв канал Ен Ейч Кей. Подслушвателните устройства били разположени във военни бази и в посолствата на САЩ в тези страни.
Междувременно държавният секретар на САЩ Джон Кери за първи път призна, че понякога американските разузнавателни служби стигат "прекалено далеч" в шпионирането. Чрез видеовръзка той участва в конференция в Лондон, на която защити подслушването като необходимо в борбата с тероризма, но се съгласи, че е необходим контрол. "В някои случаи обаче признавам, както признава и президентът Барак Обама, службите са стигали прекалено далеч, но мога да ви уверя, че това няма да се случва в бъдеще", каза Кери, цитиран от агенциите. Той добави, че Обама е твърдо решен да направи пълен преглед на програмите за следене. Джон Кери оспори съобщенията в медиите, според които АНС е подслушвала почти 70 млн. души. "Не, не е така. Тези твърдения са силно преувеличени", заяви държавният секретар на САЩ.
Комисията по разузнаването в американския Сенат одобри законопроект, въвеждащ ограничения върху програмата за електронно следене на АНС. Засилва се надзорната роля на Конгреса върху дейностите на ведомството и се въвежда утвърждаване в Сената на кандидатите за постовете директор и главен инспектор на АНС. Предвижда се също присъда до 10 г. затвор за непозволено наблюдение и шпиониране.