Четвърти месец данните на финансовото министерство за изпълнението на държавния бюджет са пълни с лоши новини. Тенденцията за лоша събираемост на приходите и ръст на разходите е налице от юни насам.
Отчетът за септември показва, че няма да се изпълни и смекчената прогноза за приходите, която бе направена при актуализацията на бюджета. Това ще направи наложително орязването на планирани разходи. Има риск и от надхвърляне на заложения по бюджета дефицит.
Очакването, че приходите по републиканския бюджет тази година ще изпреварят миналогодишните с 1.167 млрд. лв., продължава да се разминава с действителността. Събраното към края на септември възлиза едва на 125 млн. лв. повече спрямо септември 2012 г. Изоставане има както в приходите от данъци, така и в неданъчните приходи, особено от стопанисването на държавна собственост. Постъпленията от ДДС са с 228.8 млн. лв. повече спрямо септември 2012 г., докато заложеният ръст е за 555 млн. лв. Парите от данъците върху доходите на физическите лица са с 29.5 млн. повече спрямо година по-рано, а от тези данъци се чакаха 230.2 млн. лв. повече.
"Данните за приходите наистина са притеснителни. Предупредихме, че има такъв риск, още при актуализацията на бюджета", коментира председателят на бюджетната комисия в НС Йордан Цонев. Според него предварителните данни за октомври са малко по-оптимистични, а приходните агенции вече работят на пълни обороти. Цонев призна, че при неизпълнение на приходите ще се търси намаляване на разходите. Обикновено това се случва по линия на капиталовите разходи, които новото правителство обеща да не задържа изкуствено. Има натиск и за допълнителни разходи като коледни добавки за пенсионерите и за попълване на дефицита в здравната система. Източници на "Сега" коментираха вчера, че не е изключено да се стигне и до леко надхвърляне на планирания дефицит.
На фона на изоставането в приходната част разходите като дял от планираното за годината изпреварват нивото от септември 2012 г., макар и с малко. На годишна база изпреварващо растат социалните разходи, субсидиите и капиталовите разходи, които традиционно в последните години оставаха с ниско изпълнение. Към септември е натрупан дефицит от 313.4 млн. лв. при излишък от 612.6 млн. лв. година по-рано.
Грубата сметка показва, че ако темпото на постъпленията остане без промяна, неизпълнението в приходната част ще е поне 500 млн. лв. Това се доближава до прогнозата на приходните администрации отпреди актуализацията на бюджета за тази година. Рискът от неизпълнение на бюджета тогава се оценяваше на 980 млн. лв. При актуализацията рискът бе занижен на 555 млн. лв. с обяснението, че ще се вземат мерки за повишаване на събираемостта. Данните за септември показват, че това не се сбъдва.
Евентуално неизпълнение на приходите за 2013 г. поставя под въпрос и очаквания ръст на приходите в бюджета за 2014 г. "Тепърва ще спорим по тези прогнози, особено на фона на данните за септември", коментира депутатът от ГЕРБ Владимир Горанов. Подобни притеснения неофициално изразяват и отделни депутати от мнозинството. Проектобюджет 2014 предвижда данъчните приходи да са с 1.25 млрд. лв. повече спрямо заложеното за 2013 г.
ЕВРОПЕЙСКИ СРЕДСТВА
Изостават спрямо плана и постъпленията от европейски средства. Към края на септември от ЕС са постъпили 1.751 млрд. лв. при заложени 3.65 млрд. лв. При тези средства обаче няма ритмичност и в рамките на кратък период може да се възстанови по-голяма сума в зависимост от течащите проекти и етапите, до които те са стигнали. Миналата година към края на септември приходите от ЕС бяха 1 млрд. лв., а в края на годината бяха отчетени общо 2.2 млрд. лв. Вече обаче стана ясно, че България най-вероятно ще загуби сериозни суми от еврофондовете, чийто срок за разплащане изтича в края на тази година.
|
|