:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,317
Активни 929
Страници 2,247
За един ден 1,302,066

НАП харчи 1000 лв., за да събере 1000 лв. от хора без доходи

Над 301 000 души са подали за 6 месеца декларации, че започват да се осигуряват сами за здраве
СНИМКА: БГНЕС
Приходите от здравни вноски традиционно се преизпълняват с малко, но сега на тях много се разчита заради недостига на средства за болниците.
Разходите за принудително събиране на здравни вноски от хора, които нямат средства да плащат, са приблизително равни на приходите за НАП. Т.е. ползата за бюджета от тези мерки на практика е нулева. Това става ясно от анализ от приходната агенция.

За първото полугодие НАП е събрала около 50 млн. лв. осигуровки от хора, които на практика нямат никакви доходи, но законът ги принуждава да внасят за здраве. Хората, които не са осигурени по никакъв друг начин - от държавата, от работодател или като самоосигуряващи се, са длъжни да плащат 16.80 лв. на месец (8% от половината от 420 лв.). Над 301 000 души са подали за 6 месеца повече от 407 500 декларации, с които обявяват, че започват да се осигуряват сами за здраве. Това означава, че част от тях са работили по няколко месеца и после пак са оставали без доходи и подават повече от една декларация.

1.8 млн. българи продължават да се водят здравно неосигурени, като поне 800 000 от тях са емигранти, които не използват родната здравна система. Предполага се, че повечето от останалите около 1 млн. души просто нямат средства да плащат. А за да бъдат накарани, трябва да се използват методите за принудително събиране. Анализът на НАП показва, че разходът за събирането на 1000 лв. здравни вноски от тях струва приблизително колкото прихода. При обсъждането на здравната стратегия вече се чуха гласове, че трябва да се мисли как да се защитят правата на хората без доходи, тъй като няма логика държавата да осигурява безработни с право на обезщетение или пенсионери, които все пак имат някакъв доход, а да се очаква българи без никакви средства да внасят сами.

Според анализ на НАП, за който "Сега" писа, сред неосигурените има около 250 000 души, които вероятно имат доходи, но не желаят да плащат основно заради липса на доверие в здравната система. Предполага се, че това са строители, учители и др., които предлагат услуги по домовете. Броят им обаче се базира само на данните за икономически неактивните българи, които може да работят, но не търсят работа, като се предполага, че има от какво да живеят. Към момента НАП няма механизми, с които да установи дали тези лица имат някакви доходи. Данъчните настояват за достъп до банковите сметки (който едва ли ще получат заради банковата тайна) или поне до централния кредитен регистър, тъй като се предполага, че ако някой обслужва редовно кредит, значи има някакви доходи.

Преди ден от НАП отчетоха, че за деветте месеца на годината са платени 370 млн. лв. просрочени здравни вноски, докато за цялата 2012 г. те са били общо 322 млн. лв. И това не е ефект само от единната сметка, тъй като при нея по-често се покриват данъци с пари от осигуровки, отколкото обратното, понеже до 2013 г. те бяха с по-висока лихва и затова се плащаха по-редовно.

ОЩЕ ИДЕИ

За да се увеличи събираемостта на здравни вноски от КНСБ възродиха старата си идея те да се плащат и върху доходи извън труд - от наеми, ренти, финансови операции и т.н., ако хората не са осигурени на друго основание. Така хора, които сега се осигуряват срещу 16.80 лв. или изобщо не внасят в системата, ще трябва да плащат върху по-високи доходи. Синдикатите продължават да настояват и за криминализиране на укриването на осигуровките, след като се договориха за това с бизнес организациите, тъй като това е в полза на коректните работодатели. Според тях това ще дисциплинира задължените лица, затова и само през първата година се очаква приход от около 200 млн. лв. от мярката, който в следващите години ще намалява. Този законопроект обаче не мина през парламента, тъй като беше предложен от ГЕРБ, на които не им стигна времето да го приемат. Зам. финансовият министър Людмила Петкова пък обясни, че догодина двете декларации - за осигурителния доход на осигурените и за общия осигурителен доход, върху който работодателите дължат вноски, ще се подават едновременно, като така ще могат да се засичат данните. Това трябваше да е факт още през т.г.
22
4905
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
04 Ноември 2013 20:13
Разходите за принудително събиране на здравни вноски от хора, които нямат средства да плащат, са приблизително равни на приходите за НАП. Т.е. ползата за бюджета от тези мерки на практика е нулева.


Да, ама кефа от тормоза на тия нещастници, които не знаят защо живеят? Кефът цена няма...
04 Ноември 2013 20:29
тъй като няма логика държавата да осигурява безработни с право на обезщетение или пенсионери, които все пак имат някакъв доход, а да се очаква българи без никакви средства да внасят сами.


Че то къде в държавата има логика?
04 Ноември 2013 20:39
Много хубава статия.
04 Ноември 2013 20:42
Causa perduta
04 Ноември 2013 20:50
Всъщност едва ли е така (разходи 1000 лв. за придобити 1000 лв.). Мисля си, че разходите са далеч по-малки. Вероятно разчета е направен на вложените човекочасове от служителите на НАП за събиране на тези вземания. (защото другита разходи са нищожни спрямо възнаграждението). Това щеше да е така, ако за тази акция бяха назначени допълнително служители на НАП, които да се занимават само с това. И този допълнителен ФРЗ да се калкулира в сметката. Едва ли това се е случило... По-вероято наличният състав е натоварен и с тази мисия... Но те така или иначе щяха да си вземат възнаграждението ...
04 Ноември 2013 22:08
до централния кредитен регистър, тъй като се предполага, че ако някой обслужва редовно кредит, значи има някакви доходи.
Идиотско е.
Коя банка ще даде кредит на човек без доход?
04 Ноември 2013 22:23
Безработните трябва да внесат 16,80 за да са осигурени здравно, а работници чиито работодатели са удържали здравните осигуровки по ведомост, но не са ги внесли са здравно осигурени. А какво става с личните партиди на универсалните фондове за родените след 60г не ясно , работодателите са удържали парите от работника ,но не са ги внесли.
05 Ноември 2013 02:53
Какъв е смисълът от такъва огромна структура като НЗОК, ако не може да си събира здравните вноски?
05 Ноември 2013 03:16
НАП харчи 1000 лв., за да събере 1000 лв. от хора без доходи

Звучи като некролог на постмодерното общество.

НАП като репресивен орган.

Обезсмисляне на същността на събирането на данъци, щото здравните осигуровки явно са данъци, щом се събират принудително.

В България има много никъде нерегистрирани безработни, които ако успеят да изкарат 600 лв. годишно, едва ли ще се юрнат да внасят една трета от тях (200 лв. годишно) за "здраве"-то и хатъра на НЗОК или НАП. Щото човек освен от комат хляб се нуждае поне и от къпане и пране например, от паста и четка за зъби и поне една крушка/свещ. За такива глезотии като отпление зиме не си струва да споменавам.
А цените на водата и тока (а вече и на храната със съмнителното й качество) са непосилни дори за редовно работещите, та камо ли за трайно безработните.
А сега, като задължат същите тези, пък и работещите, да се осигуряват задължително в частни здравни каси, ше отворят работа на частните съдебни изпълнители (колекторските фирми, които са си мутри), които неизвестно какво ще съберат от продажбата на старите им обувки, купувани от дюкяни за вещи втора употреба.
Оксиморон до оксиморона - държавата да те задължава да се осигуряваш при частник.
05 Ноември 2013 04:01
Време е да се промени модела. Само хора, които работят, да плащат осигуровки. То е ясно, че тази система не е солидарна. Един човек може да е плащал дълго време и да не е ползвал нищо, но като остане без работа и е болен, държавата очаква от него да продължи да плаща без да каже с какво. Или му отказва лечение. Какво е солидарното в това?! Тя гледа да си прибере вноските/ данъка, за да си покрие задълженията към болници и лични лекари, а за хората никой не мисли. Вече се каза, че от вноски са освободени полицаи, военни и пр., но за тях тя не плаща достатъчно. А тези групи ползват най-много здравната система. Т.е. всичко е една огромна шашма! Ако искат хората да внасят, да има лични или семейни партиди, както е другаде. Така всеки ще има мотивация. Ако пък не, да признаят, че това е здравен данък и да се плаща само от работещите. Друг разумен вариант няма. Предполагам, че като не можаха да вземат личните карти на бедните, както искаше Атанасова, сега може да пожелаят да ги вкарат и в затвора или да ги изритат на улицата като им вземат всичко..?! Но и в двата случая държавата ще трябва да се грижи за тях и сметката ще излезе крива!
05 Ноември 2013 04:45
Да криминализираш неплащането на здравния данък при положение, че нищо не е безплатно (дори часовете висене пред кабинета на личния лекар струва колкото три хляба, когато успееш да се вредиш да влезеш), е върхът на гьонсуратлъка.
2 процента от ДДС - за здравеопазване. Това е решението. Има го по света, ама нали трябва да се строят пирамиди, които все по-оредяващите работещи да издържат: НЗОК, а сега и частни здравни фондове, за които от сега е ясно какво ще правят с парите за здраве.

Цялата система е порочна пирамида (здравна каса, министерство на здравеопазването, сега ни готвят и задължителни частни здрави фондов - че то само за издръжката на всичките тези структури никакви вноски никога няма да стигнат) и да се надгражда над нея означава единствено да се задълбочава това скъпо струващо ни престъпление със здравето на все по-малкото оцелели български граждани. За какво ти е да ходиш при личен лекар, ако те боли коляно? За да висиш с часове и да получиш направление за ортопед, ако случайно има направления, и за цялата тази безсмислена дейност да ръснеш само на личния си лекар 3 лв. плюс изгубеното време? Отделно - да ръснеш пари и на ортопеда, макар да си осигурен, и да се разтакаваш напред-назад, умирайки от болки, пък и транспортът също не е без пари. Или ако имаш нужда от очен лекар. Какво им имаше на кварталните поликлиники, които разполагаха с всички необходими апарати, лаборатории и специалисти (а ако не разполагаха, едва тогава ти даваха направление за съответната болница), та трябваше да бъдат съсипани, за да въведем система от времето на Чарлс Дикенс? И да плащаш за престой в болница, ако и да си осигурен.
Разчетът е да ходиш на частни прегледи, а държавата да ти прибира бадява доброволно-задължителните осигуровки.

05 Ноември 2013 09:25
На босия - цървулите. Ама тук нема значение колко харчи НАП, а колко са наплашени хората. Кучетата от НАП са част от системата за тотално сплашване.
05 Ноември 2013 09:26

Време е да се промени модела. Само хора, които работят, да плащат осигуровки.


Правилното е - Който има доходи.. отделно, ако човек има скътани 20000 лева, дали във вид на влог, дали във вид на недвижимо имущество, или движимо имущество... как се брои?

Щото в момента малко хора се водят на работа, но имат доходи. Щото ако нямаха доходи, щяха да умрат от глад, а те си живеят с години, че и спестяват по някой и друг лев. Защо е така? Защото доходите в натура не се взимат предвид/отделно работата на черно/, а те са доста големи - обикновено от един имот - пасивният доход, този при който стоиш и нищо не правиш/например отдаваш под наем/ и получаваш доход - е 5-10% от пазарната му цена. А активния, този при който човек сам си го работи - започва от 20% и може да стигне до 100% да речем.

Та в момента всички са се юрнали да бият работещите - защо? И да им смъкват и последната риза от гърба, а тия с доходите от натура и необявените други доходи се поощряват, като даже и помощи им се дават.

---
А що се отнася за това че НАП харчи 1000 за да събере 1000 лева - лошо няма, в крайна сметка поддържането на данъчна дисциплина също струва пари.

---
Натисни тук

05 Ноември 2013 10:08
Коя банка ще даде кредит на човек без доход?


Практиката показва, че повечето банки го правят, както у нас така и в чужбина. Понеже те печелят от "оборота" грубо казано. Иначе, нчмаше да ги има тези добре познати балони с цените на недвижимото имущество, например.

05 Ноември 2013 10:32
indiec 05 Ноември 2013 10:08 - При нас балонът беше най-вече заради липса на адекватен данък имоти. Разбира се и лесните пари от банките също наляха масло в огъня.

Натисни тук
05 Ноември 2013 11:21
Предполага се, че повечето от останалите около 1 млн. души просто нямат средства да плащат.


16.18 лв. на месец не са ли кутия цигари седмично?
05 Ноември 2013 14:57
Познавам хора със скромни, но достатъчни доходи, за да се самоосигуряват - годишните им доходи са от порядъка на 30 хил. лв., но не го правят.
После се жалват, когато стигнат до лекарска помощ. И все още си мислят, че държавата е длъжна да им покрива разходите за лечение. Отделно декларират не повече от 5 хил. лв. годишен доход.
05 Ноември 2013 15:43
Преди ден от НАП отчетоха, че за деветте месеца на годината са платени 370 млн. лв. просрочени здравни вноски, докато за цялата 2012 г. те са били общо 322 млн. лв.
Въпреки преизпълнението на приходите на НЗОК й се губят едни 37 млн. лв. с опция до 200 млн. лв. Май по-големият проблем е как се харчат събраните пари. Ама докато не се знае поименно кому колко пари са похарчени за здравеопазване никога няма да има интерес за "солидарно внасяне", па камо ли доброволно.
05 Ноември 2013 17:26
Nafarr 05 Ноември 2013 11:21, не всички пушат, за да правиш такива сравнения.
05 Ноември 2013 18:17
Valbi, сравненията са по Дянков. Като вдигна акциза (цигарите поскъпнаха с 10% средно), каза, че тия пари отиват за здравеопазване. Вярно, че септември 2010 г. актуализира бюджета и с 200 млн. лв. покри недостиг на НЗОК, но не стана ясно откъде ги взе. И досега се спрягат вече 1.5 млрд. лв. (в началото бяха 1.2 млд. лв - 850 млн. лв. по текуща сметка и 350 млн. лв по депозит; след като имаше питане от БСП се "закръглиха" на 1.4 млн. лв. - добавиха въпросния недостиг) на НЗОК, които били "окрадени".
Отделно, не всички боледуват, ама плащаме по 176 лв. месечно на НЗОК. А разходът за цигари, без "оптимизация", с включени ДДС и акциз не надхвърля 155 лв. месечно.
05 Ноември 2013 19:17
Държавните служители да си плащат осигуровките. Това е справедливото решение. Ето как ще се оправи балансът. Поддържат се условия за ниско заплащане на труда, за безработица, за лоши здравни услуги и после - защо не си плащали всички осигуровките. Как да ги плащат, като ги изгладуват ли?
05 Ноември 2013 19:35
Държавните служители да си плащат осигуровките.
Как точно? Защото и "частните" работници не си плащат напълно осигуровките: един път се делят 40:60 за сметка на работодателя; втори път, "яките дупцета" (първа и втора категория труд, дето се подлагат на "здравеубийствени" условия на труд и после дълго, продължително и скъпо требе да се лекуват) плащат еднакво 8% здравна осигуровка, опс от 15 до 25 години по-малко от работниците "трета класа".
Отделно, кое ще е данъчното задължено лице по внасянето на осигуровките? Защото, се видя, че финансовите министри изпълняват това задължение през куп за грош. Ако подчинените им (счетоводителите на държавните ведомства) следват техния пример, системата уйде у ряката.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД