Ден след като МВР проведе мащабна операция за издирване на алжиреца, който рани с нож 20-годишната продавачка Виктория Христова в центъра на София, вътрешният министър Цветлин Йовчев представи на извънредна пресконференция екшън план за справяне с бежанската криза. По думите му мерките трябва да се изпълнят за 6 месеца, с което броят на нелегалните имигранти трябва да намалее 3 пъти и в същото време принудително изведените от България трябва да се увеличат 3 пъти.
Въпреки увереността си Йовчев не каза колко ще струват новите драстични мерки, нито пък даде подробности относно изпълнението им. От думите му стана ясно, че държавата поема курс към построяване на затвори за нелегалните имигранти и принудителното им извеждане обратно до родните им места, ако се установи, че не отговарят на критериите за получаване на бежански или хуманитарен статут. Това няма да се отнася за сирийски граждани, а предимно за имигрантите от Северна Африка.
Влизащите в България ще бъдат делени на три категории още при преминаването на границата, поясни вътрешният министър. Майки с деца, както и цели семейства, ще бъдат настанявани в центрове от открит тип. Другите две категории ще са съставени от хора, които не идват от държави в конфликт, а са по-скоро икономически имигранти, както и тези, за които няма достатъчно информация. Те ще чакат решението на Агенцията за бежанци относно статута си в центрове от закрит тип, където движението им ще е ограничено. За хората, които нямат основание да получат статут, агенцията ще се произнася до 3 дни. Останалите ще чакат, докато институцията събере достатъчно данни за тях. При отказ на статут нелегално влезлите в България ще бъдат принудително извеждани до родните си места. От думите на вътрешния министър стана ясно, че статут ще се отказва, когато хората идват от държава с демократично управление.
Министърът обеща и непрекъснати полицейски операции за проверка самоличността на чужденци. Те ще се провеждат в София, където концентрацията им е най-голяма. Подобна операция на МВР бе осъществена веднага след нападението срещу Виктория. Полицаите арестуваха 62-ма души, но нападателят й - 20-годишният алжирец Салахедин Бин Аладин, така и не бе открит. Вътрешният министър разкритикува Агенцията по бежанците, тъй като младежът поискал статут преди 10 месеца и оттогава се разхождал свободно с бележка, че процедурата е задвижена. Йовчев отказа да поеме отговорност за тези действия на структурата, която е под шапката на МВР, с обяснението, че тя се е управлявала от други хора. "Аз съм само от няколко месеца", оправда се вицепремиерът.
Въпреки решението да се ускори процедурата по принудително извеждане на имигранти от България Йовчев не можа да обясни как точно ще се случва то. При принудителното им извеждане ще се налага да бъдат придружавани от служители на МВР, което ще усложни и затрудни процедурата. Според Йовчев не е изключено на тези хора да бъде предлагана малка сума пари, за да се върнат по родните си места. Засега обаче няма окончателно решение. По подобен начин Франция плаща на румънските и българските роми при принудителното им извеждане към родните им места.
Държавата ще се концентрира върху построяване на центрове от закрит тип, съобщи вицепремиерът. Такъв най-вероятно ще има плевенското село Телиш, чиито жители в понеделник блокираха пътя София-Варна в знак на протест срещу настаняването на сирийци. Йовчев обясни, че това е едно от местата, където може да се построи подобен център, но е разпоредил да се спрат подготвителните дейности. Той заяви, че днес ще отиде в селото, за да обясни на жителите какви са плановете на властта. "Нито един от настанените там няма да напуска, ще се предприемат допълнителни мерки за гарантиране на сигурността на хората там. Няма да намерим място на територията на България, което да има характеристики за изграждане на място за настаняване на лица, търсещи закрила, и това да срещне подкрепата на живеещите там. Ние трябва да изберем подходящо място и да гарантираме сигурността на хората и точно това ще направим", коментира МВР шефът.
Нови 1400 полицаи ще бъдат командировани на границата с Турция в усилие да се ограничи бежанският поток, каза още Йовчев. Те ще се изпращат на квотен принцип от всичките 28 областни дирекции на МВР. Освен това ще се засили и наблюдението на морската граница, защото се очаква миграционен натиск, след като военните завършат 30-километровата ограда в района на Елхово и Гранична полиция бъде подсилена с още хора. Йовчев обясни, че се подготвя посещение на турския външен министър у нас, както и че ще се търсят варианти за подписване на договор за реадмисия с южната ни съседка.
ПРИЗИВ
"Бих призовал да се въздържаме от ксенофобски настроения. Ще ни излязат в средносрочен и дългосрочен план много скъпо. Това е огромен репутационен въпрос", намеси се в дискусията за бежанците и премиерът Пламен Орешарски. Изказването му бе по повод шествията срещу бежанците, организирани през уикенда от ВМРО и "Атака". Тогава националистите призоваха държавата да вземе мерки и заплашиха, че в противен случай те ще вземат нещата в свои ръце. Заради крайните им изказвания вчера от Български хелзинкски комитет подадоха сигнал до главния прокурор Сотир Цацаров. В него е записано, че зам.-шефът на ВМРО Ангел Джамбазки е призовал хората да се въоръжават, с което публично ги е подбудил към престъпление. По-късно от държавното обвинение обявиха, че са започнали разследване срещу Джамбазки за подбуждане на расова омраза.
ЕВРОПОМОЩ
Вероятно през следващата година България ще получи около 15 млн. евро директна финансова помощ от Европейската комисия, съобщи еврокомисарят Кристалина Георгиева в понеделник по време на тържествена конференция по случай 20-годишнината от създаването на Комисията за образователен обмен "Фулбрайт". Според Георгиева финансовата помощ е само един от четирите механизма за спешна помощ, които Еврокомисията оказва на България. Останалите са техническа, материална и в областта на граничния контрол. Според Йовчев пък вероятно до края на годината България ще получи около 5 млн. евро. По думите на Георгиева Еврокомисията е отделила 400 млн. евро за сирийската криза. "Много важно е да се работи с местните органи на властта, да се говори с хората, да се обяснява, че бежанците в голямата си част не са заплаха - това са жени и деца, те не са страшни. Но очите на страха са големи. Хората, които не разбират проблема и особено като се заливат с дезинформация по него, е разбираемо да се плашат. Моето усещане от разговорите ми с много хора в България е, че не е проблемът, че ние правим много за бежанците, проблемът е, че в последните 24 години не сме направили достатъчно за нашите хора и това е, което създава трудност сега", каза Георгиева.
Министър Йовчев не изключи възможността да се плаща на нелегалните имигранти, за да се върнат в родината си
Ех, аз вече съм дрът, иначе бих укопирал нещо с искане да ми плащат и на мен, за да остана в родината си.