Три промени за облекчаване на условията за пенсиониране гласува вчера парламентът на първо четене. 15 500 българи ще могат да се пенсионират благодарение на замразяването на възрастта и стажа за масовата трета категория догодина. Спирането на реформата ще засегне и 3200 работещи в тежките категории труд. Около 13 000 възрастни ще успеят да се пенсионират с новата възможност за гъвкаво излизане от пазара на труда срещу по-ниска пенсия, ако им липсват стаж и възраст до 2 г. общо. 1095 военни могат да се възползват от отпадането на пенсионната възраст за армията.
За по-леките условия обаче ще трябва да се намерят около 43 млн. лв. допълнително между първо и второ четене на закона за държавния бюджет. Общо мерките ще струват около 88 млн. лв., а разчетените в бюджета на Държавното обществено осигуряване са само 45.5 млн. лв. за замразяване на условията за пенсиониране в трета категория. За гъвкавото пенсиониране трябват 30.5 млн., за тежките категории - 9 млн. лв., а за военните - 3 млн. Заради възможността да се отвори допълнителен дефицит в общественото осигуряване шефката на социалната комисия Корнелия Нинова продължава да е песимист, че текстът за гъвкавото пенсиониране ще мине на второ четене въпреки приемането му на първо.
БСП, ДПС и "Атака" гласуваха промените в Кодекса за социално осигуряване, предложени от депутати от "Коалиция за България", въпреки че нямаше нито едно положително становище за тях. Против законопроектите са социалното министерство, финансовото, НОИ и всички социални партньори. Аргументите са, че ЕК иска от България да ограничи максимално възможностите за ранно пенсиониране, а и подобни мерки в краткосрочен и дългосрочен план ще задълбочат дефицита в държавното обществено осигуряване. Това бяха и аргументите на опозицията.
Вносителите обаче контрират, че в момента реалната пенсионна възраст у нас е 64 г. и 5 месеца за мъжете при средно за ЕС 61 г. и 7 месеца и 61 г. и 3 месеца за жените, колкото е и в съюза. Повече от мъжете у нас работят само в Румъния и Швеция, а при жените в 10 страни членки реалната пенсионна възраст е по-ниска. В същото време средната продължителност на живота у нас е 7 години по-ниска от тази в ЕС. Според вносителите при голямата безработица, от която най-много страдат хората в предпенсионна възраст, мярката ще им осигури възможност за някакви доходи.
Премахването на възрастта за военните пък беше аргументирано основно с факта, че така те са в дискриминационно положение спрямо останалите работещи по специални закони - полицаи, служители на ДАНС и т.н., за които възраст няма. Становището на институции и социални партньори там е да се въведе възраст и за другите специални държавни служители. Въпреки това от 2014 г. в армията пак ще се пенсионират само срещу 27 г. стаж, от които 18 г. специализиран. Военният министър Ангел Ангелов обяви, че 1095 военни ще получат право да се пенсионират, но вероятно едва ли и 10 от тях ще го изберат, за да вземат 700 лв. пенсия вместо 1200 лв. заплата. Според него има 3000 незаети щата в армията, но няма желаещи за тях. Затова трябва да се прави всичко възможно да се привличат хора с по-благоприятни условия за труд. Любопитен детайл е, че промените за армията бяха подкрепени и с два гласа от опозицията, въпреки че точно ГЕРБ въведе през 2013 г. условието за възраст в армията.
СМЕТКИ
Замразяването на условията за пенсиониране за трета категория в преходните и заключителни разпоредби на закона за бюджета на ДОО е за 1 година, докато в червения законопроект мярката е постоянна. За 2015 и 2016 г. това ще струва още 130 млн. лв. През 2015 и 2016 г. ще трябват още над 110 млн. лв. за гъвкавото пенсиониране, което означава, че само за три години мерките ще увеличат дефицита в ДОО с над 326 млн. лв.
Не е ясно откъде ще се осигурят 43 млн. лв. за гъвкавото излизане в пенсия и отпадането на възрастта за военни
Нещо май замирисва на избори. Другите мамуни да му мислят.