Изявена защитничка на правителството се оказа "наградена" с няколко поста. Нина Гергова - едно от лицата на контрапротеста в защита на кабинета, попадна в работната група по промените в Закона за културното наследство, разкри сайтът NOresharski. Освен че всеки ден е под прозорците на "Дондуков" 2, Гергова се похвали с участие в четири парламентарни комисии - бюджетната, икономическата, социалната и културната.
Шеф на работната група за Закона за културното наследство е зам.-министърът Велислава Кръстева, която дълги години бе пресаташе на ДПС. "Не съм в България, обърнете се към пресцентъра", бе коментарът на Кръстева пред "Сега" на въпрос как са избрани членовете на въпросната група. От пресцентъра на ведомството обясниха, че нейни членове "могат да бъдат представители на институции, които пряко ползват в работата си този закон, както и всички граждани и представители на граждански и неправителствени организации, които имат идеи и предложения по него". От МК подчертаха, че всички участват доброволно и не получават възнаграждения.
Отговор даде и самата Гергова пред бТВ: "Когато бяхме в комисиите в парламента, имаше едно изказване и се обсъждаше една работна група. И аз дадох изказване в тази посока. Явно са го харесали и си дадох CV-то и ме извикаха". По-късно контрапротестиращата написа във "Фейсбук" (правописът е запазен): "Относно експертизата ми-Магистър съм по културен туризъм, но не е необходимо да си голям експерт, за да искаш да се опази културното наследство и да се бориш за това. Може... би просто трябва да обичаш България не само на думи и на показ. В доста Закони до този момент се защитаваха едни или други интереси, лобистки поправки, браншови интереси. Никой не говори за интересите на България. Участието ми в тази група е в резултата на едно от основните ни исканията от февруари за Граждански контрол. Една от най-големите грешки на протестърите и "раннобудните" е, че отказват да взимат участие. Може би не искат, защото не знаят или пък защото участието е безвъзмездно."
Каква е експертизата на Гергова, заради която е избрана, остава мистерия. Тя самата обясни, че познава много добре материята. Но на въпроса как се класифицират недвижимите културни ценности Нинова заявява, че "критериите са неясни и точно това искаме да се промени". Законът обаче определя четири кратки и ясни критерия. Интересна дефиниция дава Нинова за движимите културни ценности: "Това са картини, монети, ценности, просто трябва да се добавят и други". Законът не дава подобно определение.
Законът за културното наследство е един от най-спорните. Той претърпя редица промени, а опозицията подозира, че новите изменения ще обслужват лобистки интереси. Културното министерство пък прехвърля упреците към сега действащия нормативен акт, изготвен при управлението на тройната коалиция и ремонтиран в мандата на ГЕРБ.
--------ДРУГИ УЧАСТНИЦИ
В работната група участва и друго лице на контрапротеста - Стилиян Иванов, както и адвокати от името на Гражданска инициатива за нов закон за културното наследство. Инициативата е поместена на сайта на Федерацията по металдетектинг. В групата са още 60 представители на прокуратурата, ДАНС и агенция "Митници", Националният исторически музей, Музейната камара, археолози, художници, архитекти и колекционери, граждани.
|
|