:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,678,498
Активни 710
Страници 21,063
За един ден 1,302,066

Контрапротестиращи си заработиха постове

Лица на подкрепата на правителството ще ремонтират Закона за културното наследство
Нина Гергова
Изявена защитничка на правителството се оказа "наградена" с няколко поста. Нина Гергова - едно от лицата на контрапротеста в защита на кабинета, попадна в работната група по промените в Закона за културното наследство, разкри сайтът NOresharski. Освен че всеки ден е под прозорците на "Дондуков" 2, Гергова се похвали с участие в четири парламентарни комисии - бюджетната, икономическата, социалната и културната.

Шеф на работната група за Закона за културното наследство е зам.-министърът Велислава Кръстева, която дълги години бе пресаташе на ДПС. "Не съм в България, обърнете се към пресцентъра", бе коментарът на Кръстева пред "Сега" на въпрос как са избрани членовете на въпросната група. От пресцентъра на ведомството обясниха, че нейни членове "могат да бъдат представители на институции, които пряко ползват в работата си този закон, както и всички граждани и представители на граждански и неправителствени организации, които имат идеи и предложения по него". От МК подчертаха, че всички участват доброволно и не получават възнаграждения.

Отговор даде и самата Гергова пред бТВ: "Когато бяхме в комисиите в парламента, имаше едно изказване и се обсъждаше една работна група. И аз дадох изказване в тази посока. Явно са го харесали и си дадох CV-то и ме извикаха". По-късно контрапротестиращата написа във "Фейсбук" (правописът е запазен): "Относно експертизата ми-Магистър съм по културен туризъм, но не е необходимо да си голям експерт, за да искаш да се опази културното наследство и да се бориш за това. Може... би просто трябва да обичаш България не само на думи и на показ. В доста Закони до този момент се защитаваха едни или други интереси, лобистки поправки, браншови интереси. Никой не говори за интересите на България. Участието ми в тази група е в резултата на едно от основните ни исканията от февруари за Граждански контрол. Една от най-големите грешки на протестърите и "раннобудните" е, че отказват да взимат участие. Може би не искат, защото не знаят или пък защото участието е безвъзмездно."

Каква е експертизата на Гергова, заради която е избрана, остава мистерия. Тя самата обясни, че познава много добре материята. Но на въпроса как се класифицират недвижимите културни ценности Нинова заявява, че "критериите са неясни и точно това искаме да се промени". Законът обаче определя четири кратки и ясни критерия. Интересна дефиниция дава Нинова за движимите културни ценности: "Това са картини, монети, ценности, просто трябва да се добавят и други". Законът не дава подобно определение.

Законът за културното наследство е един от най-спорните. Той претърпя редица промени, а опозицията подозира, че новите изменения ще обслужват лобистки интереси. Културното министерство пък прехвърля упреците към сега действащия нормативен акт, изготвен при управлението на тройната коалиция и ремонтиран в мандата на ГЕРБ.

--------ДРУГИ УЧАСТНИЦИ

В работната група участва и друго лице на контрапротеста - Стилиян Иванов, както и адвокати от името на Гражданска инициатива за нов закон за културното наследство. Инициативата е поместена на сайта на Федерацията по металдетектинг. В групата са още 60 представители на прокуратурата, ДАНС и агенция "Митници", Националният исторически музей, Музейната камара, археолози, художници, архитекти и колекционери, граждани.
16
4645
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
26 Ноември 2013 19:50
Мадамата наистина се е оказала "раннобудна".
26 Ноември 2013 19:52
Светъл пример за форумните контрапротестиращи.
26 Ноември 2013 20:00
Ясно е защо не участват протестиращите
От МК подчертаха, че всички участват доброволно и не получават възнаграждения.

Така де, приятелството си е приятелство, протестът си е протест, ама работата е с пари!
26 Ноември 2013 20:06
Как да седнеш с такъв "правопис" на една маса, че и закони да твориш Поне махнаха онова леке ли , петно ли беше.
26 Ноември 2013 20:07
Натисни тук

26 Ноември 2013 20:22
Тези са бетер калинките на Тиквата. Много ми е чудно къде са редовните коментатори-контрапротестиращи?
26 Ноември 2013 20:47
Интересно, какво щеше да напише авторката за "експертизата" на назначените, ако бяха получили по няколко десетки хиляди долара от Франк Бауър, като Генов и Цонева, или ако бяха получили значка "Приятел на фондацията", като Расим Асанов, първи секретар на ОК на ДКМС?
http://novinite.bg/media/images/2012-09/photo_verybig_19388.jpg
26 Ноември 2013 21:09
От пресцентъра на ведомството обясниха, че нейни членове "могат да бъдат представители на институции, които пряко ползват в работата си този закон,
Днес като замерих в котката с първата попаднала папка в офис,че докопа кутията с китайско,баш на митническата тарифа се отвори.Това брои ли се че използвам тия закони в работата си и да ме включат в една работна група.....ако не за Солунската -поне за Свиленградската митница ?От любов към матеията-може и без заплата
26 Ноември 2013 21:19
Каква е експертизата на Гергова, заради която е избрана, остава мистерия. Тя самата обясни, че познава много добре материята. Но на въпроса как се класифицират недвижимите културни ценности Нинова заявява, че "критериите са неясни и точно това искаме да се промени". Законът обаче определя четири кратки и ясни критерия. Интересна дефиниция дава Нинова за движимите културни ценности: "Това са картини, монети, ценности, просто трябва да се добавят и други". Законът не дава подобно определение.

26 Ноември 2013 21:29
***
27 Ноември 2013 08:10
Това брои ли се за държавно чиновничество? А Мишо Шамара кога ще заеме поста на заместник-министър на културата? И изобщо някой ПЕСераст ще се изкаже ли по темата, или ще чака пореден катарзис?
27 Ноември 2013 09:41
Освен другарката от Канада няма други желаещи да вземат отношение. Защо ли? Опорните точки не са спуснати, може би?!?
27 Ноември 2013 09:50
има и един глист с колоездачни гащи, лятоска често го го виждах да изпълзява от коритото на Перловската - него кога ще го издигнат по партийна линия
27 Ноември 2013 10:08
За разликите между Нина и Асенчо:
- Нина има магистратура по културен туризъм и участва в работата на комисиите без възнаграждение;
- Асенчо няма образование и протестира срещу стотина хиляди годишно.
27 Ноември 2013 10:32
Ами за форумната амбразура?
27 Ноември 2013 15:45
Да бяхте изнесли информация и за останалите хора, които са си подали документите или са изявили желание да участват в работните групи. Когато се бориш, защитаваш и се опитваш да отстояваш убежденията си - зле, ако не се бориш пак зле. Заявки от щаба на ранобудните да участват в защита или промяна на някой закон?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД