БСП се прицели в ръководството на Сметната палата, като за подмяната му се обсъжда написването на нов закон, научи "Сега". Само така социалистите ще могат да махнат сегашния шеф проф. Валери Димитров и заместниците му, чийто мандат приключва през 2017 г. Левицата повтаря изпитаната практика, въведена от ГЕРБ преди 3 години. Тогава правителството на Бойко Борисов постъпи по същия начин, за което бе остро критикувано от социалистите.
Депутати, пожелали имената им да не се оповестяват, обясниха, че официалният повод е, че одитната институция по дефиниция трябва да е колегиален орган, а на практика сега председателят проф. Димитров е делегирал правомощия на двамата си заместници. От БСП се позовават на опита в други европейски страни. Само при монархиите имало толкова силно единоначалие в системата на палатите.
Истинската причина обаче е недоволството на БСП от работата на Димитров, който е втори мандат начело на институцията и е бивш депутат от НДСВ. Според тях проблемът е, че "нищо не върши", а от одитите "всичко излиза на шест".
В петък вечерта председателят на Сметната палата си навлече още ненавист от управляващите, като призова по БНТ да се въведе списък с позволените разходи на партиите. "Няма достатъчна отчетност, няма достатъчна публичност, защото партиите не са задължени да оповестяват всички свои разходи. За да бъде ефективен контролът, трябва да има регламентация на разходите. В момента няма забранени. Може да се зададе изчерпателен списък на позволените разходи", каза Валери Димитров по повод съмненията за туризма на "Атака" с пари от партийната субсидия. Според него, за да се извадят на светло всички разходи на политиците, трябва промяна в Закона за партиите.
Депутатите от управляващата коалиция са недоволни и че Сметната палата не реагирала на одържавяването на 1.5 млрд. лв. от здравната каса, което обаче не е най-сполучливият пример, тъй като прехвърлянето на средствата стана със законова промяна. Социалистите не одобряват одита на палатата за дейността на МВР по времето, в което министър бе Цветан Цветанов. Проверката установи, че МВР е нарушило закона за обществените поръчки в 85% от случите, а част от имотите му се обитават от различни лица без правно основание. Въпреки това самият Цветанов изтъкна, че Сметната палата е установила, че няма злоупотреба с републиканския бюджет и ако има административни нарушения, те не са се отразили на държавната хазна.
Опозицията подозира, че управляващите готвят свои удобни хора да застанат начело на одитната институция, която следи разходването на публичните средства.
В МИНАЛОТО
В края на 2010 г. управляващите от ГЕРБ приеха нов закон за Сметната палата, което бе повод и за избор на ново ръководство, макар за шеф да бе преизбран Валери Димитров. Тогава настоящият зам.-шеф на парламента Мая Манолова изтъкна, че прекратяването на мандата на ръководството на орган, избиран от Народното събрание, противоречи на конституцията и цели ГЕРБ да сложи на освободените постове удобни за партията хора. Според новия закон мандатът на председателя бе съкратен от 9 на 6 години. Той има и двама заместници със 7-годишен мандат, които се назначават по негово предложение.
Че досега коя партия е имала проблеми със Сметната палата? Удобен е тоя Димитров, много удобен...
--------------------------------
Сайтът на Генек