:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,503
Активни 845
Страници 1,433
За един ден 1,302,066

ЕС наема незаконно консултанти за оценка на закъсали банки и държави

Компаниите не се избират с търг, а често има и конфликт на интереси, сочи разследване
СНИМКА: www. europa.eu
Централата на Еврокомисията в Брюксел. ЕК заедно с Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международния валутен фонд (МВФ) незаконно е използвала финансово-консултантски компании, за да определят от какви средства се нуждаят закъсала държава от ЕС или банка за избягването на банкрути, установи журналистическо разследване.
"Тройката" международни кредитори - Европейската централна банка (ЕЦБ), Европейската комисия (ЕК) и Международният валутен фонд (МВФ), незаконно използват финансово-консултантски компании, за да определят от какви средства се нуждае закъсала държава от ЕС или банка, за да избегне банкрут, твърди електронното издание "ИЮ Обзървър". То публикува разследване, в което са участвали журналисти от Белгия, Кипър, Германия, Гърция, Ирландия, Португалия и Великобритания.

Трите институции използват услугите на компаниите Alvarez & Marsal, BlackRock, Oliver Wyman, Pimco, които не са преминали през стандартните процедури за избор на подобен вид консултанти, и това повдига сериозни съмнения относно прозрачността и отговорността на даваните от тях оценки. Според "ИЮ Обзървър" тези фирми са наемани дори и в случаи, когато е възможен конфликт на интереси, който се създава заради взаимоотношенията между инвестиционните фондове и други компании, работещи в сферата на финансовите услуги. Освен това консултантите наемат и подизпълнители, което пък създава основателни съмнения за това кой има достъп до вътрешна информация и по какъв начин те я използват. Освен местни юридически фирми сред подизпълнителите на консултантските компании, чиито услуги използват ЕЦБ, ЕК и МВФ, почти винаги е и една от т.нар. "Голяма четворка" на счетоводните компании като Deloitte, Ernst&Young, KPMG и PriceWaterhouseCoopers (PwC). Накрая се оформя "златен кръг" на дузина или повече големи компании, които на практика имат монопол при определянето на спасителните пакети за изпадналите в тежко положение държави или банки в ЕС, е изводът на "ИЮ Обзървър".

Eлектронното издание дава за пример начина, по който работи базираната в Ню Йорк консултантска компания Alvarez &Marsal, която печели 2 млн. евро за работата си през 2012 г. със "закъсала" испанска банка. По често използваната схема фирмата наема испанската юридическа компания Cuatrecasas и японската фирма за финансови услуги Nomura и PwC, които подпомагат спасяването на банката. Alvarez &Marsal печели и 6.6 млн. евро от работата си по отпускането от ЕЦБ, ЕК и МВФ на спасителен заем за Кипър. Действията на компанията в Кипър обаче предизвикват скандал и в резултат на това част от порочната практика при отпускането на спасителни заеми започват да излизат на светло. Според вътрешен одит, изготвен от Централната банка на Кипър, Alvarez &Marsal си е взела възнаграждението, въпреки че не е можела да изпълни част от поставените задачи. Кипърски медии разкриха през октомври, че Alvarez &Marsal е получила допълнителни 15 млн.евро или, 0.1% от общата сума, отпусната за рекапитализацията на кипърските банки, която бе в размер на 15.7 млрд. евро. Твърди се, че предварително е било договорено компанията да получи процент от отпуснатия заем. В момента тече разследване в Кипър, а от компанията отказват коментар по въпроса.

"ИЮ Обзървър" разкрива съмнителни практики и в други от закъсалите държави от ЕС, които получиха спасителни заеми.

7
2323
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
16 Декември 2013 20:45
Тъй ли ве?!?!

А къде са лошите Българи и Румънци в тази пошла схема?!?!?!?
16 Декември 2013 22:01
Българите и румънците са некултурни хора. Диваци, без квато и да е култура на крадене. Поради което в изискано общество на рафинирани крадци, не ги пускат. Инак щяхме да сме там и ние разбира се.
17 Декември 2013 01:42
Трябва да крадем още повече за да ги стигнем империалистите.
17 Декември 2013 09:25
Same old, same old... Ако не се промени системата, не могат да бъдат променени и "грешките".
17 Декември 2013 09:55
След като си наемат консултанти да им вършат работата, за какво се плащат заплати на скъпите брюкселски чиновници?
17 Декември 2013 13:54
Как е възможно това, би възкликнал западофилът, убеден че ЕС и тройката са върхът по отношение на морал, честност липса и на мисъл за корупция и т.н и т.н. Да, ама не, както казваше един техен представител. Всички са маскари в тази система и на изток и на запад. Само че, за техните кривици свенливо мълчат, само тук там нещичко се появява за да открехне завесата...
17 Декември 2013 18:37
Трите институции използват услугите на компаниите Alvarez & Marsal, BlackRock, Oliver Wyman, Pimco, които не са преминали през стандартните процедури за избор на подобен вид консултанти, и това повдига сериозни съмнения относно прозрачността и отговорността на даваните от тях оценки.
А рейтиговите агенции дали са преминали съответната "стандартна процедура за избор"? Там нямали "конфликт на интересите"? Иначе съмнения по "отговорността на даваните от тях оценки" няма. Просто не носят такава.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД