"Тройката" международни кредитори - Европейската централна банка (ЕЦБ), Европейската комисия (ЕК) и Международният валутен фонд (МВФ), незаконно използват финансово-консултантски компании, за да определят от какви средства се нуждае закъсала държава от ЕС или банка, за да избегне банкрут, твърди електронното издание "ИЮ Обзървър". То публикува разследване, в което са участвали журналисти от Белгия, Кипър, Германия, Гърция, Ирландия, Португалия и Великобритания.
Трите институции използват услугите на компаниите Alvarez & Marsal, BlackRock, Oliver Wyman, Pimco, които не са преминали през стандартните процедури за избор на подобен вид консултанти, и това повдига сериозни съмнения относно прозрачността и отговорността на даваните от тях оценки. Според "ИЮ Обзървър" тези фирми са наемани дори и в случаи, когато е възможен конфликт на интереси, който се създава заради взаимоотношенията между инвестиционните фондове и други компании, работещи в сферата на финансовите услуги. Освен това консултантите наемат и подизпълнители, което пък създава основателни съмнения за това кой има достъп до вътрешна информация и по какъв начин те я използват. Освен местни юридически фирми сред подизпълнителите на консултантските компании, чиито услуги използват ЕЦБ, ЕК и МВФ, почти винаги е и една от т.нар. "Голяма четворка" на счетоводните компании като Deloitte, Ernst&Young, KPMG и PriceWaterhouseCoopers (PwC). Накрая се оформя "златен кръг" на дузина или повече големи компании, които на практика имат монопол при определянето на спасителните пакети за изпадналите в тежко положение държави или банки в ЕС, е изводът на "ИЮ Обзървър".
Eлектронното издание дава за пример начина, по който работи базираната в Ню Йорк консултантска компания Alvarez &Marsal, която печели 2 млн. евро за работата си през 2012 г. със "закъсала" испанска банка. По често използваната схема фирмата наема испанската юридическа компания Cuatrecasas и японската фирма за финансови услуги Nomura и PwC, които подпомагат спасяването на банката. Alvarez &Marsal печели и 6.6 млн. евро от работата си по отпускането от ЕЦБ, ЕК и МВФ на спасителен заем за Кипър. Действията на компанията в Кипър обаче предизвикват скандал и в резултат на това част от порочната практика при отпускането на спасителни заеми започват да излизат на светло. Според вътрешен одит, изготвен от Централната банка на Кипър, Alvarez &Marsal си е взела възнаграждението, въпреки че не е можела да изпълни част от поставените задачи. Кипърски медии разкриха през октомври, че Alvarez &Marsal е получила допълнителни 15 млн.евро или, 0.1% от общата сума, отпусната за рекапитализацията на кипърските банки, която бе в размер на 15.7 млрд. евро. Твърди се, че предварително е било договорено компанията да получи процент от отпуснатия заем. В момента тече разследване в Кипър, а от компанията отказват коментар по въпроса.
"ИЮ Обзървър" разкрива съмнителни практики и в други от закъсалите държави от ЕС, които получиха спасителни заеми.