Финансирането на проектите по оперативните програми в последните два месеца разчита изцяло на националния бюджет. Европейската комисия официално е предупредила всички страни членки, че заради дефицит в бюджета си за 2013 г. от ноември ще възстановява суми само по изключение. По тази причина разплащанията по еврофондовете у нас са сведени до минимум за покриване на най-спешни разходи.
За проблема с разплащането на европейските проекти съобщи пред БНР зам. изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Емил Савов. Според Савов надеждите са плащанията да тръгнат от началото на февруари. Възможно е възстановяването да се забави допълнително и да започне от началото на март.
"Този проблем стои пред всички държавни членки и не бива да се драматизира", коментира пред "Сега" депутатът от "Коалиция за България" Димчо Михалевски. Според Михалевски в момента се финансират само най-спешните разходи по европроектите, като източник на средствата е фискалният резерв. "Именно защото фискалният резерв не може да падне под определен минимум, в края на годината повечето плащания се отлагат за началото на следващата година", коментира Михалевски.
Проблем с възстановяването на средствата от ЕС заради дефицит в бюджета на съюза имаше и в края на миналата година. Тогава се стигна и до размяна на реплики с комисията заради изказване на бившия министър на финансите Симеон Дянков, че дефицитът в бюджета на ЕС е причината да няма коледни добавки. Наред с общия дефицит в бюджета на ЕС тежестта върху националния бюджет по линия на еврофондовете нарасна и заради спряното междинно финансиране заради проблеми с обществените поръчки по оперативна програма "Околна среда".
Финансовото министерство вчера не коментира проблема със замразеното възстановяване на средства от ЕС. Не е ясно доколко разплащането с национални средства ще доведе до увеличаване на дефицита по държавния бюджет. По последни данни на БНБ към 14 декември фискалният резерв възлиза на 5.3 млрд. лв., други около 400 млн. лв. са в търговски банки. Планираният дефицит по консолидираната фискална програма за 2013 година е 1.593 млрд. лв., а фискалният резерв не бива да пада под 4.5 млрд. лв. Към края на октомври - последния месец, за който има данни, дефицитът по консолидираната фискална програма бе 443 млн. лв.
ПРИХОДИ
Очаква се този месец да се получат и първи авансови плащания по проекта "Южен поток", научи "Сега". Те ще доведат и до евентуални приходи от ДДС за държавата, но постъпленията вероятно ще са след календарното затваряне на разплащането от страна на хазната. Сумите обаче ще допринесат за свиване на бюджетния дефицит.
СПолука за България!
За шест месеца най-експерния, академичен, галактически кабинет:
1. Ръста на БВП - 0,5 най-ниския от три години (т.е. от кризата). Това при полужение, че тогава ЕС потъваше, а сега дърпа нагоре ЕС и цялата останала световна икономика.
2. Външните дългове - 3+ млрд до края на годината (без да се включва земеделския 'Дянков' кредит дето не върнаха) + до 4.4 млрд другата година (тука може да има ре-финансиране, така че е условно)
3. ЕС фондове - част спрени (чети изгубени няма време), част изгубени, а сега и всички други спират.
4. Дълговете към фирми нарастнали с 37% на годишна база. Защо е държавна тайна.
5. Дефлация (ако може да се вярва на който и да от това правителство) 1.5%
6. Допълнителни гаранции за проекти дето ще ги плащаме през зъбите си - Белене, Козлудуй -7
7. Увеличен дефицит на годишна база, неколкократно (на база 01.01.13-01.06.13 бюджета е на плюс и подобрен ан годишна база спрямо 06.12)
8. Намалени приходи на НАП - многократно
9. Фискалния резерв 5.3 (+400?) - с млрд по-малко от колкто го остави Борисов. Това при полужение, че са взимани нови заеми - виж по-горе.
10. Безработицата се увеличава на годишна база. Не просто заетостта намалява, както беше последните години при Борисов. Безработицата дори върви нагоре.
- Кредитния ни рейтинг - негативен (това е симптом)
- Увеличен износ (това го слагам да не мислим, че международната обстановка се е влошила)
------------ ЗА ШЕСТ МЕСЕЦА ----------
И пак Дянков (с Костов, като негов поне донякъде предшественик) е виновен. Борисов голема глупост направи, че го махна, сега се вижда кой е вършил работа за България през последните 24г.
От делно прокуратурата и полицията се скпаха съвсем. Отделно бежанците и т.н. Айде те не са част от това експертно правителство.
Давайте опорните точки!