В навечерието на новия бюджетен период на ЕС 2014-2020 правителството се зае да измени структурата на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси. Органът има важна роля в разпределението на евросредства за интеграцията на малцинствата - например ръководи Междуведомствената работна група за ресурсно подпомагане интеграцията на ромите, която се обезпечава с пари от еврофондове. Съветът работи към Министерския съвет от 1997 г. под различни наименования с цел да координира дейностите на държавата и НПО сектора по етническите и демографските въпроси. Настоящият му председател е вицепремиерът Зинаида Златанова.
В края на м.г. в "Държавен вестник" бяха обнародвани поправки в правилника на НССЕИВ, които пряко ще повлияят на обновлението на състава му и работата му в следващите няколко години. Досега в органа можеха да членуват само сдружения на български граждани от етническите малцинства, а сега формулировката се разширява до "юридически лица с нестопанска цел". Това означава, че членове ще могат да бъдат и фондации, учредени от един-единствен човек. Отпада изискването те да са регистрирани за обществена полза, което дава път на организации за частна полза, чиито отчети не са публични и не се подават пред Централния регистър към Министерство на правосъдието. Досега молби за членство се подаваха ежегодно до 15 януари. Новият правилник изисква това да стане до 20 декември миналата година, а решението кой да влезе ще се вземе до 20 януари от комисия, назначена от Зинаида Златанова. Самото членство се удължава от 1 на 3 г.
За последно съветът нашумя през април т.г., когато 13-те ромски организации, членуващи в него, вкупом го напуснаха с мотива, че бил "куха чиновническа структура" и не се съобразявал с предложенията им.
|
|