:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,411,477
Активни 262
Страници 14,374
За един ден 1,302,066

Властта се чуди да разделя ли енергетиката от икономиката



Държавата все още обмисля дали да раздели мегаминистерството на икономиката и енергетиката на две отделни институции или то да запази настоящата си структура. Докато икономическият министър Драгомир Стойнев вчера категорично отрече темата да е на дневен ред, неговият съпартиец, депутатът от БСП Явор Куюмджиев видя ползи от евентуалната промяна. Идеята тлее отдавна, но бе притоплена покрай подготвяната от ведомството нова енергийна стратегия, която трябва да стане готова през пролетта.

"Докато аз съм министър на икономиката и енергетиката, Българският енергиен холдинг няма да се преструктурира или да се закрива, напротив - ще се засилва ролята му при балансиране на енергетиката ни, няма да има и разделяне на министерството, колкото и да е тежко то", категоричен бе Стойнев. В подкрепа на думите му по-късно от пресслужбата на Министерския съвет също обявиха, че министерството няма да бъде раздробено.

Но според Куюмджиев, който бе зам. икономически министър по време на Тройната коалиция, промяната би довела до по-добра координация в сектора. За пример той посочи проблемите, които първо минават през енергийния холдинг, през ресорния заместник и едва тогава стигат до министъра. "Едва ли не се отнасяме към този толкова важен сектор като към Агенция по горите, която се нарежда малко по-напред в йерархията в държавата", коментира Куюмджев пред "Фокус". Той все пак уточни, че темата тепърва ще се обсъжда и окончателно решение все още не е взето. Разделянето на министерството бе залегнало в предизборната програма на БСП.
3
1185
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
09 Януари 2014 21:55
Енергетиката не е ли част от икономиката? Все едно да кажем "Магазин за хранителни стоки и салам".
09 Януари 2014 23:30
EДинственото, с което енергетиката трябва да се раздели е с всички паразити, които я смучат десетилетия наред! Всъщност нас смучат през предприятията в енергетиката - електродобивни, електропреносни, електроразпределителни! Няколко пъти съм го казвал, в т.ч. и в този Форум - 3-те млн.домакинства нямат избор, освен всячески (и рационално) да търсят намаление на количеството квтч, което е написано в месечната им сметка от ЧЕЗ, ЕВН, ЕНЕРГО-ПРО! Цената на тока явно е обречена да расте! Само САМИ може да си помогнем! Никой от тези, дето са в Парламента, или пък в МС (че и край МС, визирам разните мастити експерти от Комисията 1616 на Киро Цочев) няма да си развали достлука със собствениците на трите групи предприятия от енергетиката, които споменах в началото на поста! Друго направление за спасение на домакинства е да започнат САМИ или КОЛЕКТИВНО (малки кооперативи от домакинства) да "събират" ток от слънцето и от вятъра!!До няколко години в страната ще има поне дузина ТКСС = Териториални Кооперативни СОЛАРНИ Стопанства и ТКВС = Териториални Кооперативни ВЕТРОВИ Стопанства! Помнете ми думата!
10 Януари 2014 09:24
То лесна работа. Тургаш подписа и готово.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД