Социалните предприятия да получават предимство при обществените поръчки, ако предложат равни условия с другите кандидати, предвижда план за действие по социална икономика за 2014 и 2015 г. Става дума за стопанската дейност на неправителствените организации, която е разрешена от закона, когато е свързана с предмета на основната им дейност, подобрява жизненото равнище или създава заетост сред уязвими групи, предоставя услуги или друга пряка подкрепа за преодоляване на социалната им изолация.
Законодателната промяна в Закона за обществените поръчки трябва да бъде готова до края на 2015 г. През 2013 г. вече беше направена законодателна промяна, с която предприятия на хора с увреждания получиха предимство при обществените поръчки, за да се стимулира тяхната дейност. Това се случи въпреки многото скандални разкрития, че подобни фирми се възползват от предимствата си, а след това наемат за подизпълнители фирми, в които не работят хора с увреждания, и парите отиват при тях. Особеното при социалните предприятия е, че няма възможност за разпределяне на печалба.
Страната ни ще активизира социалната икономика още с обучения, анализи за ефекта от социалните предприятия върху жизнения стандарт на хората, на възможностите на финансирането им, изследване на добрите практики, изработване на информационни материали и др., е записано в плана. Най-много социални предприятия предоставят услуги в сферите на социалното подпомагане, здравните консултации и обученията на лица със специални потребности. Според статистиката в България съществуват над 200 такива дружества.
|
|