Опасни химикали са открити в детски дрехи и обувки на известни марки, сочат данните от разследване, направено от природозащитната организация "Грийнпийс" и цитирано от световните медии. През май и юни м.г. активисти на организацията са закупили общо 82 вида бебешки и детски дрехи в 25 държави по света. Текстилните изделия са на популярни марки, сред които American Apparel, C&A, Disney, GAP, H&M, Primark и Uniqlo, Adidas, Nike, Puma и Burberry. Дрехите са били изпратени в изследователските лаборатории на "Грийнпийс" в университета "Ексетър" във Великобритания, откъдето са препратени за изследвания към независими акредитирани лаборатории. Всички продукти са изследвани за наличието на нонилфенол етоксилати (NPE), фталати, полифлуорирани химикали (PFC) и др.
Според резултатите наличие на високи нива на нонилфенолни етоксилати (NPE) е открито в поне един продукт от всички тествани марки. Веднъж освободени в околната среда, тези химикали могат да имат вредно въздействие върху репродуктивната, имунната и хормоналната система на човека. Децата са особено уязвима група и негативните ефекти от тези химикали при тях са в пъти по-силни. В бански костюм на марката Аdidas са открити концентрации на перфлуороктанова киселина (PFOA). Щампована част от детска блузка от марката Primark пък съдържала 11% фталати (група химикали, често използвани в текстилната индустрия, за да направят по-меки пластмасите в някои щампи).
"Тези химикали могат да бъдат открити във всякакви дрехи - от луксозни дизайнерски до обикновена конфекция", заяви експертът от "Грийнпийс" Манфред Щантен на пресконференция в Хамбург, на която бяха представени резултатите от изследвания.
Китай е най-големият производител на текстил и потребител на химикали. Природозащитните от "Грийнпийс" призовават правителството в Пекин да помогне за ограничаването и спирането на токсични химикали в текстилната индустрия. Те предлагат като първа стъпка да бъде публикуван черен списък на опасните химикали, чиято употреба трябва да бъде незабавно прекратена, както и заводите да бъдат принудени да предоставят информация за използваните вещества.
ПРИЗИВ
Родителите и потребителите могат да помогнат да се сложи край на този "отровен кошмар", като открито призоват модните марки за промяна, съветва "Грийнпийс". Организацията дава за пример някои от най-големите световни марки, които преди време публично поеха ангажимент да елиминират токсичните субстанции в производството си и вече правят сериозни стъпки в тази посока.