:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,925
Активни 807
Страници 20,490
За един ден 1,302,066

Лошото правосъдие ни струва все по-скъпо

Рекордът принадлежи на дело за реституция, което след 20 години, 3 месеца и 20 дни още не е приключило
Лошото правосъдие струва все по-скъпо на бюджета на съдебната власт, т.е. на данъкоплатците. От януари до края на ноември 2013 г. съдебната власт е дължала 3 869 549 лв. обезщетения по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ). От тях са платени малко над 2.7 млн. лв. За забавените плащания се трупат и лихви. Това става ясно от справка, поискана от "Сега" от Висшия съдебен съвет по Закона за достъп до информация.

За цялата 2012 г. са изплатени 3 638 822 лв., а година по-рано - 3 602 859 лв. Оказва се, че съдебният съвет няма данни какви конкретни обезщетения са осъдени да платят съдът и прокуратурата, както и самият ВСС. В предходни години такава информация е била налична и предоставяна от съвета. По правило най-много обезщетения плаща държавното обвинение.

ЗОДОВ казва, че държавата отговаря за вредите, причинени на граждани от дознанието, следствието, прокуратурата и съда от незаконно задържане, обвинение в извършване на престъпление, осъждане, изпълнение на наложено наказание над определения срок или размер, използване на специални разузнавателни средства.

Когато определят размера на обезщетението, съдиите, които гледат дела по ЗОДОВ, трябва да вземат предвид тежестта на повдигнатите обвинения, колко време е продължило наказателното преследване, дали човекът е бил в ареста и за колко време, как се е отразил процесът върху физическото и психическото му здраве и върху взаимоотношенията му с близките му. Зависи и дали делото е било с обществен отзвук.

Отделно държавата плаща между 1 и 3 млн. лв. всяка година обезщетения по решения на съда в Страсбург.

От 1 октомври м.г., принудена от Страсбург, България въведе и административна процедура за компенсация на бавно правосъдие, която е алтернатива на делата по ЗОДОВ. От процедурата могат да се възползват както жертвите на престъпления, така и осъдените престъпници. Гражданите могат да изпратят жалба в Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС) и ако имат основания, правосъдният министър им предлага споразумение и обезщетение до 10 000 лв. За обезщетения по ЗОДОВ таван няма. За първата година на действие на новата процедура бяха платени близо 83 хил. лв. обезщетения по 21 споразумения.

По закон на всеки 6 месеца ВСС трябва да анализира причините за забавянето на делата и да взема мерки за тяхното отстраняване. Както първият, така и вторият и последен засега анализ на съвета се ограничават предимно в преразказване на статистика и посочване, че повечето забавени дела са тръгнали от Софийския районен съд, минали са през градския съд и са стигнали до Върховния касационен съд. Сочат се няколко случая, най-фрапиращ от които е на гражданско дело, продължило 20 години, 3 месеца и 20 дни. Процесът е по Закона за възстановяване на собствеността върху одържавени недвижими имоти. Според електронното деловодство на Софийския градски съд по делото все още няма влязъл в сила съдебен акт.

В т.нар. анализ са посочени и 10 причини за забавянето на делата. Освен критиките към съда, са описани и случаи на разследвания, по време на които за една година разследващите, ръководени от прокуратурата, са назначили само една експертиза и са разпитали двама свидетели. Съветът напомня на шефовете в съдебната власт да организират работата така, че да не се стига до забавяне на делата.
12
4038
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
14 Януари 2014 19:48
Това го знаем,даже и главния Цацаров Натисни тук
14 Януари 2014 19:50
На всичкото от горе, когато ответникът по граждански дела се укрива, по новия ГПК му се назначава особен представител, който, веднъж назначен, има право да обжалва до последна инстанция, освободен от дължимите държавни такси, но получавайки хонорари все за сметка на насрещната страна. Така се развила тълкувателната практика на ВКС и хората не могат да намерят член на Адвокатска колегия, който да е заинтересован поне да го оспори
14 Януари 2014 20:03
винаги ще ни струва скъпо, докато продажни боклуци заменят живота на невинни хора срещу условни присъди
14 Януари 2014 20:06
Рекордът принадлежи на дело за реституция, което след 20 години, 3 месеца и 20 дни още не е приключило


Ще дойде синът на адвоката и ще приключи делото.
14 Януари 2014 21:38
А защо бщджетът на тази институция не се повлиява от глобите, които им се налагат и които на края ние плащаме? Сигурен съм, че е напълно постижимо и уместно да се изчисли формула според която бщджетът за правосъдие да бъде повляван негативно за всяка глоба. Иначе как да стимулираме тези стожери на правдата да работят пълноценно.
14 Януари 2014 22:35
Т.нар съдебна система (правилно наименование - язва) е не просто прогнила, тя е символ.
И това е напълно нормално, след като правната каста е богопомазана в държава от наплашени неграмотници.
Въпрос на време беше , на костовите реформи да им се види "дясната" част.
Единственото хубаво е , че на всеки 50 - 100 години има събития като извадени от домовете им опрасени мидъл рейндж държавни чиновници с "имунитет" (разбирай - неподсъдни) , и пребити от озверяла тълпа.Справки - Франция края на 18ти век, Англия средата на 17ти, Русия началото на 20ти.
15 Януари 2014 00:20
UMNI4KO,
На всичко отгоре, след обжалване от загубилата делото на първа инстанция страна, когато втората съдебна инстанция отмени решение на първата, разноските(такси, адвокатски хонорари, хонарари за експертизи, дневни, нощни, пътни и т.н.) за делата и на двете инстанции се заплащат от спечелилата на първа инстанция делото страна- която, при това, НЕ е обжалвала първоинстанционното решение!
Сиреч, по-горната инстанция открива Грешки и НЕкачествена работа на по-долната, но вместо за грешките и НЕкачествената си работа да плащат първоинстанционните магистрати и Съд, плащат Гражданите и фирмите, които са потърсили от държавата Правосъдие и Правораздаване! ПФУ!
15 Януари 2014 07:07
Съдиите и прокурорите си имат държава в държавата. Правят каквото си искат, особено прокурорите.

Когато една структура/система е оставена без външен контрол.. рано или късно тя става неадекватна. Точно това е ситуацията със съдебната ни система - там живеят в друг свят.
15 Януари 2014 08:40
Лошото правосъдие струва скъпо, но пък ПОРЪЧКОВОТО правосъдие ни струва още по-скъпо. Всичко може да се реши съвсем лесно - държавата предявява регресен иск към лицата, повдигнали и поддържали поръчкови обвинения. А прокурорите да не могат да израстват в кариерата при повдигане на такива обвинения. Не може покрай едно поръчково дело всички да бъдат изстреляни като с катапулт на топли хубави местенца, а същевременно да са разбили десетки човешки съдби.
15 Януари 2014 08:48
докато плащам аз, а не сътворилия безобразието, за което е осъдена държавата и по-скъпо ще става.
15 Януари 2014 12:30
Много бързо да бъде записано в закона, че тези обезщетения ще се изплащат от кадърни и некадърни прокурори. Да видите вие тогава как делата ще препускат, ще се гледат честно и точно. Бръкни му на българина в джоба, така ще се оправим.
15 Януари 2014 17:01
Много мирише на параграф 22! Съдът съди,съдейки причинява някому вреди,този някой осъжда съдилия го,този последния,плаща обезщетение на ощетения,платилият иска и получава от МФ още пари и....пак отначало! У нас трябва да има давност за всяко престъпление поне 100 години,та претрупаната съдебна система да не бърза!! Абе,някои съдии бавят с години мотивите за издадени от тях присъди,вие искате бързи присъди! Ама,ха!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД