Лечението на десетки тежко болни българчета се бави фатално заради мудната работа на Фонда за лечение на деца, която според представители на неправителствени организации и членове на Обществения съвет не върви поради некомпетентността на новото ръководство.
29 молби за лечение на деца в чужбина бяха разгледани на първото заседание на фонда за 2014 г. на 14 януари, от тях 28 са одобрени. Десислава Хурмузова, която е член на Обществения съвет, обаче обяви пред БНР, че има забавяне в работата на фонда по бюрократични причини и поиска смяна на ръководството му. Здравното министерство разпространи и становище от името на Обществения съвет, според което всичките му членове се разграничавали от Хурмузова и от "начина, по който се злепоставя и уронва престижът на една добре организирана и работеща държавна институция". Оказа се обаче, че повечето от хората в съвета дори не знаят за становището, което набързо беше свалено от сайта на здравното министерство.
А Красимира Величкова, директор на Българския дарителски форум и също член на съвета, разпространи вчера позиция, с което потвърди, че след смяната на ръководството разглеждането на молбите се бави сериозно. "Смятам за недопустимо институция като Министерство на здравеопазването да говори от името на свой консултативен орган, както и от името на граждани, публични личности и професионалисти, без позицията да е предварително съгласувана с тях. Това е груба злоупотреба и подмяна на ролята на Обществения съвет в този фонд с цел да бъде прикрита истината за неефективността му през последните 3 месеца", пише в становището си Величкова. Според неправителствените организации заради лошо управление и бюрократични причини не са разгледани навреме молбите на 36 тежко болни деца, които практически не получават своевременно нужното им лечение.
Снощи фондът излезе със свое становище за скандала, в което прехвърли вината за забавянето на офертите от чуждите болници.
ПРЕДИСТОРИЯ
В началото на октомври 2013 г. предишният шеф на фонда Павел Александров беше сменен от Ива Станкова, педиатър и бивш депутат от БСП. Според здравния министър Таня Андреева рокадата била наложителна, тъй като имало забавени документи на деца с повече от 120-130 дни и се сключвали граждански договори за дейности, които могат да се извършват от администрацията на фонда. Още тогава обаче неправителствените организации предупредиха, че се посяга на единствената добре работеща структура в министерството и рокадата ще доведе до забавяне на работата й.
|
|