Експертен съвет по търговия на дребно с лекарствени продукти ще решава кой ще може да отвори аптека в дадено населено място, ако има няколко желаещи за това. Промяната в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина беше гласувана вчера от парламента. От ГЕРБ изразиха опасения, че така ще се ограничи конкуренцията, а и правото ще се дава според политическите интереси.
Шефката на здравната комисия Нигяр Джафер обаче обяви, че конкуренцията няма да се нарушава, тъй като промените били насочени не към големите градове, а към малките населени места, където има недостиг на аптеки. Не става ясно как разрешението една аптека да бъде отворена, а друга не, ще стимулира разкриването им в малки населени места.
С промените се въвежда и уведомителен режим за т.нар. паралелен износ на лекарства, чрез който медикаменти от България с ниски цени се изнасят в държави от ЕС на по-високи. "Ние в момента не знаем колко е паралелният износ от България. Говорим, че става въпрос за мащаби от 35 милиона евро, имаме официално писмо от европейски структури, според което паралелният износ от България е около 90 милиона евро, говори се, че е 300 милиона евро. Ето защо се прие да се въведе уведомителен режим, без някой да иска да ограничава правото за общообщностни доставки", коментира Джафер.
НЕДОВОЛСТВО
Лекарският съюз възрази срещу идеята един лекар да работи само на един договор със здравната каса, която беше записана в краткосрочни мерки за финансово стабилизиране на здравната система. Основното съображение на гилдията е свързано с липсата на кадри и опасността цели региони от страната да останат без достъп до медицинска помощ. От пациентските организации пък смятат, че част от мерките в областта на лекарствата са в ущърб на пациентите. Например идеята включването и заплащането на нови лекарства и промяната на Позитивния лекарствен списък да става на 12 месеца. Мотивът на здравното министерство е, че новите лекарства натоварват бюджета на касата и затова трябва да се прави преглед на разходите при подготовката на проектобюджета за следващата година. Разбираме необходимостта от планиране на бюджета, но този дълъг срок лишава пациентите от възможността да получат качествено и ново лечение, посочват от пациентските организации. Те предлагат срокът да остане 6 месеца, както е сега.
|
|