Те се жалват, че славата е затормозяваща, но си умират да позират пред фотоапаратите. Искат да бъдат нормални жени, майки, дъщери, сестри, ала изпадат в истерия, ако по улицата не ги следват папараци. Бленуват за частен живот, но с удоволствие разказват на журналистите всеки детайл от ежедневието си. Винаги изтъкват своята независимост, но все пак не могат да живеят без публичността, без личните си мениджъри, стилисти, козметици, инструктори и имиджмейкъри. За да украсят корицата на някое списание, изискват огромен хонорар, специален тоалет, лимузина, пълна с рози, плодове и шампанско. Но на тях всичко им е позволено - капризите, ексцентричността, скандалите. Всичко, защото те са латиноамериканските сирени.
Популярното в цяла Латинска Америка сп. "Gatopardo" ги събира на едно място в годишната си селекция на най-фамозните дами на юг от САЩ. Ето ги.
Топмоделът
Жизел Бюндхен (Бразилия). По ирония на съдбата нейната кариера започва от един "Макдоналдс". Там я откриват "ловците" на млади модели, които я убеждават да се включи в конкурса на "Elit". Това се случва в Сау Паулу, където е на екскурзия с приятелки, пренебрегвайки бащината забрана да напуска родната Оризонтина. Сетне е поверена в ръцете на Моника Монтейро. Жизел е 20-годишна, дълго време беше годеница на Леонардо ди Каприо, но целият свят я познава от кориците на "Вог", "Мари Клер", "Арена" и "Ролинг стоунс". Хонорарът й е 7 хиляди долара за час, а годишната й печалба е 5 млн. долара.
Бясната
Наталия Орейро (Уругвай). "Нямам силикон, нито спазвам диети. Ям като крава, а когато съм нервирана, никой не смее да ми се пречка." Любимата й дума е "нарушение". Още в невръстна възраст партнира в местното тв шоу на Жужа. И е най-забележителната от всички асистентки. За да продължи телевизионната си кариера, пътува с раздрънкан автобус от родния Монтевидео до аржентинския Буенос Айрес, но усилието си струва. След кастинга получава малка роля в новелата "Непревземаемо сърце". Това я легитимира като актриса. Следват още новели, преди да премине към игралното кино ("Една аржентинка в Ню Йорк") и музиката ("Отрова").
Капризната
Талия (Мексико). Изискванията й, за да се сдобиеш с нейна снимка, са: лимузина, червен килим, букети от различни цветя, халат, бельо (от посочена от нея марка), хонорар за личните й стилисти и козметици. Винаги я придружава нейната майка. Талия е типичната латиноамериканска дива. Обича да контролира всеки детайл: песните, клиповете, ангажиментите с масмедиите, дори проконтролира разпределението на гостите на сватбата си с магната Тони Мутола, президента на "Сони". В детска възраст заедно с група "Timbiriche" се качва на сцената за изгряващи таланти. Сега я слушат от Бразилия до Филипините. А от всеки неин албум излиза минимум по един световен хит. Може би и това е записано в листата с инструкциите й?
Спортистката
Габриела Сабатини (Аржентина). Почитателите на тениса никога няма да забравят, че тя едва 15-годишна игра на полуфинал на "Ролан Гарос". Габриела е гореща, силна и красива. Спечелила е 213 мача, 27 титли, медал от олимпиада и е единствената латиноамериканка, ликувала в турнир от Големия Шлем. Освен това е първата спортистка, сключила рекорден договор с "Пепси" за над 1 млн. долара. След като напусна корта, разпределя своето време между Буенос Айрес и Флорида. Настоящите й ангажименти са реклама и пласиране на собствената марка парфюми, акции на UNICEF и писане на автобиография. Не е омъжена.
Гостенката
Анджи Сепеда (Колумбия). Родена е в Баранкилия, на атлантическия бряг на Колумбия. За тамошните жени казват, че "разбират от фиеста". Да, Анджи е способна да домъкне една каса бира на плажа и да накара целия свят да танцува. След подобни всекидневни упражнения един ден поема към столицата Богота, където веднага получава роля в новелата "Проклятието от рая". След още няколко епизодични роли получава своя звезден шанс, но в Перу. Там наред с десетките новели работи и в игралното кино с Ломбарди, режисьор на киноверсията на "Панталеон и посетителките", който казва за нея: "Тази колумбийка накара хората по света да се влюбят в Перу."
Гласът
Шакира (Колумбия). Малката Шакира се увлича по откритията, но най-много обича да се затваря в стаята си и да твори разкази и поеми. И когато родителите мислят, че пред очите им расте бъдеща писателка, тя създава първата си песен. Казва се "Тъмни очила", а авторката е едва 8-годишна. По-късно привлича вниманието на музикалния мастодонт "Сони" с първите си два албума "Магия" и "Опасност". Така се стига до 1995-а, когато дръзкият "Боси крака" се превръща в един от най-продаваните испаноезични албуми. Сетне "Къде са крадците?" й отваря пътя към платинените нива. Музикалните критици са категорични, че това е единствената жена в света, способна да напълни цял стадион, ползвайки само една китара.
Вечната
Глория Естефан (Куба). Тя е коктейл от изобилна латиноенергия, творчески капацитет, натурална красота, скандални маниери. Жена, която те кара да чувстваш. Само с воля като нейната е възможно да извлечеш най-доброто от живота, след като си оцелял по чудо при тежка автомобилна катастрофа. Това се случва преди няколко години и мнозина мислят, че Глория ще остане парализирана. Ала грешат. С Емилио Естефан създават продуцентската агенция "Маями саунд машин", която наистина превръщат в машина за платинени дискове, спечелили награди "Грами", милиони долари и работа, много работа.
Феята
Салма Хайек (Мексико). Партньорът й в "Големия живот" Тито Лаверде изтъква най-голямото й достойнство, че "не е толкова арогантна, колкото приляга на една дива". За режисьора Антонио Куадрин мексиканката е "находка от търг". Нейният стериотип? Трудна задача. Когато приеме някоя роля, изисква изчистена концепция и дисциплина. Мексико я видя в новелата "Тереза". После пое към Холивуд, за да я види останалият свят. В "Уличката на чудесата" е "разпъпила роза" (според режисьора Хорхе Фонс), но ударът в десетката идва с "Десперадо" на Роберт Родригес. А тепърва предстои да я видим в ролята на нейния живот - във филма "Фрида", където се превъплъщава в своята сънародничка Фрида Кало, най-популярната художничка от Латинска Америка.
Клеопатра
Лионор Варела (Чили). Тя принадлежи на целия свят. Баща й е чилиец, майка й - французойка. Живяла е в Чили, Коста Рика, САЩ, Германия и Франция. Така че пътуването е част от житейската й съдба. Нейната кариера също е белязана с интернационален щемпел: първият й филм е сниман в Чили, но под френска режисура. Следват няколко епизодични изяви, за да се стигне до главната роля в "Клеопатра" и признанието, че е засенчила самата Елизабет Тейлър. По време на снимките преживява романс с Били Зейн, подобен на романса на нейната героиня с Марк Антоний. Лионор е красива, мургава и с латинска кръв - тоест всичко, което е на мода в САЩ. Понастоящем има апартамент в Ню Йорк, ала предпочита Париж. Казва, че за нищо не би заменила една колоездачна обиколка край Сена, когато нощните светлини се отразяват във водата.
|
|