Британският премиер Дейвид Камерън призна, че емиграцията от България и Румъния е в "разумни граници". В интервю за Би Би Си вчера той допълни, че нищо повече не може да се направи в рамките на закона, за да спрат да идват работниците от тези две държави. Премиерът сподели недоволството на тези, които не одобряват, че според европейските правила Великобритания е трябвало да вдигне контрола над пристигащите от 1 януари имигранти. Въпреки това той подчерта, че не е имало наплив от българи и румънци оттогава. "Направихме всичко, каквото можахме, в рамките на правилата", допълни Камерън. Премиерът каза още, че имиграцията все още е прекалено висока и че иска да я намали до "отговорно" ниво, но не повтори предизборното си обещание да доведе нивата на имигрантите до десетки хиляди.
В своето изявление Дейвид Камерън отново намекна, че старите членове на ЕС трябва да имат възможността да налагат по-дълги преходни периоди за новоприетите държави от Източна Европа. Според него ограниченията трябва да действат, докато източноевропейските страни не достигнат нивото на икономическо развитие на западните държави.
Управляващата във Великобритания коалиция между консерватори и либералдемократи вече наложи ограничения за това колко дълго могат да чакат новодошлите, преди да могат да кандидатстват за социални помощи. В интервюто Дейвид Камерън заяви още, че може да положи усилия да увеличи контрола над имиграцията от нови страни - членки на ЕС, както и че би поискал по-дълги "преходни периоди". Десетки депутати от консерваторите на Камерън подкрепят промените, с които ще се удължи контролът над пристигащите българи и румънци за още пет години, въпреки че ограниченията вече бяха вдигнати.
РАЗНОГЛАСИЯ
Хаос цари около законопроекта на Лондон за българските и румънските имигранти, пише в. "Дейли мейл". Британският премиер Дейвид Камерън се сблъсква с бунт сред редиците на своите консерватори, които смятат да се противопоставят на плановете на "Даунинг стрийт" за пришълците от Източна Европа. Консерваторът Найджъл Милс даде ясно да се разбере, че ще инициира гласуване за затягане на мерките в законопроекта на правителството за имиграцията. Милс иска достъпът до трудовия пазар за румънците и българите, който беше вдигнат на 1 януари, да бъде въведен отново. Това обаче противоречи на правилата на ЕС.