Безскрупулни политици в Германия използват спора за социалните безработни в ЕС и страховете на хората, за да трупат политически дивиденти, заяви еврокомисарят по заетостта Ласло Андор в интервю за "Шпигел онлайн". "В този дебат много неща се изопачават. През м.г. например един британски вестник твърдеше, че в страната има 600 000 безработни от ЕС. Истинската цифра обаче се оказа 1/10 от това твърдение. Някои хора целенасочено разпространяват лъжи и използват страха сред част от населението", каза Андор. Ние не искаме всеки европейски гражданин да започне да получава автоматично социални помощи в Германия при пристигането си в страната, допълни еврокомисарят. "Изборите и определени икономически кръгове улесняват работата на популистите да се нахвърлят срещу имигрантите", убеден е еврокомисарят. "Някои страни - членки в ЕС, смятат, че щом заплатите там са високи, то могат да казват на другите къде им е мястото. Това е много далече от духа и законите в ЕС", предупреди той и припомни, че всички граждани на съюза имат еднакви права и задължения.
Ласло Андор отбеляза, че разбира проблемите с наплива на имигранти от България и Румъния в германски градове като Дуисбург, но подчерта, че правото на свободно предвижване е едно от основните на ЕС. "Общият пазар бе създаден, за да се даде еднакъв шанс на всички и всеки печели от тази мобилност. Ако я нямаше, много предприятия нямаше да могат да намерят нужната им работна сила. В страните домакини, където пристигат работниците от новоприетите държави в ЕС, те плащат данъци, които са по-високи, отколкото получаваните социални придобивки", припомни Андор. "За това намирам за осъдително в морален план, когато една страна като Германия, която печели много от това свободно предвижване, се опитва да прехвърли социалната тежест върху гражданите от другите страни в ЕС", каза той. Според него всеки случай на искане от страна на имигранти за придобиване на социални помощи или придобивки в Германия трябва да се разглежда индивидуално, както задължава европейското право.
СПОР
В Камарата на общините на британския парламент вчера започна обсъждането на нов проектозакон за имиграцията. Едно от предложенията е още при преговорите за присъединяване на нови страни към ЕС те да публикуват прогнозите си за имиграция. Голяма част от консерваторите на премиера Дейвид Камерън настояват да се въведат по-строги мерки за депортиране на чуждестранни престъпници и да се върнат ограниченията за румънски и български работници на британския пазар до 2018 г. Последното обаче противоречи на директивите на ЕС.