Архивна снимка от руския полигон Капустин Яр в Астраханска област показва части от руска ракета със среден радиус на действие, която е подготвена за унищожение през 1988 г. |
Представители на президентската администрация в Белия дом още не са готови да обявят официално, че опитите с ракетата, която не е въведена на въоръжение, е нарушение на споменатия договор, твърди изданието. Президентът Барак Обама бе обещал да постигне нови съкращения на ядрените оръжия и Държавният департамент се опитва да намери начин да разреши въпроса по спазването на договора, а също да остави вратата отворена за следващите споразумения по контрола над въоръженията.
"САЩ никога не се колебаят да обявят тревогите си, свързани със спазването на договора, и сегашният въпрос не е изключение. Проверките продължават и аз не бих искала да спекулирам или да предсказвам техния резултат", заяви говорителката на Държавния департамент Джен Псаки. Други служители от ведомството, пожелали анонимност, защото става дума все още за вътрешно обсъждане, споделиха пред "Ню Йорк таймс", че ракетните изпитания несъмнено противоречат на договора, а администрацията вече проявява завидно търпение спрямо руската страна.
ГЛЕДНА ТОЧКА
Някои американски конгресмени, които са били известени за въпроса преди повече от година, настояват Белият дом да даде по-твърд отговор, пише "Ню Йорк таймс". "Ако руското правителство съзнателно е взело решение да разработва една забранена (ракетна) система, това е най-силният до момента признак, че не е заинтересовано да разглежда въпроса за контрола над въоръженията, поне до края на мандата на Обама", заяви бившият служител на Белия дом и Пентагона Франклин Милър.