:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,766,869
Активни 556
Страници 23,336
За един ден 1,302,066

БСП, ДПС и "Атака" яростно отхвърлиха идеята за референдум

Управляващите не харесват мажоритарния вот, задължителното и електронното гласуване и смятат за излишно да питат какво мислят гражданите по тези въпроси
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Предложението на президента за референдум за мажоритарния вот разбуни депутатите в парламента.
БСП, ДПС и "Атака" са категорично против гражданите да изкажат мнението си по основни идеи за промени в избирателната система чрез референдум. Това стана ясно, след като президентът Росен Плевнелиев изненадващо инициира референдум по три изборни теми заедно с европейския вот през май - дали част от депутатите да се избират мажоритарно и дали да има електронно и задължително гласуване.

БСП и ДПС забравиха за европейските ценности и гражданската инициатива, която уж подкрепяха покрай протестите, и побързаха да отклонят вниманието в друга посока, за да не кажат в прав текст, че ще гласуват против референдума в пленарната зала. Двете формации вързаха кусур на Плевнелиев, че късно се е сетил за промените - 7 месеца след началото на дебатите по новия Изборен кодекс, че две от исканията са противоконституционни и че с намесата си обслужва интересите на ГЕРБ. Атакистите додадоха, че с електронното гласуване Плевнелиев лобира за купувачите на гласове. Президентът не срещна разбиране дори от вицепрезидента Маргарита Попова, която деликатно намекна, че сега не е време за референдум, и упрекна началника си, че нахлува в конституционни разпоредби. Не стана ясно защо противниците на референдума приемат за безспорен факт, че гражданите ще подкрепят идеите за мажоритарен вот, електронно и задължително гласуване, и се впуснаха да обясняват колко вредни според тях последици ще настъпят от това. Затова било по-добре идеите изобщо да не се подлагат на подобно допитване.

От думите на политическите лидери се разбра, че искането на Плевнелиев няма шанс в пленарната зала. Това накара Бойко Борисов да съобщи, че ако то бъде отхвърлено, ГЕРБ ще пристъпи към другата законова процедура - да започне подписка за провеждането на допитване. За да стане задължителен референдумът, са необходими 500 хил. подписа, събрани в рамките на три месеца. Другата възможност, за която намекна заместничката на Борисов в парламентарната група - Цецка Цачева, е идеите на президента да бъдат внесени като предложения на партията при второто чете на Изборния кодекс. Изходът от този вариант обаче не е окуражителен, защото между двете четения не се приемат радикални изменения, особено при нежеланието на БСП и ДПС за такива.

Сергей Станишев обвини Плевнелиев, че иска да попречи на приемането на нов Изборен кодекс, така че евровотът да се проведе по "Фидосовите" правила. На практика обаче държавният глава няма как да направи това, тъй като Изборният кодекс вече мина на първо четене в парламента, управляващите смятат да го приемат преди евроизборите, а Плевнелиев предлага референдумът да е заедно с евроизборите.

Станишев се позова и на факта, че само в три страни имало задължителен вот и само в две - гласуване по електронен път. Но и двете били малки, с население съответно 350 000 и 1.5 млн. души, и с много добре разгърнато електронно правителство. Всъщност страните в ЕС със задължително гласуване са 4 - Белгия, Кипър, Люксембург и Гърция, а с електронно - Исландия и Естония. Срещу задължителното гласуване от БСП цитираха решение на Конституционния съд от 2011 г., че така се нарушава тайната на вота. За мажоритарния вот пък препратиха към 2009 г., когато отново се гласувало за партии, а не за личности

От ДПС не отговориха пряко дали ще подкрепят предложението на държавния глава и също го заподозряха, че се опитва да бламира новия Изборен кодекс. "Ако мажоритарният вот е панацеята, можете ли да ми посочите имената на петима мажоритарно избрани народни представители?", запита лидерът на ДПС Лютви Местан. И изтъкна, че европейската тенденция била изцяло в полза пропорционалните избирателни системи. Задължителното гласуване пък определи като "насилие над свободната воля", тъй като принуждавало избирателите да делегират доверието си на някого, на когото нямат доверие. А за електронното гласуване посочи, че противоречало на решение на КС.

Според атакистите електронното гласуване е най-сигурният начин за фалшифициране и купуване на вота. "Само си представете един шеф на предприятие как ще нареди на хората си да гласуват електронно и ще прибере парите за това", посочи Волен Сидеров.

И атакисти, и социалисти в хор обвиниха Плевнелиев, че няма морално право да говори за избори, тъй като самият той бил избран с измама през 2011 г., когато имаше рекорден брой сгрешени протоколи и невалидни бюлетини. "Нека да направи като мен - да си свали имунитета, за да отиде да бъде разследван за пране на пари, офшорки и всякакви други далавери, за които вече има достатъчно данни в публичното пространство", заяви Сидеров, който се раздели с имунитета си едва след като стана ясно, че няма шанс да го запази.

От инициативата на президента деликатно се разграничи и вицето му Маргарита Попова вчера, като подчерта, че не може със задължителни норми, с диктат на публичната власт да се стимулира избирателна активност. Това трябвало да става чрез качествени лидери и чрез смислени програми, "които да привличат избирателите и те убедено, с ентусиазъм да тичат, да се отправят към избирателните урни и да посегнат към бюлетината, която най-много им харесва". Попова отбеляза, че пряката демокрация изглежда на пръв поглед много силен механизъм, но "тези механизми трябва да са договорени, дискутирани, консултирани и трябва да сме се съгласили по тях". Тя също намекна, че някои от предложенията изискват промени в конституцията.

Освен ГЕРБ идеите на президента приветстваха и две извънпарламентарни партии - Реформаторския блок и НДСВ. Според реформаторите така ще се намали делът на купените гласове и ще се върне доверието на избирателите в политическия процес. Бившите царисти пък отдавна водят кампания в подкрепа на задължителното гласуване.



----Изясняване----

В мотивите си към предложението Плевнелиев не посочва каква част от депутатите трябва да бъдат избирани мажоритарно. Въпросът бил принципен, уточниха от президентския пресцентър пред "Сега". През последните 25 г. у нас са прилагани два варианта на мажоритарен избор - за Велико народно събрание през 1990 г., когато 50% от депутатите влязоха по мажоритарната система с абсолютно мнозинство в два тура, и през 2009 г., когато мажоритарно с относително мнозинство в 1 тур бяха избрани 31 народни представители. Вчера предложението и мотивите към него бяха внесени официално в парламента.



----------ПРОЦЕДУРА

По закон президентът има право да инициира национален референдум, но решението се взима от парламента. В разпоредбите не е посочен срок, в който депутатите са длъжни да се произнесат по предложението. След като постъпи в деловодството на НС, то се разпределя в ресорните комисии за обсъждане, след което се гласува в пленарната зала. Според парламентарния правилник това трябва да стане в двумесечен срок, т.е. до края на март, началото на април, но този срок не е задължителен. Ако предложението бъде одобрено, до месец след обнародването му президентът трябва да определи датата на референдума. Тя не може да е по-рано от два и по-късно от три месеца след обнародване на решението на НС.

СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
А Сергей Станишев и Мая Манолова обясниха защо искането на президента не може да бъде прието.
53
4679
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
30 Януари 2014 20:03
Ами сега?
30 Януари 2014 20:23
сега - като вчера.
30 Януари 2014 20:24
Маргарита Попова, БСП, ДПС и "Атака" яростно отхвърлиха идеята за референдум

Росене, страшен кавал си, брат.
30 Януари 2014 20:24
"Попова отбеляза, че пряката демокрация изглежда на пръв поглед много силен механизъм, но "тези механизми трябва да са договорени, дискутирани, консултирани и трябва да сме се съгласили по тях"."

Ами сега ще търсим съгласието, "под вола"...
30 Януари 2014 20:29
Ох. олекна ми Онзи. Аз си помислих, че ще дадат хората да си кажат мнението. Страх ме е даже като го помисля.
30 Януари 2014 20:33
В мотивите си към предложението Плевнелиев не посочва каква част от депутатите трябва да бъдат избирани мажоритарно. Въпросът бил принципен, уточниха от президентския пресцентър пред "Сега".


Това нещо се подиграва със суверена. Референдумът не е сондаж на общественото мнение, нещастнико! Решението, взето на референдум има пряко действие.

Ако, хипотетично, допитването е успешно, какво следва от това, НС да приеме поправка в Изборния кодекс, гласяща "една част от депутатите се избират мажоритарно"?

WTF?!
30 Януари 2014 21:19
Електронните подписи на Столипиново, Факултето и тънъ да бъдат платени от бюджета на Президентството ! B-trust, Infonotary и тънъ да обучат всяко тане индивидуално ! Пак за сметка на Президента !
SIC !
30 Януари 2014 21:20
В ужас са партиите, които биха загубили до 30-40 % от депутатите си в Парламента...Не биха позволили да има задължителни избори...
30 Януари 2014 21:20
Плевнелиев напраи другарете на луди калинки....
30 Януари 2014 21:22
Аз си помислих, че ще дадат хората да си кажат мнението.


хората си казаха мнението за белене. твърдо "за", разликата между да и не беше 50%. нещо да стана?
30 Януари 2014 21:23
В анкетата на вестника почти 2/3 от гласувалите са ЗА референдум по изборното законодателство. Какви ще бъдат резултатите за 3 - те предложения , е съвсем друга тема.
30 Януари 2014 21:23
Щом лицето Плевнелиев напъва с такива идеи, значи социолозите са му донесли тревожни новини.
И според тях явно единствената надежда да се спре катастрофата на изборите е радикална смяна на изборните правила.
Това е единствената причина "президента" да се загрижи толкова за представителността на хората.
А истинското му отношение към българските граждани личи в дреболии като ветото върху Закона за лекарствата, който спира износа на евтини български лекарства от спонсорите на президента, когато в България хората имат нужда от тях, вместо да плащат 5-10 пъти повече за вносни. Щом става въпрос за пари и печалби, обидинителя на нацията мъкне от девет дерета вода за това колко е важно да се спазва конкуренцията и европравилата.
Само мощен народен шут ще оправи човекът с чемберите, който изобщо не желаеше да става президент: Натисни тук
30 Януари 2014 22:10
Турско-червен вой,рев, сополи,дране на рубашки,тъпкане на чалми и залягане под масите.....
Тия номера ги знаем, другари-ефенди, обърнете плочата, че иначе обръщате корема....
30 Януари 2014 22:11
Нищо не става лесно БЪЛГАРИНО борба трябва не само вътрешно партийна а обединена срещу статуквото.Бих посочил зе едно общонародно Движение на всички
граждани и партиинаречено например КОНСТИТУЦИОНЕН БЛОК който да подкрепи предложението на президента и на тези още избори да помете БСПДПСАТАКА
и да ги остави без представители в европейския парламент а после с оглед резултата да иска предсрочни избори.Впротивен случай Сте обречени на ВЕЧЕН КОМУ
НИЗЪМи младите на терминал2 и на глад имизерия ЦИГАНИЗАЦИЯ Повече не заслужавате БЪ ЛГАРИ щом неможете .
30 Януари 2014 22:17
Точно тези, дето прецакаха и въпроса за първия български след-десето-ноемврийски референдум, и игнорираха резултатите от него.... Точно те надават вой да се вслушваме в народа и да го питаме по референдуми?.... Като казвам, че гербер е диагноза се сърдите....
30 Януари 2014 23:00
тов. руина, в качеството си на Минимум Говорител На Суверена, Да Не Кажем Самият Суверен,
строго порица и сурово смъмри.

този форум се превръща в ега ти паноптикума.
30 Януари 2014 23:41
хората си казаха мнението за белене. твърдо "за", разликата между да и не беше 50%. нещо да стана?


Да хората си казаха мнението и то беше НЕ НА СТРОЕНЕТО НА БЕЛЕНЕ.Но вие простите комунисти извъртате както винаги резултата както ви е угодно,а както е по закон!
30 Януари 2014 23:56
Права се вземат, не се дават. Най-големите престъпници се крият в народното събрание.
31 Януари 2014 01:25
/:/30.01.2014 г.- "БСП, ДПС и "Атака" яростно отхвърлиха идеята за референдум"
.............................................................................
30.01.2014 г.-БСП, ДПС и ГЕРБ яростно отхвърлиха предложението на "Атака" за 100% гарантиране на заплатите на работниците:
Социалната комисия отряза предложенията на „Атака“ за промени в Кодекса на труда Промените предвиждат задължително изплащане на 100% на заработените от работниците заплати и разширяване на кръга на лицата, които носят отговорност за изплащане на възнагражденията...- Натисни тук


31 Януари 2014 02:08
Параграфе а у вас бият ли негрите?
31 Януари 2014 04:49
GACEK,
/:/ "Параграфе а у вас бият ли негрите?"
............................................................
НЕ!
НЕ се бой- идвай спокойно у нас!
31 Януари 2014 05:00
Естествено, иначе горят, първо пиздеровата сган, после владимир-зидаровата, и накрая съселската.
31 Януари 2014 05:12
/:/ Естествено, иначе горят, първо пиздеровата сган, после владимир-зидаровата, и накрая съселската.
............................................................................
Естествено, иначе горят, първо ГЕРБ, после СДС/ДСБ, РБ, НФСБ, и накрая Кунева, Яне и сие!
31 Януари 2014 07:11
Гледайте Ани Цолова и Оня Виктор. Объркани хора.
31 Януари 2014 07:17
Електронното гласуване не е удобно на всички бюреци, сидерчета и николай зидаровци. Всички казионни партии ще пострадат.
Голяма част от българите, живеещи в чужбина не гласуват поради логистични проблеми. Властта от своя страна (нарочно) не полага усилия да улесни гласуването им, под предлог че било скъпо. Изискват се чутовни условия за да се регистрира секция някъде, а и отговора нямаме възможност е винаги опция.
Това електронното гласуване ще го премахне.
Има и значителен брой млади българи, имигрирали в големите градове за да работят, които не се връщат по родните си места заради едните избори. Причините са различни, но резултата е един и същ.
От друга страна преброяването през 2011 показа, че дяволът не е толкова страшен, а българина не е толкова тъп.
В държава, която е на челните места по скоростен интернет в света е срамота да не се възползваме от инфраструктурата.
Има поне три начина как да се гарантира анонимността на гласуването (който претекст изтъкна пчеличката мая).
Контролираният вот изобщо не е възможен.

Истината е, че няма как да питаш парламентарно представените партии, дали са готови да си отрежат клона, на който седят.
31 Януари 2014 08:25
Да хората си казаха мнението и то беше НЕ НА СТРОЕНЕТО НА БЕЛЕНЕ.Но вие простите комунисти извъртате както винаги резултата както ви е угодно,а както е по закон!


сдг, пиле, приемам, че си завършил четвърти клас след някой и друг опит. все пак признавам, че това оранжевото не го разбрах. някак си хем се опитваш да обидиш /некадърно, естествено, как да е иначе/, хем излиза, че то по закон било.

колкото до не-то за белене - определено учителите ти по математика е трябвало да се стараят повече. сигурно си бил труден, клонящ към критичен даже, ученик, но в твоя случай усилията са крещящо недостатъчни.

както и да е, ето ги резултатите от референдума:

№ Избор Гласове Разпределение
1. Да 851 757 60.603%
2. Не 533 526 37.961%

сега вземаш един калкулатор и гледаш колко е 60,603/37,961. то било даже не 50, а близо 60% повече /59,6%/
31 Януари 2014 08:36
Гледайте Ани Цолова и Оня Виктор. Объркани хора

Интересно ми е какво мисли редовият БСП-дал на мнението на неговия социолог в студиото на гореспоменатите объркани хора - че не може да се въведе електронно гласуване, защото ще се създаде неравнопоставеност между хората със смартфон и тези без смартфон? На тоя и социологията му е като коментарите.
31 Януари 2014 08:42
onzi 31 Януари 2014 08:25

Пропускаш да отбележиш, че тези резултати са от гласувалите българи - около 20% от всички, далеч под изискуемия минимум за признаване на резултатите от него. В този смисъл референдум-дума казва "НЕ" на строителството на БелЯне. По силата на законите на РБ, написани от същите, които искат резултатът да бъде "ДА". Да, ама не. Само 12% от българите с избирателни права искат строежа на това безумие, главно заблудени избиратели с мечти за ток по 1 стотинка на киловат и връщане на тоталитарния режим отпреди 1989.
31 Януари 2014 08:48
А пък ако има мажоритарен вот, тогава какви олигарси и техни представители ще се набутат в парламента, нямате идея.
31 Януари 2014 08:52
алин,

мислех те за по-интелигентен от нещото с трите букви, което може би е завършило четвърти клас. тези, които са избрали да не гласуват, са на практика въздържали се. сиреч техният глас не е нито да, нито не. защото те са решили така. и в този ред на мисли приравняването на въздържалите се към гласувалите с не е тотална манипулация.

аз, ако желая, мога да те контрирам и да твърдя, че те всъщност са били за идеята, но не са пожелали да отидат до урните. така де, гъбарството е увлекателно занимание. но не желая.

колкото до процентите - участвалите на референдума бяха над 20% и като резултат въпросът отиде на обсъждане в парламента. колко точно бойко и четата му се съобразиха с народната воля, сигурно знаеш.
31 Януари 2014 09:03
между хората със смартфон и тези без смартфон?



Ние сме с смартфони.
31 Януари 2014 09:04
Плевнелиев напраи другарете на луди калинки....
Да бе направил. Май Попова го направи луда калинка. "Сетила се Мара да се побара". Той изборният кодекс вече ще се гласува, изборите тропат на вратата, тогава наш Чехлю се е сетил да предлага. Разбира се, идеята за електронно гласуване не е много лоша. Но как виждате братята роми с електронни подписи, пък и онези от САЩ и другата чужбина ще хукнат къмто нас да си поръчват електронни подписи. Хайде холам. Гласуването трябва да е смесено, но това може да се решава по-нататък, не за тези избори. И както каза Вени Марковски тази сутрин, за това не е нужен референдум. Между другото в САЩ няма електронно гласуване. Има едни машини, които се инсталират на много места, не само в изборни секции, от които се гласува.
31 Януари 2014 09:12
Само 12% от българите с избирателни права искат строежа на това безумие, главно заблудени избиратели с мечти за ток по 1 стотинка на киловат и връщане на тоталитарния режим отпреди 1989.

Аз вече 24 години наблюдавам, че каквото се реши у нас да се направи за да се съживи икономиката, все ще се намерят едни умници да разправят, че е безумие. Затова се строят само молове, в които ходят само на кафе, и офис сгради, с празни офиси. "Белене", "Химко" и другите заводи, например тези за полимери в рамките на Лукойл, Видинските химически заводи, Ямболенът, трябва да се изкупят и съживят. Това в началото може да изглежда не много рентабилно, но това ще събуди икономиката на цели райони на страната. Родните капиталисти нямат сили за това. Костов им подари заводите и те ги съсипаха. Държавата трябва ад се заеме с тежката промишленост, тя не е по силите на нашите капиталсти.
31 Януари 2014 09:25
Даже и в парламента гласуването "Въздържал се" се приема за отрицателен вот. Същото е записано и в Закон за референдумите (или както се казва там) - за да е валиден резултатът, трябва да са гласували повече от гласувалите на последните парламентарни избори, като повече от половината са казали "Да". Т.е. - който иска, отива и гласува. За който не иска, законодателите от ДПС, БСП и НДСВ са предвидили два варианта - пускаш бюлетина с "Не", или не гласуваш въобще, като във втория случай "не"-то има двоен ефект. Бях писал, че ще трябва да бъде приет резултата за "Да", ако "Да" са казали повече от 2,2 милиона души, без значение колко са казали директно "Не", но това така или иначе не стана факт. Общите проценти бяха 21.
Белене имаше смисъл да се строи в началото на '90-те, когато беше готов и платен реакторът за там. След това си стана партийна касичка. Единствения смисъл да се строи тази централа е, ако след това токът се продава на свободния пазар, а не българите да са принудени да го изкупуват по двойни и тройни цени, за да се избие инвестицията на руския частник. В този смисъл, да бъде изцяло държавна. Само дето нямаме пари за това удоволствие.
31 Януари 2014 09:27
"А пък ако има мажоритарен вот, тогава какви олигарси и техни представители ще се набутат в парламента, нямате идея."

Някой да е виждал олигарх в парламента? И за чий му е на Черепа да влиза в парламента?
Че той, ако искаше да става депутат отдавна да го е направил и пре сегашната избирателна система.
31 Януари 2014 09:31
Мрх++, не трябва ли първо да се съживи икономиката, да се прецени каква енергия ще трябва, имаме ли я в наличност, и ако я няма, чак тогава да строим захранващите ѝ мощности? На нас ни беше подхвърлена идеята, че токът ще се изнася по пазарни цени навън, а ние ще го плащаме на по-високи от износа, само и само алъш-веришът да върви. Така едни другари (от всички цветове на дъгата) наистина щяха да се съживят, а ние да им връщаме вересиите. Или пак ще се надприказваме за безвъзмездната руска помощ, как щели да ни построят безплатно централата, а после да ни я харизат, за да трупаме печалби.. Също като "безплатния" Южен поток, само че доста по-скъп.
31 Януари 2014 09:37
Партийте в България са орел, рак и щука, липсва национална доктрина, затова сме набутани у кенефа на света!!
31 Януари 2014 09:45
БСП, ДПС и "Атака" имат право да не харесват идеята за референдум. Тези, които я харесват пък имат възможност да съберат 500 000 подписа и да я реализират. Не виждам някаква особена трагедия.
31 Януари 2014 09:48
Това шикалкавене не е трагично, а комично.
31 Януари 2014 10:11
Mrx++
31 Януари 2014 09:12
Значи така,първо на червената номенклатура и се харизват за жълти стотинки държавните предприятия,а после държавата да ги изкупи ,за да ги спасява!!! Да ги вдигне на крака ,да заработят и после пак да им ги хариже!!! Браво!!! Това в аонсуто ли го учи??? Костов бил дал това или онова на този или на онзи,той беше вашия ръжен,необходимия грешник.Вървете по дя.....те ,другари
31 Януари 2014 12:19
ясно е че управляващата тройна коалиция не желае да рискува да се вслуша в мнението на народа.
31 Януари 2014 12:43
Значи така,първо на червената номенклатура и се харизват за жълти стотинки държавните предприятия,а после държавата да ги изкупи ,за да ги спасява!!! Да ги вдигне на крака ,да заработят и после пак да им ги хариже!!! Браво!!! Това в аонсуто ли го учи??? Костов бил дал това или онова на този или на онзи,той беше вашия ръжен,необходимия грешник.Вървете по дя.....те ,другари
paradigma, кога се изказваш е добре да си запознат с материала.
1. Харизването стана от синият лидер браво Ваньо браво Костов по времето на правителството на СДС, а той го направи защото трябваше у нас да има капитализъм, защото така искаха онези зад голямаъта локва (спомняш си Ран и Ът). А ако нещо схващаш - капитализъм без капиталисти не може да иам. Разбира се, че няма да раздаде заводите на овчерите от село, ще ги даде на хора, които са били в ръководството им. И така го посъветваха онези зад голямата локва. Тогавашният държавен секретар на САЩ кога идва тук каза "Няма нищо лошо ако предишната номенклатура станат капиталисти". Не е луд който яде баницата, а който му я дава.
2. Предприятията които изброих не са харизани на червената номеклатура, а на чужди фирми, които ги затвориха;
3. Понятие "червена номенклатура" няма, защото преди 1989г. всеки се водеше в някаква номеклатура, номеклатурата е списък на професиите, които се наблюдаваха от комитетите на БКП. Съотношението между приватизираните от членове на БКП (те след 1989г повечето хвърлиха книжките) и тези, които са от симните (приятели и близки на Костов) се говори, че е 60 на 40%. А Аз не виждам някаква разлика от тези 60% и 40%, всичките се стараха да забогатеят.
4. Трябва яано да ти се обясни, че да ти светне в главата, че капиталистът, който и какъвто да е той, и у нас и по целият свят, не се интересува от състоянието на страната и народонаселението, а как му е по-изгодно да спечели.
31 Януари 2014 12:48
Мрх++, не трябва ли първо да се съживи икономиката, да се прецени каква енергия ще трябва, имаме ли я в наличност, и ако я няма, чак тогава да строим захранващите ѝ мощности?
Тук ние наблюдаваме типичното за капитализма противоречие. Народонаселението студува в сегашните студове (някой спомня ли си как ходехме по потници в целия апаратамент по време на социализма), в същото време ти се казва, че няма пазар за енергията. Същото стотици хиляди нямат работа, а в страната има много да се работи, но ти се казва, че няма пазар за работната сила. Типично за капитализма.
31 Януари 2014 13:25
Референдумите са хубаво нещо, но не и при този закон. Електронното гласуване може и да е подходящо за страни с ферми и блокпостове разпилени на десетки километри от населени места, но тук ще е на гол тумбак пък и не виждам причина да се улесняват мързеливите гъбоберящи задници и свещенодействието да се превръща в електронна игра. Задължителният вот трябва да се приеме, но без санкция. Нека хората се замислят какво иска да каже законодателят. Цел на задължителният вот без санкция е възпитание и замисляне от новите и бъдещи поколения. Мажоритарният вот за НС пък е тотална глупост - това е избор на политики, стратегии, концепции, а не на лица.
31 Януари 2014 13:36
Бенефициентите от АТАКА в пълен унисон подкрепиха донорите си - манафите от ДПС!
А сега кажете, че нямало тройна коалиция. Ибрикчълър Сидероглу заслужи още една почивка на екзотично място
31 Януари 2014 14:51
В ужас са партиите, които биха загубили до 30-40 % от депутатите си в Парламента...Не биха позволили да има задължителни избори...

Партиите са в ужас, но не, че ще загубят гласове и депутати, ами че няма да влязЪт същите лица(муцуни)
31 Януари 2014 14:56
БСП, ДПС и "Атака" имат право да не харесват идеята за референдум. Тези, които я харесват пък имат възможност да съберат 500 000 подписа и да я реализират. Не виждам някаква особена трагедия.


Правилно . Така се прави и е гаранция, че темата на референдума е от обществено значение а не прищявка на нечий болен мозък или пропаганден медиен шум.
31 Януари 2014 14:57
Права се вземат, не се дават. Най-големите престъпници се крият в народното събрание.

Не му е чист косъмът на политик, който бяга от референдума както пряка форма на израз на народната воля, както дявол от тамян ! Явно червено-турската помия има повод да се страхува.
31 Януари 2014 16:10
БСП, ДПС и "Атака" яростно отхвърлиха идеята за референдум

За всички запалянковци, апологети и заслепени в горепосочените - защо така се пънат тези дебили на нещо напълно демократично и смислено? Защото го бил казал онзи рупор от президенството ли? Едва ли, най-вече за да не пуснат кокала. Има ли референдум, тези три глутници, както и други, ще заминат в клоаката.
31 Януари 2014 16:39
За всички запалянковци, апологети и заслепени в горепосочените - защо така се пънат тези дебили на нещо напълно демократично и смислено?
Защото Чехлю чак сега се е сетил, когато предстои да се приема изборният кодекс. Месеци наред той се дискутира и чак сега наш Чехлю се е сетил. И това не е защото въпросното чехълче много държи на мажоритарния вот и електронното гласуване, а за да пречи на приемания кодекс. Ей това е основната причина. Той преди това нито е споменавал, нито се е изказвал по тези въпроси.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД