КАТ няма да може да използва снимки от мобилни камери, за да глобява нарушителите по пътищата. Това следва от тълкувателно решение на Върховния административен съд (ВАС), гласувано вчера от магистратите, научи "Сега". Решението е взето единодушно от съдиите, но ще влезе в сила, когато бъде обнародвано в "Държавен вестник". Тълкувателните решения имат сила на закон и целта им е да уеднаквят противоречива съдебна практика. Те действат занапред, но всеки, който не си е платил глобата, ще може да обжалва и да се позовава на решението на ВАС.
Това тълкувателно дело бе образувано по питане на министъра на правосъдието, което гласеше: когато се издава електронен фиш за глоба за нарушение, заснето с техническо средство, камерата трябва да е стационарна или може и да е подвижна. Сред мотивите на върховните съдии да отхвърлят възможността за мобилното снимане е, че при този вид санкция гражданите не могат да се защитят ефективно и възможностите на МВР за злоупотреби са големи. Когато камерата е монтирана на автомобил, е много трудно да се установи местоположението й. Например няма как да е сигурно, че ако някой е заснет да превишава определена със знак скорост, това е станало след знака, а не преди него. Освен това хората трябва да бъдат ясно информирани, че има камера. А мобилните устройства за снимане са монтирани на коли, които не са обозначени достатъчно ясно.
"Дали те дебнат, скрити в храстите, или са сложили малък стикер, че има камера, е все едно и също. Целта на закона трябва да е превенцията, а не да те хванат изненадващо", коментира магистрат пред "Сега". Съдии разказаха още, че по света мобилното заснемане на нарушителите се прави само по изключение, и то от добре обозначени автомобили.
Няма пречка, след като тълкувателното решение излезе официално, депутатите да приемат промяна в Закона за движение по пътищата, която да регламентира ясно и детайлно хипотезите, в които е допустимо фишовете да идват по снимки от мобилни камери. Ако го правят обаче, би трябвало да се съобразят с мотивите на върховните съдии, обясниха юристи.
КАТ разполагат със 134 мобилни камери, монтирани в полицейски коли. След като стана вътрешен министър, Цветлин Йовчев издаде заповед на сайта на МВР да бъде публикувана карта на местата, на които снимат мобилните устройства. Това бе направено и информацията се актуализира всеки ден. През 2012 г. пътната полиция отчете, че е заснела 280 000 нарушения с 51 камери. Ако съотношението се е запазило, означава, че 134-те мобилни снимащи устройства са "хванали" около 740 000 нарушения.
РОКАДИ
Заповедите на вътрешния министър, с които при необходимост служители се преместват в същото или в друго населено място на същата или друга длъжност до една година, подлежат на съдебен контрол. Това гласи друго тълкувателно решение на ВАС, прието по искане на омбудсмана. "Сега" научи, че е имало разногласия сред съдиите. В крайна сметка обаче 2/3 от тях са подкрепили становището, че тези актове на министъра могат да бъдат оспорвани по съдебен ред. Омбудсманът Константин Пенчев сезира ВАС през юни заради противоречивата му съдебна практика: някои съдии приемат да гледат дела срещу командироване, а други - не. След като това тълкувателно решение бъде обнародвано, всички магистрати ще трябва да се съобразяват с него. Така остава под въпрос изпълнението на идеята за разместване на МВР-служителите, за да се намали възможността за корупция.
|
|