Европейският съд за правата на човека в Страсбург ежегодно прави класация на държавите, срещу които са заведени най-много дела за нарушени човешки права. |
По абсолютни числа България отново е в челната десетка на нарушители на човешки права, като през 2013 г. е била осъдена за 25 нарушения. Положителен факт е, че това представлява спад наполовина в сравнение с 2012 г., когато нарушенията бяха 58. По този начин страната отстъпва от 5-о на 9-о място сред рецидивистите в съда в Страсбург, но вече 10 години продължава да се задържа в десетката, което показва, че срамното й класиране не е случайно. Тя се нарежда сред държави със значително по-многобройно население, а това означава, че нейните власти по-често си позволяват да газят човешките права. В сравнение с останалите в непрестижната десетка тя е безспорен лидер за всички времена, макар че признава юрисдикцията на европейския съд едва от 1992 г. На нейна сметка се водят по 68 осъдителни присъди на 1 млн. жители, докато Гърция, която до 2011 г. бе първенец, вече изостава с 63 присъди на всеки 1 млн. жители (при население 11 млн. души).
България прави силна заявка и за следващите години, защото в момента има 2450 жалби срещу нея, чакащи решение на съда, което представлява 2.5% от общия брой висящи дела в Страсбург. При 822 млн. жители в 47-те държави от Съвета на Европа, върху които се разпростира юрисдикцията на съда за правата на човека, населението на България от близо 7 млн. души е едва 0.8%. Толкова е и средният дял на висящите дела на 10 000 жители в Европа. Но България го надвишава три пъти.
Повечето жалби обикновено биват отхвърляни като недопустими още при разглеждане от един съдия, защото Страсбург вече прилага опростена процедура, чрез която се стреми да преодолее задръстването от дела. Председателят на съда Дин Шпилман (Люксембург) се похвали, че в края на 2013 г. висящите дела са били сведени до 99 000, докато през септември 2011 г. са били 160 000. По този начин миналата година 2552 жалби срещу България са били обявени за недопустими и само 26 дела са били разгледани от 7-членен състав на съда. От тях само по 1 дело България е била оправдана. Но 44 други допустими дела са предадени в съда и чакат разглеждане, с което общият брой на чакащите решение дела срещу България в момента е 103. Като се знае, че държавата трудно се съгласява на приятелско споразумение с тъжителите (миналата година е имала само 19 такива споразумения), не е изключено в следващата годишна статистика да се придвижи отново на по-предно място по осъдителни присъди.
Иначе най-много присъди са произнесени миналата година срещу Русия - 119, следвана от Турция - 118, Румъния - 83, Украйна - 65, Унгария - 40, Италия - 34, Гърция - 32, Франция - 28. Следва България, чието население е по-малобройно, а на 10-о място е Словения с 24 присъди.
4-ма българи са получили максимално обезщетение за бавно правосъдие
Само четирима души са получили максималното обезщетение от 10 хил. лв. за бавно правосъдие по административната процедура, въведена под натиска на съда в Страсбург. Става дума за две жертви на изнасилване, процесът за което се е точил 15 години, както и за двама подсъдими за същото престъпление, но по друго дело, съобщи Милена Коцева, шеф на дирекцията "Процесуално представителство на България пред съда в Страсбург" в Министерството на правосъдието. От процедурата могат да се възползват както жертвите на престъпления, така и осъдените. Изпраща се жалба в Инспектората към Висшия съдебен съвет и ако има основания, правосъдният министър предлага споразумение и обезщетение до 10 000 лв. Откакто действа механизмът, са изплатени 309 210 лв. по 101 споразумения.