:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,707
Активни 923
Страници 2,637
За един ден 1,302,066

Министерството на културата се оплете за торент сайтовете

В парламента е внесен за одобрение Пекинският договор, който позволява преследване на теглещите от интернет. Само Сирия и Ботсвана са ратифицирали документа
Две коренно противоположни позиции на Министерството на културата по отношение на Пекинския договор за аудиовизуалните изпълнения, внесен от правителството в парламента за ратификация, предизвикаха безпокойство сред ползвателите на торент тракерите в България. Причината е в сложните формулировки, които позволяват своеволни тълкувания по въпроса ще бъдат ли преследвани хората, които теглят филми и музика от интернет или не. Ситуацията много напомня казуса с договора ACTA, предизвикал масови протести, заради които не беше ратифициран.

Пекинският договор е бил подписан на 19 декември 2012 г. от Иван Пиперков - постоянен представител на България към службата на ООН в Женева. Пиперков не беше открит от "Сега" за коментар. Миналата сряда правителството е одобрило договора и го е внесло в парламента. Пред "24 часа" експерти от ведомството, пожелали анонимност, са обяснили, че текст в документа дава основания да се преследват торент тракерите и техните ползватели. Става дума за чл. 16, който дори удря по сайта за видеосподеляне youtube.

В понеделник обаче министерството смени позицията си. В съобщение, публикувано от "Офнюз", се казва: "Договорът от Пекин не въвежда нови ограничения и забрани. В България подобен закон важи отдавна и той не се отнася за торентите или сайтовете, от които сваляме данни. В договора от Пекин се защитава предимно правото на актьорите. Изписаното до момента, че ще се закриват торент тракери, е невярно. Ратифицирането на този документ е една чиста формалност".

На друго мнение е експертът Димитър Ганчев от "Интернет общество". Според него формулировките са прекалено мъгляви, предполагат широко тълкуване и наподобяват скандалното споразумение ACTA. "Може да се създадат условия съдът да спекулира с това кои лица и в кои случаи да бъдат наказвани", коментира пред "Сега" Ганчев. По думите му собствениците на торент сайтове имат притеснения относно документа, но той ще засегне не само тях, но и телевизиите, кабелните оператори, радиа и др. "Всеки път, когато се създават подобни ограничения, се появяват предпоставки за злоупотреби от страна на властите", каза още Ганчев.

България ще е едва третата държава в света, която ще ратифицира договора от Пекин, става ясно от сайта на Световната организация за интелектуална собственост. Въпреки че е подписан от 51 държави, включително и от ЕС, за по-малко от две години той е бил ратифициран само от Сирия и Ботсвана. За да влезе в сила, трябва да бъда обнародван от 30 от подписалите го държави.



ЗАЩИТА

На 24 ноември 2011 г. съдът на ЕС в Люксембург постанови, че ползването на торенти е основно човешко право. Фирмите доставчици не могат да бъдат принуждавани да филтрират peer-to-peer трафика, защото така се нарушават правата на лично пространство и правото на хората свободно да разменят информация.
23
4468
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
23
 Видими 
03 Февруари 2014 19:50
На 24 ноември 2011 г. съдът на ЕС в Люксембург постанови, че ползването на торенти е основно човешко право. Фирмите доставчици не могат да бъдат принуждавани да филтрират peer-to-peer трафика, защото така се нарушават правата на лично пространство и правото на хората свободно да разменят информация.

Ай, ай, ай ...
Пирати колят и бесят из Европа.
Туткалчев????

ПП Ботсвана има ли интернет?

ППП Гербът на Ботсвана е сред любимите ми държавни гербове изобщо: Натисни тук
Особено с трогателния надпис на него: PULA (дъжд). Кой за каквото се бори, дет' се вика ... И валутата им е "пула", защото е безценна като дъжда.
03 Февруари 2014 20:11
Само Сирия и Ботсвана са ратифицирали документа
трябва да се бърза. иначе може да изпуснем мястото в почетната тройка.
03 Февруари 2014 20:17
Предводителю, позаинтересувай се на румънски какво ще да рече това словце
03 Февруари 2014 20:28
В Сирия забраниха интернета по принцип, така че там не е проблем. А в Ботствана сигурно са се объркали и мислят, че "торент-тракери" са ловци на слонова кост.
03 Февруари 2014 20:36
.
03 Февруари 2014 21:02
Аман!
Всички подписали и внесли получават заплати от бюджета - тоест от нас...
Дали идват нови протести и нови оставки?...
03 Февруари 2014 21:07
Да повторя: който спира торентите, губи изборите.
03 Февруари 2014 23:14
Имаме ли идиоти в Парламента?
03 Февруари 2014 23:16
Aбе най-важното е, че министърът на Моника и СерджЬ някога е бил от седерастите. Ако не вярвате - питайте XYZ-а, он че ви кае
03 Февруари 2014 23:33
Цялата Мара втасала, само торентите са ни въпросът?..
Бат'Серго, Мая, Корнелия, ТОВА ЛИ НИ Е ЗАДАЧАТА ЗА РЕШАВАНЕ???...

Партийо, води ни, води!..
03 Февруари 2014 23:40
Всяка крива, успоредна на линията на Партията е права!
/с изключение на решението за торентите - първо допълнение на dobadoba/

Не се шегувайте с Народа, партийци!..
04 Февруари 2014 00:48
Нямам нищо против търсенето на отговорност от разпространяващите крадени филми и музика в интернет, а това са голяма част от ползващите торент клиенти. Някои от тях дори не знаят че както дърпат, така и позволяват дърпане от техните компютри. То иначе няма и как да работи peer-to-peer далаверката.
Обаче съм против тая работа да се забранява по принцип за всичко, нищо че 99% от трафика е пиратски.

Ако притежателите на авторски права искат да преследват разпространяващите техните продукти, да бъдат така добри да слухтят из интернет с техни торент клиенти, да изловят известен брой "потребители" и като имат доказателства, вече могат да ги съдят, а в някои случаи дори да пратят полиция да им прибере компютрите като веществено доказателство. Законът в крайна сметка е достатъчно строг и санкциите са сериозни, обаче събирането на доказателства не е евтино и едва ли ще може да бъде покрито от събраните глоби.

Ефектът от такива мерки дори в САЩ е по-скоро морален отколкото финансов, какво да говорим за в България. Но пък би било любопитно да спипат някой-друг прогресивен, попържащ "тъпите американски филми" по форумите.
Та като докрах до проресивните форумни писачи, голяма тесла им удари експерното правителство с подписването на тоя договор, че и с внасянето му за ратифициране. Спирайте торентите другари, подкрепата за орешко изисква жертви.
04 Февруари 2014 07:47
.
04 Февруари 2014 08:07
Мука, от Францата отваряш ли Замунда?
04 Февруари 2014 08:10
.
04 Февруари 2014 08:43
На 24 ноември 2011 г. съдът на ЕС в Люксембург постанови, че ползването на торенти е основно човешко право. Фирмите доставчици не могат да бъдат принуждавани да филтрират peer-to-peer трафика, защото така се нарушават правата на лично пространство и правото на хората свободно да разменят информация.
Не са пирати, Предводителю на команчите, ами направо тарикати кандидат-робовладелци. Щото искат да обсебят и техническите постижения, които позволяват размяна на повече и всякакъв вид информация. Чудя се дали няма да кажат, че и Слънцето си е тяхно и трябва да им плащаме поголовно и за него.
04 Февруари 2014 08:57
Само дълбоко мракобесна чутура може да роди такъв Оруелов план...Впечатлени сме.

Какво "мракобесно" има тука? Такова е не е някакъв хипотетичен план, това е положението в момента. Обясни от какво толкова сте впечатленИ? Как иначе според теб носителите на авторски права да търсят санкции срещу нарушителите? Да не си търсят правата, понеже нарушителите са хубави хора?
04 Февруари 2014 09:12
Странно бързане с една ратификация .... Някой дава зор (отвън или отвътре?).... Обикновено винаги изчакваме с ратификациите, за да видим кой и кога ще го направи преди нас, за да не сбъркаме ... А този път сме в челната 10ка ...... Мноооого странно .....
04 Февруари 2014 09:35
Изглежда малоумниците се надяват, че с подпис под двусмислени бумерангови "споразумения", АКТИ, ПАКТИ и пр. клозетни хартии, ще се направят още по-мили на колониалната управа?

- 'ми нали им служите повече от вярно и затова сте оставени да дерибействате на воля - хайде да не изреждам невероятните простотии в тези 20+ години!? Та нали Ранът-ъптот си го следвате както ви се нарежда, оставете хората на мира поне да си измрат на спокойствие! Ега си последователите на Сатаната, ега си чудото!

То излиза, че сте по-паразити от Паразитите!?
04 Февруари 2014 12:23
Абе тая работа ми се струва съмнителна. Мирише ми на мъни. Търсят начин да заплащаме торентите,па макар и супер минимално. И наште нали са отворковци дупедавци - първи си свалят гащите...!
04 Февруари 2014 13:42
Всъщност разпространението на информация е основно човешко право. Дори в този форум го правим като споделяме мненията си. Отричам "правото" на някой да разпространява нещо си, което очевидно си се разпространява преспокойно и без него. Отричам и така наречените щети. Чакам някой съд да докаже, как пубера Х, който споделя филма Спайдърмен Х ощетява точно разпространителя, колко са му паднали продажбите заради въпросния пубер, ако въобще са паднали? Къде е щетата? Няма такава. Все повече изследвания доказват, че торентите по-скоро вдигат продажбите, а не обратното. Проблемът е в качеството на продукта. Компанията разпространител не иска да залага на качествена продукция, която е ясно, че ще се изплати, поради интересът към нея. Те искат гарантирана печалба винаги и независимо от качеството. Ако аз си изтегля хубав филм ще искам да го видя и на голям екран или да си го купя, но ако го изтегля и той не струва, тогава няма да отида. Тоест мен торентите ме предпазват да не си ръся парите за некачествена стока.
04 Февруари 2014 13:45
Да не говорим пък за произведения, които са достъпни само благодарение на торентите. Ако искам да гледам филм на Чарли Чаплин откъде точно може да стане това? Или трябва непременно да си го купя от Амазон или друг сайт? Че защо? Там няма авторски права. Също може и някой автор да сподели безплатно произведението си - има такива. Престъпник ли съм, ако ги тегля? По-скоро компаниите са, защото дори в този случай следят трафик, искат такси за авторско право върху носителите на информация и комуникационните канали. Че те искаха такси дори от бакшишите, защото пускали радио в колата... Баси ненаситната сган...
04 Февруари 2014 14:24
[size=2][/size=2]Прочетете следния пасаж от информация на Дарик:

Поредната истерия около закриването на торент сайтовете и забрана на разпространението на филми, музика и други се оказа измислица. Торент сайтовете няма да бъдат забранени и потребителите няма да бъдат преследвани за това, че посещават такива тракери и свалят файлове от тях.Такава е позицията и на Министерството на културата, представена пред Дарик от Георги Дамянов, който ръководи дирекцията за авторски права там. Слуховете за възможно затваряне на посещаваните от милиони българи портали предизвикаха масово недоволство в интернет и призиви за нови протести.Всичко започна от грешното разбиране на един договор, валиден за Европейския съюз, чиито разпоредби действат у нас от дълго време.Съмненията, че българите повече няма да могат да посещават торент сайтове дойде от погрешното тълкуване на т.нар Пекински договор, ратифициран формално от МС миналата седмица.Въпросното споразумение всъщност действа и важи у нас отдавна и по никакъв начин не променя законодателството спрямо свалянето на торенти от интернет. Георги Дамянов уточни за Дарик, че интернет потребителите трябва да бъдат спокойни и да знаят, че свалянето на торент файлове и източването на информация чрез тях няма как да бъде престъпление.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД