Водещите технологични компании в интернет оповестиха вчера нови данни, показващи колко често правителството на САЩ им нарежда да му предоставят информация за потребители във връзка с тайни разследвания, отнасящи се до националната сигурност, съобщиха световните медии. Това са първите разкрития след твърденията на бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън за подобни практики. Те са направени, след като седмица по-рано американските власти по настояване на президента Барак Обама разрешиха да се публикува повече информация за следенето на техните потребители от разузнавателните служби на САЩ.
Така става ясно, че властите са поискали информация за 9000-10 000 потребители на Google през първите шест месеца на 2013 г. и още 12 000-13 000 през предходните месеци. Facebook от своя страна съобщи за между 5000 и 6000 искания за информация за негови потребители през първите 6 месеца на 2013 г. и още 4000-6000 за предходни месеци. От своя страна Yahoo! твърди, че му е поискана информация за 30 000-31 000 акаунта на негови абонати. Компанията отбелязва, че става дума за 0.01% от общия им брой. Всички искания са напълно законни, тъй като са направени по силата на съдебни разрешения за тях от съдебен орган, натоварен да контролира разузнавателните операции.
"Публикуването на тази информация е първа стъпка в правилната посока и отразява принципите на приетата от нас през декември реформа", каза юридическият представител на Google Ричард Салгадо. Той счита обаче, че е необходима още повече прозрачност при работата на разузнаването в интерес на националната сигурност. Колкото и да е малък броят на засегнатите потребители, от оповестените данни става ясно, че хиляди американци са били обект на шпионаж от страна на правителството, коментира АП.
Най-голямата в света социална мрежа Facebook отпразнува вчера 10-ия си рожден ден. Сайтът е основан през 2004 г. от Марк Цукърбърг и негови съседи по общежитие, докато е бил студент в Харвард. Първоначално той се е казвал TheFacebook и е бил достъпен само за студенти. От 2006 г. регистрацията е отворена за всички интернет потребители на възраст над 13 години, имащи електронна поща. В момента аудиторията на Facebook надвишава 1.2 милиарда потребители. Около 61% от потребителите на Facebook се дразнят най-много от прекаленото споделяне, сочи проучване на института "Пю". Около 25% изразяват притеснение, когато лицата или имената им се появяват в чужди публикации без позволението им. В същото време гледането на снимки и видеоклипове на хора от приятелската мрежа е най-важната причина за използването на Facebook, посочена от 47 на сто от участниците в проучването.
ЖАЛБА
Компютърен клуб "Хаос" и Международната Лига за правата на човека подадоха наказателен иск пред федералната прокуратура в Германия с твърдението, че канцлерът Ангела Меркел, нейното правителство и служителите по сигурността са толерирали и дори са помагали на американската Агенция за национална сигурност (АНС) и британския Център за правителствени комуникации (GCHQ) да шпионират германски граждани, съобщи АП. Групите посочват документи, разкрити от Едуард Сноудън, доказващи, че имейли, послания в социалните мрежи и телефонни разговори на обикновени граждани са били следени извън САЩ с помощта на властите в Берлин. Говорителят на канцлерката Щефен Зайберт отбеляза само, че завеждането на иск е право на всеки, който живее в Германия.