:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,675,837
Активни 720
Страници 18,402
За един ден 1,302,066

Партиите елиминират влиянието на гражданите върху изборния процес

БСП, ДПС и "Атака" зачеркнаха електронното и мажоритарното гласуване и направиха невъзможно преподреждането на листите
БСП, ДПС и "Атака" ще сведат до минимум почти всички възможности на гражданите да влияят пряко върху изборния процес, да се месят в изборните листи и да получат по-добро представителство в Народното събрание. Текстовете в новия Изборен кодекс, гласувани вчера от временната комисия за кодекса на второ четене, го доказаха на практика. Трите партии зачеркнаха възможността за електронно, мажоритарно и задължително гласуване. ДПС дори внесе предложение, което напълно ще обезсмисли преференцията, която позволява да се разместват кандидатите в една листа.

Шефът на комисията Мая Манолова обяви, че "Коалиция за България" е против електронното гласуване, защото вотът от компютър извън секцията не гарантира тайната на избора. "Ние също считаме, че тайната на вота е конституционно изискване. Софтуерни атаки могат да саботират гласуването", присъединиха се от ДПС. След тях и депутатите на Волен Сидеров допълниха, че електронното гласуване е сигурен начин да се контролира вотът на избирателите.

Категорично бе отхвърлено и предложението на ГЕРБ част от народните представители да се избират мажоритарно. А партията на Ахмед Доган "изненада" с искане за преференциалното гласуване за депутати, което напълно го обезсмисля. Според първия вариант на предложението, когато броят на бюлетините без отбелязани предпочитания е по-голям от броя на валидните предпочитания, се запазва подредбата в листата. Вторият вариант гласи, че когато броят на бюлетините без отбелязани предпочитания е по-голям от броя на валидните предпочитания за съответните кандидати, те се считат за предпочитания за първия кандидат в листата. На практика това означава, че ако за една партия са пуснати 100 бюлетини и в само 30 от тях са отбелязани преференции, подредбата на листата се запазва. Че ДПС няма да допусне преподреждане на листите, се разбра още по време на първото гласуване на кодекса в пленарната зала. "Не може 90% от гласоподавателите да са съгласни с партийната подредба и 10% да са несъгласни и аз да мина от последно на първо място", обяви тогава депутатът Мустафа Карадайъ. Любопитна подробност е, че ДПС подкрепи искането на БСП районните кметове да се избират именно с аргумента, че защитава идеята за мажоритарен вот.

За да не се получи конфуз при гласуването на второ четене, партиите са си осигурили допълнителна защита. Дори предложенията на ДПС да не бъдат приети, в кодекса е записано, че прагът за разместване на кандидатите е 7%. Според експерти праг над 5% на практика обезсмисля преференцията. Комисията на Мая Манолова отказа да се съобрази с предложението на обществения съвет към органа, прието с 2/3 от гласовете, всеки избирател да бъде длъжен да отбележи предпочитан от него претендент в партийната листа. При т.нар. задължителни преференции няма праг за разместване на листата, което означава, че те ще се пренаредят според броя на предпочитанията, събрани от всеки участник в листата. Още тогава обаче депутати коментираха, че задължителната преференция едва ли ще стане факт. Този тип преференция не се подкрепя от нито една от парламентарните партии. Зам.-шефът на ПГ на ГЕРБ Цецка Цачева вече коментира, че задължителна преференция с нулев праг ще удължи много процеса на броенето на бюлетините и отчитането на резултатите.

Бе отхвърлено и предложението на ГЕРБ за задължително гласуване с аргумента, че то е в нарушение на конституцията.

Бурни дебати на продължилото повече от 5 часа заседание вчера имаше и по въпроса за уседналостта. Заради този спор чл. 3 от проекта не бе приет в нито един от предложените варианти. Той се отнася до принципите, по които се провеждат изборите, и описва кои граждани имат право да избират и да бъдат избирани. ГЕРБ обаче иска да се запише, че вотът е задължителен, а системата - смесена, т.е. има и мажоритарен елемент, а ДПС настоява да отпаднат условията за уседналост. "Атака" пък предложи да се забрани на хора с двойно гражданство да се кандидатират и да гласуват на всички видове избори. В крайна сметка всички предложения, както и текстът на вносителя, не бяха приети. Окончателното гласуване предстои в пленарната зала.



-------БЕЗ УСПЕХ---

ДПС не успя да прокара идеята си на изборите за Европарламент да има секции и в държави извън Евросъюза. В момента това е забранено, с което се елиминират най-вече избирателите на движението в Турция. С консенсус бе прието разкриването на секции в чужбина да става по-лесно - по предложение на посланиците и там, където през последните пет години на избори са гласували поне 100 души.
95
6765
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
95
 Видими 
04 Февруари 2014 19:52
Подзаглавието звучи страааашну: и направиха невъзможно преподреждането на листите.

По-надолу се нещата се изясняват, че са малко като със спирането на торентите:ДПС дори внесе предложение, което напълно ще обезсмисли преференцията, която позволява да се разместват кандидатите в една листа.
04 Февруари 2014 20:09
Друго си беше при тиквите.
Гражданите имаха всички възможности да влияят пряко върху изборния процес, да се месят в изборните листи и да получават по-добро представителство в Народното събрание.
Демократично беше преди, да-а-а, много беше демократично, за съжаление. Но Той ще се върне, а с него - и Демокрацията! С много и завинаги!
04 Февруари 2014 20:18
БСП, ДПС и "Атака" ще сведат до минимум почти всички възможности на гражданите да влияят пряко върху изборния процес, да се месят в изборните листи и да получат по-добро представителство в Народното събрание.


Не партиите, а правоохранителните органи са длъжни да сведат до минимум почти всички възможности на гражданите да влияят пряко върху изборния процес, г-н Обретенов.
04 Февруари 2014 20:24
Прочетох статията и откривам, че заглавието има нужда от малка корекция:
Партиите елиминират влиянието на Гражданите за европейско развитие на България върху изборния процес
04 Февруари 2014 20:26
Тъпо заглавие, тъпа авторска теза ако изобщо има такава ... радост за очите на афтора и помия за мозъка на читателя. Алоу , афтора ... ми те изборите се правят от хората, електората гласува и по изборните комисии пак са същите хора. А процесът и организацията на гласуване е въпрос на законови норми. Кой за кого ще гласува - въпрос на предпочитания ... И ква е разликата вежду това да гласуваш за водача на една листа или за същия човек като мажоритерен кандидат ??? Ей , писачи, конституционното и изборното право не е за всяка уста лъжица и най вече - за журналистическа.
04 Февруари 2014 20:37
Защо ли не съм изненадан?
Какво друго да очкваме, като сме оставили Лисицата да пази кокошарника, а Козела - бахчата?
04 Февруари 2014 20:37
БСП, ДПС и "Атака" ще сведат до минимум почти всички възможности на гражданите да влияят пряко върху изборния процес, да се месят в изборните листи и да получат по-добро представителство в Народното събрание.

Браво!
Сами си го изпросиха!
После да не се чудят, когато хората искат да ги гледат на снимки, обесени по дърветата - "от тук до края на света....."???
04 Февруари 2014 20:46
е не мое да казваш "хората"!
04 Февруари 2014 20:47
е не мое да казваш "хората"!

Сори,
Българите!
04 Февруари 2014 20:48
Заглавието може и да е тъпо, но 7%-ния праг на преференция е шумна плесница, която политиците зашлевиха на избирателите си!
...поредната...
04 Февруари 2014 20:48
Сори,
Българите!


Ти си германец.
04 Февруари 2014 20:54
Комисията на Мая Манолова отказа да се съобрази с предложението на обществения съвет към органа, прието с 2/3 от гласовете, всеки избирател да бъде длъжен да отбележи предпочитан от него претендент в партийната листа.


Задължително е законодателят да отхвърли всяко предложение, вменяващо задължение там, където се упражнява право, г-н Обретенов.
04 Февруари 2014 20:59
ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ - няма никакъв технически проблем гласуването да е анонимно, т.е. от непроследим източник. Дори ще е много по-анонимно отсега. Мая-Маноловките не разбират от ИТ и се допитват до некви главанаци на държавна служба, които са некомпетентни по подразбиране....
04 Февруари 2014 21:01
ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ - няма никакъв технически проблем гласуването да е анонимно, т.е. от непроследим източник.


Защо тогава никоя високотехнологична държава не го прави?
04 Февруари 2014 21:08
Продължавай, ЛО,
Още по-смело викай ситуацията, в която ни набутаха нашите хизбранници...
04 Февруари 2014 21:23
ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ - няма никакъв технически проблем гласуването да е анонимно, т.е. от непроследим източник.


Защо тогава никоя високотехнологична държава не го прави?


Коя високотехнологична държава имаш предвид - Китай, САЩ, Япония, Корея, Израел или някоя друга?? Те високотехнологичните държави не са демократични и не им трябва директна демокрация. Намерили са му цаката, ама за въшливи икономички като нашата е неприложим техния модел.
04 Февруари 2014 21:38
Заглавието на статията на Л.Обретенов хвърля в тъча всички принципи на демокрацията. Все едно, че виждаш парцалив лозунг на протестърите от жълтите павета.
04 Февруари 2014 21:43
Коя високотехнологична държава имаш предвид - Китай, САЩ, Япония, Корея, Израел или някоя друга??


Която и да било. Посочете една технологично по-напреднала от нас страна, в която онлайн-гласуването е норма.
04 Февруари 2014 21:51

Браво!
Сами си го изпросиха!
После да не се чудят, когато хората искат да ги гледат на снимки, обесени по дърветата - "от тук до края на света....."???

Ето още едно убедително доказателство на твърдението ми, че акцията на Плевнелиев е само една провокация с цел дестабилизация на страната от типа "протести"... Понеже другите "укопации" и "многохилядните" митинги умряха.
04 Февруари 2014 21:52
ПЪЛНИ ГЛУПОСТИ - няма никакъв технически проблем гласуването да е анонимно, т.е. от непроследим източник. Дори ще е много по-анонимно отсега.

Анонимно, може би да, с изключение на цената. Ама дали е контролирано?
04 Февруари 2014 21:53
Коя високотехнологична държава имаш предвид - Китай, САЩ, Япония, Корея, Израел или някоя друга??


Която и да било. Посочете една технологично по-напреднала от нас страна, в която онлайн-гласуването е норма.


Извън списъка по-горе, няма други (айде и РСФСР в определени сфери да признаем за такава). А и какво значение има? Когато си на дъното е късно да следваш чужди модели. Трябва ти пробив (като на СССР 30-те, като Япония и Германия през 60-те, като Корея през 90-те и т.н.). Ние каква точно революция да направим, ако не най-евтината, т.е. ИТ-революция (без кражби от държавните поръчки разбира се)? Какъв е проблемът с онлайн-гласуването сравнен с проблемът на поне 500000 фантомни гласове + още мин. 700000 купени или издирижирани, които решават всички избори последните 30 години? Кое му е анонимното на циганския вот??
04 Февруари 2014 21:56
cardinal
04 Фев 2014 21:53


мисля, че въпросът ми беше доста конкретен. Да очаквам ли конкретен отговор или да ви оставя да се разхождате извън границите му?
04 Февруари 2014 22:28
cardinal
04 Фев 2014 21:53


мисля, че въпросът ми беше доста конкретен. Да очаквам ли конкретен отговор или да ви оставя да се разхождате извън границите му?


Конкретно:
http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_voting_examples

А за технологията:
http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_voting

И не ме разбирайте погрешно - аз не вярвам, че това ще помогне тук. Тук нищо не помага освен нагайката. Матриалът е дефектен.... Но поне си струваше да се опита
04 Февруари 2014 22:36
cardinal
04 Фев 2014 22:28


линкът към уикито показва, че никъде онлайн гласуването не е законова норма. Башка, че има смесване между машинно гласуване(то ще бъде експериментирано у нас на изборите за ЕП) и гласуването през мрежата от друга страна.

За мен нещата са прости - ако не нарушава конституцията или не създава възможност за нейното нарушаване тогава всичко е о'к.
И обратно.
04 Февруари 2014 22:38
Ето още едно убедително доказателство на твърдението ми, че акцията на Плевнелиев е само една провокация с цел дестабилизация на страната от типа "протести"... Понеже другите "укопации" и "многохилядните" митинги умряха.

Егати логиката!
Значи не вълкът е виновен, че яде агнето, ами агнето да си понесе вината, щото допуснало вълкът да го докопа!
Ще те посъветвам да си купиш запалка и да си запалиш членската книжка на бсп, държейки я с 2 пръста....После я пусни в пепелника да изгори напълно, иначе няма да се оправиш....
04 Февруари 2014 22:38
cardinal,
Какъв е проблемът с онлайн-гласуването сравнен с проблемът на поне 500000 фантомни гласове + още мин. 700000 купени или издирижирани, които решават всички избори последните 30 години?



Кое му е анонимното на циганския вот??

04 Февруари 2014 23:04
Тц Германец, не позна... Можеш да провериш в документацията на БСП дали лице с моите данни има членска книжка на БСП. За разлика от твоите данни, моят е-майл е истински...
04 Февруари 2014 23:12
За разлика от твоите данни, моят е-майл е истински...

А какво не му харесваш на моя?
04 Февруари 2014 23:19
Моят е лесно проверим и идентичността ми не е скрита, но това не е темата на този форум... И не казвай неща, в които не сигурен... За да не изпадаш в глупави ситуации.
04 Февруари 2014 23:32
Гениалните политици на българския преход бетонираха статуквото.
Просперитета на нацията се отлага с още няколко десетилетия.
04 Февруари 2014 23:59
Въпорсът за преференциалното гласуване с пропорционалните листи е от изключителна важност. Ето това е въпрос който трябва да се постави на референдум.

Не може неща от такава важност да зависят от ДПС и олигархията.
05 Февруари 2014 00:33
/:/ "..."Атака" пък предложи да се забрани на хора с двойно гражданство да се кандидатират и да гласуват на всички видове избори..."
.............................................................................
Абсолютно правилно!
05 Февруари 2014 01:03
Отново партийните велможи ще определят кой да стане депуте - послушковци, кариеристчета, алчни за власт и пари, готови на всичко да бъдат в услуга на вождовете понеже за нищо друго не стават освен за депутета. Пример Янаки Стоилов - професия депутет и много други от БСП, ДПС и Атака. Затова и продукцията на НС е такава боклучава и законите се променят непрекъснато и конюктурно в интерес на партийните велможи, а не на обществото и държавата.
05 Февруари 2014 01:58
две думи: Червени Боклуци
05 Февруари 2014 04:48
Трите партии зачеркнаха възможността за електронно, мажоритарно и задължително гласуване.
ся, многоуважаемият автор ще може ли да потвърди, че парламентът е направил това, превишавайки правата си и в нарушение на установените процедури? ако не е, защо ривем и се търкаляме по пода? и още - когато пъмпкините бяха на власт (а преди това драгалевският чудотворец, дедо симо и др.), що не установиха такава система, която да капне като мед на сърдцата на изтерзаните демократични душици?
глупости. на търкалета, при т'ва.
05 Февруари 2014 06:42
Вижте в ТУ - София как се гласува електронно, и на студентите се пускат електронни анонимни анкети:
Натисни тук
Натисни тук
05 Февруари 2014 07:29
1. Задължителното гласуване е кауза пердута при наличието на такава апатия у гражданите. Какво ще променим с това , че насила ще пратим до урните полвин или един милион българи, на които всичко извън къщата им е през оная работа?!?
2. Електронното гласуване е въпрос чисто технически - ако не на тези, ще го примем на някой от следващите избори.
3. Това което можем и трябва да направим сега е е да извоюваме правото на избор по време на изборите. Защото при чистата пропорционална система ние отиваме не за да чуят гласа ни, а за да узаконим чужд избор - избор направен от измислени елити в тъмни кюшета по късни доби. Задължително трябва да постигнем някаква степен на олицетворяване на вота си - дали чрез частични или пълни мажоритарни избори, дали чрез нисък праг на преференция при пропорционалните.
05 Февруари 2014 08:30
@cardinal
04 Февруари 2014 21:53
Какъв е проблемът с онлайн-гласуването сравнен с проблемът на поне 500000 фантомни гласове + още мин. 700000 купени или издирижирани, които решават всички избори последните 30 години? Кое му е анонимното на циганския вот??

Единият проблем е, че цената на манипулиране на 500000 + 700000 гласа при гласуване с хартиени бюлетини е по-висока и по-трудно постижима от манипулирането на същия брой гласове при електронно гласуване. Другите проблеми оставям да открие вашето образование, за каквото загатвате, че имате претенции.
05 Февруари 2014 09:00
Някой от вас знае ли,как може да се установи дали някой има двойно гражданство?
05 Февруари 2014 09:05
Бягането на място е любим спорт турско-червените...
Важното и да го правят с високо вдигнати колене.
05 Февруари 2014 09:21
Друго си беше при тиквите. Гражданите имаха всички възможности да влияят пряко върху изборния процес, да се месят в изборните листи и да получават по-добро представителство в Народното събрание.Демократично беше преди, да-а-а, много беше демократично, за съжаление. Но Той ще се върне, а с него - и Демокрацията! С много и завинаги!
Да, сега се сетиха да променят изборния кодекс.
05 Февруари 2014 09:23
След близо 4 години управление калинките не смениха нищо, но сега, като има опасност далавери като в Костинброд да не станат измислиха куп нововъведения.
05 Февруари 2014 09:25
Бе отхвърлено и предложението на ГЕРБ за задължително гласуване с аргумента, че то е в нарушение на конституцията.
Гербаджиите толкова ли им е трудно да прочетат конституцията, където пише, че гласуването е ПО ЖЕЛАНИЕ!
05 Февруари 2014 09:25
Задължително гласуване, другото после се оправя лесно!!
05 Февруари 2014 09:26
Но там трябва да го прочете човек с малко повече прочетени книжки от Винету
05 Февруари 2014 09:34
Гербаджиите толкова ли им е трудно да прочетат конституцията


Всичко по реда си. Сега четат "Престъпление и наказание"
05 Февруари 2014 09:52
paragraph39

05 Февруари 2014 00:33





/:/ "..."Атака" пък предложи да се забрани на хора с двойно гражданство да се кандидатират и да гласуват на всички видове избори..."
.............................................................................
Абсолютно правилно!


Пара, това означава, че 6 000 000 българи няма да могат да се кандидатират и да гласуват:-)
05 Февруари 2014 09:57
Не разбирам защо не се коментира възможността за създаване на двукамарен парламент. Долна камара със 100-120 представители, избирани пропорционално и горна с 60 сенетори, избирани мажоритарно. Ще видите, че ще се получи много интересна конфигурация:-)
05 Февруари 2014 10:09
Свят ми се зави докато изчетох всички безразборно нахвърляни словоизлияния! Целият този словесен тюрлюгювеч,може да се изрази само с няколко изречения! например: искаме ли народа / а не само тези,които бяха при Мая / да кажат чрез референдум какви промени искат в ИК? Ако да,какви въпроси да се поставят и как да се формулират? Самият референдум още не означава,че веднага следва промяната! Справка: Белене!
05 Февруари 2014 10:13
Белене се провали заради ниската активност и незаинтересованост на българите.
Така или иначе законът за референдумите е направен така, че да бъде неизпълним.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД