:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,297,993
Активни 409
Страници 5,561
За един ден 1,302,066
Две писти - една цел

Приложна аритметика в часа по майчин език

Радио "Фокус": Г-н Ангелов, какъв е вашият прочит на данните от последното социологическо проучване на "Екзакта Рисърч", според което, ако изборите за европейски парламент са на 11 февруари, ГЕРБ биха спечелили 21.7%, а БСП - 19.2%?

Страхил Ангелов, депутат и пластична опозиция в БСП: Явно нагласите на хората са такива. Какъв може да бъде моят прочит? Хубаво, ГЕРБ и БСП, а назад какво се случва? Колко печели АБВ според това проучване например?

СА: Резултатите от това изследване отчитат 6% за АБВ.

СА: Съберете ги с резултата на БСП и ще излязат повече от ГЕРБ.

РФ: Изследването отчита още, че през февруари парламентът и кабинетът продължават да губят подкрепа. За последните два месеца парламентът губи 4% одобрение, а правителството 2%. Вие като представител на парламента как приемате тоз спад в доверието на обществото към Народното събрание, как си го обяснявате?

СА: Вижте изказването на моя колега от петък и всички ще можем да си отговорим на този въпрос... Визирам г-н Хюсеин Хафъзов от ДПС. Освен това погледнете как се преекспонира темата за предизборната агитация на майчин език. Това за мен също беше ненормално, неестествено. Да се правят такива изказвания е недопустимо, при положение че 42-рото Народно събрание показа, че няма воля да одобри такъв текст в Изборния кодекс, който позволява агитация на майчин език... Когато темата се преекспонира в самия парламент, тя се преекспонира и извън парламента. Аз лично не разбирам защо тази тема е толкова важна. Ще отида и по-далеч. Защо е необходимо някой да бъде агитиран на език, различен от българския? Очевидно, защото не го владее достатъчно добре. След като не владее достатъчно добре българския език, неминуемо идва и следващият въпрос. Как този човек, който, да кажем, ме вкара мен в парламента, ще разбере ли какво правя аз в Народното събрание и какво говоря там? Не е ли по-удобно да се учи български? Аз така си мисля.

РФ: Вие реагирахте остро при изказването на Хюсеин Хафъзов от ДПС при споровете за това на какъв език да се води предизборната агитация. Поискахте прокуратурата да се самосезира и казахте, че това ще промени отношението ви към ДПС. Какви са като цяло настроенията в ПГ на "Коалиция за България" след този спор в пленарна зала от края на миналата седмица?

СА: Парламентарната група показа своето мнение по въпроса. Една част гласуваха против, други се въздържаха и предложението не беше прието. Да, има трима души, които са гласували "за". Тях обаче трябва да попитате защо. Аз не знам те на какъв език планират да агитират, аз нямам представа. А иначе да ми се дават примери за това как тук щял да дойде например Берлускони и видите ли той трябва да говори на италиански, защото сме в ЕС. Всичко това е чудесно, само дето този Изборен кодекс касае всички избори, не само тези за Европейски парламент. Българската избирателна система познава 6 вида избори, така че няма защо да влизаме в такива примери, които са недотам адекватни.

РФ: Нажежиха се малко страстите след спора в пленарната зала за това на какъв език да се води предизборна агитация. Смятате ли, че той ще отшуми, или напротив - очаквате задълбочаване?

СА: За България е по-добре да отшуми. Не е това темата, която е водеща. Не около агитацията на един или друг език се върти в момента дневният ред на българското общество. Колкото по-бързо отшуми тази тема, по-добре. Иначе всеки да си извади поуките, това е моят апел. (...)

РФ: В края на нашия разговор ще ви върна отново към данните от изследването на Екзакта Рисърч, според което повечето българи биха предпочели да има предсрочни парламентарни избори, вместо настоящото правителство да изкара мандата си. Това как си обяснявате?

СА: Вижте, ако политическият дебат ще се върти основно около теми, като да се агитира или не на майчин език, в крайна сметка може би предсрочните избори да не са чак толкова лош вариант.
1266
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД