Нови здравни хоризонти се ширнаха у нас благодарение на невидимата, но твърда ръка на пазарните механизми. На улицата спира линейка с надпис "Спешна медицинска помощ", червени кръстове и оранжеви кантове. Но вместо пациент с краката напред от нея се изнасят плоскости, рафтове, столове "Гамбсъ", врати и други предмети на мебелното изкуство. Защо от "Бърза помощ"? "Линейка пренася мебели по морето", донася "Стандарт". Будна поморийка уловила мига с дигитална техника и го шернала у Фейса. Така мигът добива значимост и се превръща в новина.
Частпром със служебна техника, обществено достояние, не по предназначение?
Не. "Бързата помощ" не е кръшнала от работа, обслужвайки лични или корпоративни интереси! Машината е свалена от бойно дежурство и продадена на търг. И така специализираният автомобил попаднал в реалната икономика - станал товарна кола за мебели. Само дето нито новият, нито старият собственик си дали труда да премахнат отличителните знаци - то това струва пари, нерви, време, а работата не чака.
Невидимата ръка на пазара се е протегнала до отдалечените домакинства - има места, където ни аптека, ни фелдшер можеш да откриеш, да не говорим за маниак с медицинска диплома: "Села в Кюстендилско без лекар и аптеки", надува сирената "Монитор". Тук търсенето и предлагането не са намерили поле, на което да се срещнат - може би защото става въпрос за планински, а не равнинни райони. Случва се. "Въпреки допълнителното заплащане няма желаещи, които да заемат свободните места", допълва данните изданието. Може би защото съществуват места с още по-допълнително заплащане: "Германия ни краде джипитата", кърши пръсти "Телеграф". Цитират се несметни възнаграждения. Кюстендилското търсене трудно се конкурира с дойче предлагането.
А разликата между тях се изразява в ускоряването на еволюционния подбор.
_________
* Гризане на дървото
|
|