Меглена Кунева, БГ: ...Нещо искам да кажа по повод на Жан-Клод Юнкер (кандидат на ЕНП за шеф на ЕК), ако ми разрешите, може ли?... Жан-Клод Юнкер беше министър-председателят, който е "виновен" за подписването на Договора за присъединяване на България и Румъния на 25 април. Скоро ще имаме годишнина! :))) Това беше председателството, по времето на което подписахме. И аз трябва да си призная, че имам много остри спомени от това време. Имаше момент, в който се колебаех дали трябва да стане на Съвета външни министри, както се случи подписването, или да изчакаме по тържественото подписване, което да бъде през юни. Добре, че суетата не заговори с висок глас, защото избрахме малко по-скромна церемония на подписване. Който поиска от държавните глави, дойде, който не - беше представен от външни министри. Защото следващият Европейски съвет щеше да бъде след двата фатални за това време референдума в Европа - референдума във Франция и референдума в Холандия, които отхвърлиха европейската конституция. И аз смятам, че може би нямаше да подпишем, ако бяхме отложени за юни. Наистина беше много, много горещо време!
БНР: Намесила се е съдбата.
МК: Наистина! И чувството за време. (...)
БНР: България в тази ситуация (украинската - б.р.)? Решенията, които взимаме, от какво би следвало да са продиктувани - от рисковете, които могат да сполетят България, от това дали сме достатъчно големи или малки, за да се мерим с великите в този пъзел?
МК: Няма големи и малки страни. Говорим за Жан-Клод Юнкер преди малко. Той е министър-председател на страна, която е в пъти по-малка от България - става въпрос за Люксембург! В пъти по-малка!
БНР: Защото покрай посещението на Кристиан Вигенин в Украйна и позициите, изказани от него, се чу и това - кои сме ние, че така...
МК: Който го е казал, аз обикновено сдържам езика си, но който го е казал, просто това е... глупаво! Толкова голям си, колкото си умен в този случай. Министър Вигенин направи правилния ход, като отиде в Украйна лично, и по този начин призна правителството на Украйна! Правилен ход - ние сме съсед. Правилен ход. От друга страна, сякаш компенсаторно и крайно непоследователно, необяснимо непоследователно ние казахме: хайде да започнем с "Южен поток", хайде да го извадим от Закона за енергетиката. Безумие! Без да се направят консултации с ЕК, рискувайки, разбира се, уронване на репутацията на страната, санкции, тази прибързаност точно сега да се прави "Южен поток" на практика намалява силите на Украйна. Какво направи през това време Словакия?
БНР: Последното, което каза господин Вигенин е, че може би трябва да направим пауза в "Южен поток".
МК: Да. Значи, аз не говоря за господин Вигенин, аз говоря за промените в Закона за енергетиката през НС, през неговата парламентарна група. Тоест някакво такова раздвоение на колективната партийна личност. И още нещо, както прави през това време Словакия, когато ние се опитваме в енергийно отношение да заобиколим Украйна. Какво прави Словакия? Словакия дава газ на Украйна през реверсивната връзка. Те получиха пари за реверсивната връзка тогава, когато 2008 година, извинявайте, че ще го кажа в първо лице, но аз бях на мястото на българския комисар и буквално на масата, след като беше теглена чертата за парите, които ще се дадат за дадената криза за изграждане на връзки, видяхме, че не сме успели с румънския ми колега да направим нищо предварително и със страшно много убеждения, страшно много настоявания, се промени, много нетипично за Европейската комисия, се промени, на самото заседание се дадоха допълнителни пари за връзката между Румъния и България. Ние нямаме все още. А през това време Словакия сега, малката Словакия - тя не е по-голяма от България нито по население, нито по територия, дава газ на голямата Украйна. Ето това е да си голям в политиката!
БНР: Ние с диверсификацията - тази сложна, но толкова важна дума, общо взето тъпчем на едно място години вече наред и не знам дали ще може да се разбере кой е виновен за това.
МК: Защото така искаме!! Когато искаш да си зависим, животът ти предлага много условия за това!
|
|