:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,996
Активни 658
Страници 19,561
За един ден 1,302,066

Публични регистри ще издават тайния бизнес на депутати и министри

...
Европейският парламент гласува вчера промени в правилата за борба срещу изпирането на пари, които ще притеснят политиците с нечисти доходи. Голямата новост е, че се предвижда всяка страна от ЕС да направи публичен централен регистър, в който ясно да се вижда кои са истинските собственици на фондации, холдинги, тръстове и други правни форми, в които сега често известни личности - включително министри, депутати, висши магистрати, президенти, лесно скриват акционерното си участие и необяснимите си доходи.

Регистрите на отделните държави трябва да бъдат свързани помежду си и да са "публично достъпни след най-обикновена онлайн регистрация", което ще изисква минимум данни за търсещия достъп до мрежата. Това ще позволи от България например да се провери дали някой наш депутат или висш магистрат участва във фондация във Великобритания или в тръст в Австрия.

Директивата работи с понятието "политически значими лица" - членове на правителството, на парламента, върховни съдии, държавни глави, вкл. и бивши. При тях се смята, че рискът от корупция е особено висок заради важните постове, които заемат, и властовите лостове, с които разполагат. В случаи на делови взаимоотношения с висок риск при такива лица ще се предприемат допълнителни действия като установяване на произхода на средствата, с които те оперират и разполагат.

Директивата срещу мръсните пари изисква още банкови чиновници, брокери на имоти, одитори, фирмени адвокати, счетоводители, данъчни консултанти, служители в казината да дебнат зорко за подозрителни финансови операции на техните клиенти и да докладват на службите за финансово разузнаване.

Целта на законодателните промени е допълнително да се затрудни прикриването на съмнителни сделки и да се подобри борбата с данъчните измами. Не е ясно обаче кога ще влязат в действие, тъй като това е "първото четене" на проекта, а второто ще остане за новия европейски парламент.

4
2319
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
11 Март 2014 20:31
Ще сетим ли "уседналите" лица и задници, с право на закупуване на земя в такива регистри ???...
12 Март 2014 01:42
Дрън, дрън. Съдийка си продава апартамента на майка си, после майка й и го дарява обратно и съдийката се сдобива с няколкостотин хиляди евро. Според Висшият съдебен съвет съдийката е честна, като сълзица, не е корумпирана и не пере пари.

Пловдивски съдия гледа дело за приватизация на пловдивски панаир забранен за приватизация. Застава на страната на приватизатора и му дава панаира. После същият съдия става най-главният прокурор и почва да бори престъпността, според както му поръча приватизатора.

Та такива ми ти работи ...
12 Март 2014 09:21
Звучи прекрасно,но едва ли някой вярва,че скоро ще стане като твърдо законодателство във всяка страна и твърдо ще се спазва! Защото в политическите действия по такива въпроси,действат някои закони на физиката като този за действието и противодействието! 25-годишната практика на изпечените български политици в краденето,ще им помогне да заобикалят този регистър. Докато има криви / офшорни / пътеки за движение на парични потоци,ефекта от тази директива ще е малък! Специално за България,ще е необходим отделен мониторинг по спазването й!
12 Март 2014 11:06
Нали и сега има публичен регистър? При добро желание можеш да стигнеш да физическите лица, които стоят зад нещо без особен проблем, само трябва да цъкнеш няколко пъти повече.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД