:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,179
Активни 753
Страници 18,744
За един ден 1,302,066

Кабинетът ще похарчи 11 млрд. лв., за да създаде 5760 работни места

Скромен ще е ефектът и върху БВП, който би се увеличил с 4.2%
Минимум 11 милиарда лева ще отдели държавният бюджет за изпълнението на Националната програма за развитие: България 2020, в периода 2014-2016 г. Средствата ще бъдат насочени към изпълнение на дейности по 8 ключови приоритета. Ефектът от ударното инвестиране върху заетостта, брутния вътрешен продукт и бюджетното салдо обаче ще бъде пренебрежим на фона на влагания ресурс и на общото изоставане спрямо Европа.

Това става ясно от тригодишния план за изпълнение на стратегическата програма, публикуван вчера за обществено обсъждане. Документът от 214 страници изобилства от повторения на мерки и не дава достатъчно точна представа за планираните разходи в следващите 3 години. За сметка на обемните и пълни с неточна информация приложения, анализът на очаквания ефект от инвестициите е съвсем лаконичен.

Оценката за въздействието от планираните мерки е извършена чрез модела SIBILA (Simulation model of Bulgaria's Investment in Long-term Advance), който бе разработен за анализ на ефектите от усвояването на европейските фондове. Оценявани са два различни сценария - реалистичен, на база на осигурените от различни източници средства за изпълнение на мерките, и оптимистичен, на база декларираните нужди от финансиране. Данните показват, че при първия вариант кабинетът ще трябва да отдели за планираните мерки малко над 11 млрд. лв., а при втория - 18 млрд. лв.

И в двата случая ефектът върху заетостта ще е нищожен. При инвестиции от 11 млрд. лв. в следващите 3 години заетостта през 2020 г. (при групата на между 15 и 64-годишните) ще се повиши със скромните 0.2%, пише в документа. Ако увеличението се съотнесе към данните за заетостта за последното тримесечие на 2013 г., то би се равнявало на 5760 работещи повече. Коефициентът на безработица също ще остане почти без промяна - с прогнозирано намаление от едва 0.1 процентни пункта. При оптимистичния сценарий с инвестиции за 18 млрд. лв. заетостта през 2020 г. би се повишила с 1.5%. В същото време сериозна част от планираните мерки са именно в областта на образованието, квалификация на работниците и намаляване на бедността и социалното изключване. Сметките показват, че в такива мерки ще бъдат налети поне 4 млрд. лв.

Скромни ще са ефектите от изпълнението на плана и върху размера на брутния вътрешен продукт (БВП), както и върху прогнозираното бюджетно салдо (излишък, балансиран бюджет или дефицит). При реалистичния сценарий (с 11 млрд. лв. инвестиции) БВП през 2020 г. би бил с 4.2% по-висок спрямо нулевия сценарий - без реализиране на мерките. Бюджетното салдо би било с 0.1 процентни пункта по-добро. При 18 млрд. лв. инвестиции ефектът върху БВП ще е 7.6%.

Тези данни са обяснени съвсем бегло, а съответното ниво на показателите изобщо не е коментирано. В същото време сравнението с първия анализ по модела SIBILA, представен в края на 2012 г., показва доста по-сериозни ефекти от усвояването на еврофондовете. Според тогавашния анализ към 2013 г. - пикова за еврофондовете, ефектът от усвояването на средствата върху заетостта е 6.2%. Ефектът върху БВП за 2013 г. бе оценен на 5.2%. Към края на 2013 г. реално изплатените средства по оперативните програми възлизаха на 4.3 млрд. евро.



ПРОПУСКИ

Публикуваният за обсъждане проект на плана трябва да бъде сериозно доработен, защото изобилства от неточности. Така например планираните средства в подкрепа на подготовката на докторанти и постдокторанти са включени в таблицата с мерките общо 9 пъти. При Министерството на образованието има масово припокриване и при други мерки. Министерствата са приложили различен подход и при средствата от еврофондовете за следващия програмен период. Някои от тях са посочили парите от бъдещите програми като осигурени, други са записвали в тези графи "нула". Обобщаването на информацията за средствата, които са налични или нужни, е затруднено и от ползването на различни валути - в документа има посочени суми в швейцарски франкове, долари, евро, левове.



МЕРКИ

Стотици милиони левове ще са необходими за реализиране на предвидените мерки в областта на здравеопазването, става ясно от плана на кабинета. От 2015 до 2020 г. хазната трябва да отпусне 600 млн. лв. за заплащане в пълен размер на вноските на служителите, осигурявани от държавата. Към същата мярка са предвидени още 270 000 евро от еврофондовете. Друг мегапроект в здравния сектор е изграждането на структури за медицинско обслужване на възрастните хора по домовете им. Мярката не е стартирала, но ще бъде подплатена със 145 млн. лв. от държавата и от еврофондовете. Създаването на система за поддържане на квалификацията, продължаващо обучение и оценка на знанията на медицинските специалисти ще струва други 130 млн. лв. Сериозни промени са обещани и в сектора на образованието, където страната ни редовно получава критики за липса на реформа. В проекта се предлага промяна в модела на финансиране на средните училища, който трябва да бъде готов до 2016 г. Предстои разработване на показател "качество" при определяне на училищните бюджети, който ще отчита приноса на училището за развитието на своите възпитаници. Идеята е да се промени моделът на делегираните бюджети, като се въведе стимул за училищата, които работят с деца от проблемните групи. За целта са предвидени 10 млн. лв. За поредното компютризиране на училищата и за осъвременяването на наличното оборудване са предвидени 50 млн. лв., от които 15% са национално съфинансиране, а останалите са от европейските фондове.

28
6984
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
11 Март 2014 20:19
Ако основната цел е да се осигуряват работни места, мога да кажа, че това е пълно безумие.
11 Март 2014 20:26
Два милиона за едно работно място?
Или е някаква грешка, или е лудост!
11 Март 2014 20:29
Краденце с перспективно планиране ...
11 Март 2014 20:58
Никой не може да ти даде това, което аз мога да ти обещая.

Изказана мисъл на СОМ /Станишев , Орешарски, Местан/
11 Март 2014 21:00
Два милиона за едно работно място?
За шест години ... и става далеч по-скромно от хонорара на философа-хидроинженер. Само едни 27.7 хил. лв месечно. Пеевски няма да се хване на тия "жълти стотинки". Нито Данчо Ментата. Явно е проект на ПЕСоците.
11 Март 2014 21:26
Поредният кабинет от и....и. Примери: министър на спорта Мариана Георгиева: "Аз мисля, че вече имам един портрет във вашите очи. Не мога да бъда обвинявана в едни розови очила или пък в щадящи действия и щадящ изказ. Не обичам конструктивизма с критика, самокритика, плюсове и минуси. 88 нации, 26 са медалисти - първо. Второ положение - 18 квоти, казах го и в Сочи - квотите също са успех. Някои от тях са случайност, защото всичко е в съотношение. Но някои не са толкова лесни и достъпни, нали? Да вървим по балансирания поглед - и с бялото, с черното..." - !!!???
Орешарски: -" Популистко е да се говори, че парите на държавните фирми в Корпоративна търговска банка са държавни. Това са корпоративни средства и няма как те да бъдат използвани, примерно, за вдигане на пенсиите. " !!!???
Само два примера, а са безбройни подобни 'изявления' от български министри и политици.
11 Март 2014 21:32
С толкова пари Техническият университет ще светне, ще останат и за стипендии. Освен сервитьорки и консултант продавачи в България все още се търсят инженери.
11 Март 2014 22:17
Идеята е да се промени моделът на делегираните бюджети, като се въведе стимул за училищата, които работят с деца от проблемните групи. За целта са предвидени 10 млн. лв.

Мдааа... Под вмирисаната черга подпъхнем няколко каймета и пгенералния проблем е решен...
Децата от "проблемните" групи (далеч не са само "роми" са между 30 - 50 % от цялата популация записани в училище през последното десетилетие. Поне 30% от учителите ще се пенсионират през следващите няколко години.
По няколко милиона лева на година(в най-добрия случай ), за неясно какви мерки, за всички училища с доминиращо присъствие на целевата група, могат да стигнат само за обезпечаване на минимум хигиенни принадлежности и услуги(сред които - тоалетно обучение, дезинфекция, памперси, успокоителни и пр. ), дотиране на храна, и по изключение закупуване на тетрадки, химикали, моливи и няколко учебни помагала...
11 Март 2014 22:48
Вместо да дават 11 млрд. лева за 5-6 хил. работни места, да върнат необлагаемия минимум , за да може малкият бизнес да инвестира и оцелее! Да озаптят корумпираните чиновници за да не налагат измислени от тях условия за бизнес , които нямат общо с мерките по ЗБУТ, защото процъфтява корупцията! По-добре е когато администрацията не помага на бизнеса, защото всяка"помощ" излиза скъпо на данъкоплатците! Циганят се за някакви 600 милиона "спестени" от премахване на необлагаемия минимум, а дават 11 милиарда да съживят разбитият от тези мерки бизнес?
12 Март 2014 03:55
Значи за 250000 както е по план, ще ни трябват някъде къде 477 милиарда лева.
12 Март 2014 07:50
За поредното компютризиране на училищата и за осъвременяването на наличното оборудване са предвидени 50 млн. лв., от които 15% са национално съфинансиране, а останалите са от европейските фондове.
Че това са някъде към 100 000 таблета бе, ей ви един ценоразпис Натисни тук.
Откъде толкоз ученици, от забавачниците ли?
12 Март 2014 07:52
Откъде толкоз ученици, от забавачниците ли?

А учителите?
12 Март 2014 08:03
Всички тия пари трябва да се инвестират в инфраструктура - дали на здравеопазването, дали на образованието, дали на пътищата... всичко това ще създаде работни места индиректно, ще увеличи и качеството на живот в България.

Директното наливане на пари за създаване на работни места, за образование даже е глупаво.. щото парите се изяждат директно и ползите изчезват веднага щом спрат парите. А образованите по тоя начин хора/ако въобще се образоват/.. веднага ще избягат на запад - просто защото тук ще стане още по-голяма мизерия.. а кой иска да живее в мизерия? Особено ако готовите пари по програмите секнат...

Например болниците - едни са супер добре ремонтирани, други не са пипани с десетилетия. Не трябва да е така - трябва да има единен стандарт по който да се обзавеждат болниците. Същото се отнася и за държавните учреждения .. едни са обзаведени като хотели 5 звезди.. други не са пипани изобщо?? това не трябва да е така. Държавните пари - са на всички данъкоплатци и колкото се може повече данъкоплатци да се възползват от нещата които се правят с тия пари. При общините е същото, само че на общинско ниво. Отделно парите които плащат данъкоплатците, трябва да отиват колкото се може по-близко до съответните данъкоплатци.

В момента едни плащат, други поръчват музиката. На това трябва да се сложи край. Всеки трябва да получава това което е заплатил и нищо повече. Само хората които не може сами да се издържат, трябва да получават безвъзмездна помощ. Искаш хубави улици в квартала - ок, но парите които плаща квартала с данъците си трябва да стигнат. Може малко Европа да помогне.. но малко. Искаш - държавата да ти помогне, ок, но после ти трябва да помогнеш на държавата.

--
Блог
12 Март 2014 08:10
И в двата случая ефектът върху заетостта ще е нищожен. При инвестиции от 11 млрд. лв. в следващите 3 години заетостта през 2020 г. (при групата на между 15 и 64-годишните) ще се повиши със скромните 0.2%, пише в документа. Ако увеличението се съотнесе към данните за заетостта за последното тримесечие на 2013 г., то би се равнявало на 5760 работещи повече.

Дайте да посмятаме:
Аз работя върху проект, който срещу 3 мил. лв. ще открие 20 раб. места. Такаааа, тези 3 мил. лв. се съдържат 5500 пъти в парите, които правителството е решило да похарчи и ако ги похарчи като мен ще получи 5500х20=110000 (сто и десет хиляди) раб. места.
Както се казва "Де е Киро? На кирия. Триста карал, три докарал!"
12 Март 2014 08:24
Може и тук да е причината за абсурдните числа:

Оценката за въздействието от планираните мерки е извършена чрез модела SIBILA (Simulation model of Bulgaria's Investment in Long-term Advance), който бе разработен за анализ на ефектите от усвояването на европейските фондове.


Кой знае какви "капацитети" са го мъдрили тоя модел...
12 Март 2014 09:22
Бур Гаски, естествено си прав, но твоите 30 човека ще правят нещо и ще имат производителност , да речем 20 000 лв. на човек , годишно. А в един Химкомбинат, или модерен завод за непрекъснато леене, тази цифра бъде поне с още една нула отзад !
12 Март 2014 09:25
Понеже вече съм свикнал заглавията във вестника да са много далече от истината, потърсих в мрежата въпросния документ. Както очаквах, целта на програмата съвсем не е само създаване на работни места.

Който иска - да търси и да чете. Вътре има и за инфраструктура, включително енергийна, и за земеделски производители, и за услугите на гражданите и куп още неща.

@OLDMAD
В България има над 950 000 деца във възрастта ученици от 1 до 12 клас. Вероятно част от тях (циганчета и турчета) не посещават училище, но пак са много, много далеч над 100 000. Отделно учителите, за които напомни deneb.

Не се излагай с необмислени реплики.
12 Март 2014 09:33
Прочетох внимателно статията и ако има нещо,което със сигурност разбрах,това е,че такова "планиране" с такъв "ефект" би възмутил дори покойния Тато и неговите министри! Преживял съм смяната на 6 икономически механизма по негово време и виждам,че май няма нищо ново под слънцето! Впрочем,и доста други действия и законови мерки на правителството,говорят за носталгия по Соца!
12 Март 2014 09:34
Прочетох внимателно статията и ако има нещо,което със сигурност разбрах,това е,че такова "планиране" с такъв "ефект" би възмутил дори покойния Тато и неговите министри! Преживял съм смяната на 6 икономически механизма по негово време и виждам,че май няма нищо ново под слънцето! Впрочем,и доста други действия и законови мерки на правителството,говорят за носталгия по Соца!
12 Март 2014 10:19
Ето нещо ,което не трябва априори да се посреща на нож.Като намерения ,много от заявените мерки са добри и навременни,но без необходимата конкретност,влизане в детйли и прозрачност, на това ,което предстои да се направи , не ни убеждават в конкретните ползи.Звучи много общо ... Макар да изглежда носталгия по Соца ,не е лошо,но големите цифри изобилстващи в Програмата
са меко казано смущаващи и намирисват , на опит за задкулисно усвояване на хиляди финикийски знаци.Смея да твърдя,че е наложителна сериозна доработка,кокретизация за различните области , за да стане и по- убедителна и да разсеегорните съмнения.Просто Програмата е още доста сурова!
12 Март 2014 10:42
Онова обещание за 250000 работни места го забравете.
Задоволете се само с това:
Освободихме ви от страха
възстановихме държавността
бизнесът вече не е на колене, а се изправи.
Това е, малко ли ви се струва?
12 Март 2014 11:49
Направих си труда да прочета самия документ. Упражнението не изисква много усилия - едва 10-15 странички са. Но явно са дошли много на автора на статията, която отгоре на всички обвинява в лаконичност.

Ето едно цитатче, което мисля е достатъчно:

„Оценявани са дългосрочни ефекти, дефинирани като промени в нивата на основни макроикономически показатели, които са генерирани в резултат на направените в периода 2014-2016 г. интервенции и се наблюдават трайно след преустановяване на импулса (края на изпълнението на мерките).“
12 Март 2014 13:11
Облагаем, необлагаем минимум, нищо не ще поможе. Трябва си дератизация на гривестите шебек-тумбак рънгоч комунези са все коренчета и семенца, че наследяват. И конфискация на приземеното. До тогава ни нови места, ни бюджет ще се върже, до пълното ликвидиране на род и Родина.
12 Март 2014 16:27
А в един Химкомбинат, или модерен завод за непрекъснато леене

Е, дойдохме си на приказката! Мечтата на чугунариата - химкомбинати и непрекъснато леене на чугун в главите им, за поддържане на якостта!
12 Март 2014 16:43
До сега имаше един основен проблем - че европейските фондове не се усвояваха. Едвам достигаха до бенефициентите. Не бива да похабяваме възможностите, а да се възползваме максимално от тях.
12 Март 2014 17:34
Кабинетът ще похарчи 11 млрд. лв., за да създаде 5760 работни места
Пък после защо нямало справедливост в обществото и имало бедни и страдащи, след като още през 2005 г. БВП на страната достигна този от 1989 г. и в момента България е по-богата отвсякога. Милиарди изтичат към олигарси и обръчи от фирми, но иначе форумните клакьори мучат от радост, че правителството раздавало пари и правело реиндустриализация.
12 Март 2014 17:37
Поредният кабинет от и....и.

Сбъркал си правописа. "Експерти" се пише с "Е"
12 Март 2014 18:32
В България има над 950 000 деца във възрастта ученици от 1 до 12 клас.
За последните 18 години, по специално от 1996 до 2008 г., раждаемостта не е надхвърляла 73 хил. деца. Хайде умножи 12 по 73 хил. и без да броим детската смъртност (8 промила от новородените до навършване на една година), нито напускащите преждевременно училище 14%, да видим кой какво е обмислял? Лошото е, че и в държавният бюджет така на ангро е заложена бройката (по отношение здравните осигуровки за децата и детската надбавка от 50 лв., де щели да я получават над 800 хиляди семейства ). Същото е и с избирателните списъци
Не смятам, че таблетите са "компютризиране на училищата", но за 50 млн. лв. могат да се купят 500 хил. таблета. При това един таблет при най-малките може да се ползва от четири-пет деца (пет часа на ден информационно обучение за пет паралелки, за седмицата -25 деца на таблет, ама нема толкова деца в училището - повече от четири паралелки от всеки випуск).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД