Според социални експерти изтичането на работна ръка в чужбина сега натоварва НОИ, но след години ще облекчи пенсионната система. |
Данните потвърждават мнението на експертите, според които вълната от български емигранти е проблем за системата сега, понеже те не внасят осигуровки тук. Но в дългосрочен план ще я разтовари от плащания, защото техните пенсии ще са за сметка на чуждите осигурителни системи. Тази теза поддържат и сегашният управител на НОИ Бисер Петков, и Йордан Христосков, бивш шеф на осигурителния институт. Бившият социален министър Иван Нейков, при когото стана факт голямата пенсионна реформа от 2000 г., пък твърди, че в южните страни е закон хората, които са емигрирали, рано или късно да се връщат в страната си. Особено след пенсионирането си. Така надеждите са те да харчат у нас парите, които получават в чужбина под формата на пенсии. Мнозина може да развият и собствен бизнес, тъй като ще са придобили умения и финансов ресурс за това. Така ще осигуряват и работа на други българи.
Световната банка също определи миграцията като проблем за осигурителните системи на приемащите държави в дългосрочен план в свой доклад от края на февруари. "Една от най-поразителните констатации в доклада е, че разширяването на броя на участниците в системата - чрез привличане на работници от неформалния сектор или вследствие на нарастващия приток на имигранти - помага на пенсионната система в краткосрочен план, когато тя получава допълнителни приходи. Но влошава нещата в дългосрочен, когато трябва да се изплащат пенсионни обезщетения на още по-голям брой пенсионери", смята Омар Ариас, водещ икономист в регион Европа и Централна Азия на Световната банка и основен съавтор на доклада. Според него формализацията и имиграцията може да спечелят време на правителствата за предприемане на необходимите корекции в пенсионните системи, но те не са в състояние да постигнат двойната цел за адекватност и устойчивост на пенсиите в дългосрочен план.
ПРОЦЕДУРА
За правото на отпускане на пенсия НОИ признава годините осигурителен стаж в страните от ЕС и в държави, с които страната ни има подписани спогодби, но не и осигурителния доход. Ако например жена има 10 г. трудов стаж у нас и още 25 г. в страна от ЕС и е навършила 60 г. и 8 месеца, тя ще получи пенсия от НОИ, но размерът й ще зависи само от осигурителния доход за 10-те години труд у нас. Доходът от останалите ще има значение при отпускане на пенсия от държавата, в която се е осигурявала. Оттам обаче ще й дадат пенсия, ако е изпълнила местните условия за пенсиониране. Ако там се изисква възраст от 65 г., ще може да подаде заявление чак когато стане на толкова. Дотогава ще получава пари само от България.