Икономическият министър Драгомир Стойнев отправи кух ултиматум към трите големи енергоразпределителни дружества у нас - ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-про". Той поиска те да платят до вторник, 18 март, 318 милиона лева на Националната енергийна компания. В противен случай министърът ще сезира прокуратурата, а Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ще започне процедура по отнемане на техните лицензии. И регулаторът, и министърът пропускат да споменат, че става дума за суми, които първо НЕК е дължала на ЕРП-тата. Както и че е практически невъзможно подобна сума да бъде платена за два дни.
Изказването на министъра напомня на заканите, отправени от бившия премиер Бойко Борисов преди година. В разгара на протестите срещу високите сметки тогава той първо обеща лицензът на ЧЕЗ да бъде взет за един ден. Последваха серия от проверки, включително прокурорски, влизане в централата на дружеството с жандармерия. Няколко месеца по-късно всичко приключи тихомълком с "откритието", че няма законови основания за прекратяване дейността на електроразпределителното дружество.
Настоящият скандал избухна миналия петък, когато НЕК обяви, че е изпратила жалби до ДКЕВР срещу трите ЕРП-та. Според компанията става въпрос за задържани и неизплатени задължения за 318 милиона лева. Това нарушавало финансовата стабилност на дружеството и водело до "драстична невъзможност за разплащане с доставчиците на енергия". НЕК изразява и "сериозна загриженост за сигурността на електроенергийната система на страната".
С оглед на практиката и сроковете при процедурите на ДКЕВР енергийният регулатор още същия ден призова трите ЕРП-та да уредят сметките си с НЕК до 18 март. В противен случай комисията ще "предприеме последващи действия в рамките на закона, за да бъде предотвратено нарушаване сигурността на енергийните доставки". Сигурността на енергосистемата и на енергоснабдяването е един от казусите, при който може да се иска отнемане на лиценз. Това е дълга и тромава процедура и както се видя в случая с ЧЕЗ, за нея трябва да има много сериозни аргументи.
На семинара на БСП в Боровец през уикенда икономическият министър Драгомир Стойнев демонстрира втвърдяване на тона. "Ако до вторник тази сума не се върне, ДКЕВР според закона може да започне процедура по отнемане на лицензите им. Длъжен съм да сезирам и прокуратурата, защото смятам, че това е неправомерно и неоснователно действие от страна на ЕРП дружествата", обяви той.
Министърът обясни, че проблемът идва заради методика за компенсиране на изкупуването на електроенергия от възобновяеми енергийни източници, която е действала по време на управлението на ГЕРБ през 2012 и 2013 г. Тази методика бе отменена окончателно миналата година от петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС). "На база на решението на ВАС, ЕРП-тата своеволно започват да компенсират своите разходи, като не заплащат фактурите на НЕК. На мой въпрос към ЕРП-тата защо се прави това, те отговарят, че трябва да си компенсират разходите. Само че никъде ВАС не е казвал, че трябва да компенсират своите разходи, като си прихващат от НЕК. Това води до дисбаланс в системата и е малко странно как трите дружества добре са се организирали и изведнъж спират да плащат към НЕК", възмути се Стойнев.
През февруари например ЕВН е получила фактура от 67 млн. лв., а не е платила нито една стотинка, даде пример министърът. Другите дружества пък плащали много по-малки суми от получените по фактура. Според Стойнев покрай този проблем може да се стигне и до затрудняване работата на всички ТЕЦ-ове, производители на ток, и дори на българските миньори. Той обвини директно ЕРП-тата, че искали да дестабилизират системата.
И трите ЕРП-та отрекоха категорично, че дължат някакви суми. Пълна разбивка на задълженията им не бе дадена, от НЕК само казаха, че най-много пари чакат от ЕВН. "ЧЕЗ винаги са работили в съответствие с нормативните изисквания, няма неуредени търговски взаимоотношения", заявиха и вчера пред "Сега" от дружеството. От "Енерго-про" също потвърдиха, че са спазили всички изисквания на нормативната уредба. От ЕВН обясниха, че ще дадат становище днес.
"Заварените в НЕК дългове са доста притеснителни. Ние вече плащаме равномерно на всички производители на електроенергия и затова всеки лев, който влиза в НЕК, е важен. Считам, че когато има диалог, ЕРП-тата ще изпълнят своите ангажименти", допусна все пак възможност за преговори министърът. От началото на тази година ДКЕВР извършва пълна проверка на трите ЕРП-та за няколко години назад. Тази проверка трябва да приключи в края на април. Междувременно парламентът не прие законопроекти, внесени от "Атака", за отнемане на лицензите на трите енергодружества и за тяхното последващо одържавяване.
--ПРОЦЕДУРА--
Писмото на ДКЕВР за отстраняване на нарушение в тридневен срок според действащите нормативи е предварително предупреждение. Ако не бъде изпълнено, се провежда открито заседание, на което ЕРП-тата могат да дадат своите възражения. На това заседание комисията преценява дали има основания за започване на процедура по отнемане на лицензия. Самата процедура е сложна и продължителна. Тя е описана в Наредбата за лицензиране на дейностите в енергетиката, според която единствено регулаторът (ДКЕВР) може да взима лиценза. Решението за начало на процедурата не подлежи на обжалване, но ЕРП-тата имат право да дадат своите възражения. Процедурата спира, ако нарушенията бъдат отстранени. Ако се стигне до взимане на лицензията на ЕРП-тата, тяхната дейност ще трябва да бъде поета от "особен търговски представител", който отговаря на условията на лицензията, за да не се спира снабдяването с енергия. През миналата година при процедурата за лицензията на ЧЕЗ за служебен оператор се спрягаше НЕК, без да е ясно дали компанията разполага с нужния капацитет.
|
|