Игор Ленкин, ИТАР-ТАСС, София: ...Какво място заема Вашата партия, лява, дясна или центристка е тя?
Николай Бареков, българин без цензура: Ние сме центристка формация. Не сме нито леви, нито десни, ние сме политическият център. Без нас следващото управление на България не би могло да се счита за легитимно и просто няма как да бъде изградено, тъй като на практика нито ГЕРБ, нито БСП могат да управляват страната, без да влязат в коалиция с други политически движения. Ние сме готови на сътрудничество с всяка управляваща партия, но при едно условие - операция "Чисти ръце". Готови сме да работим с ГЕРБ, но не и с днешните й лидери - Бойко Борисов и Цветан Цветанов; готови сме да работим и с БСП, но не и със Сергей Станишев, който превърна своята партия в заложник на Движението за права и свободи. В Европа смятат (КОЙ? - "После"), че благодарение на нас в следващия парламент две етнически партии - "Атака", която на практика е ксенофобска, националистическа партия, и ДПС, която е етнически капсулирана партия, няма да могат да изпълняват сегашната си балансираща функция. Това е добра новина и за българската демокрация, и за нашите партньори в Европейския съюз.
ИЛ: Каква е Вашата оценка за българо-руските отношения, как би трябвало да се развиват те?
НБ Едно мога да кажа със сигурност. Нашите привърженици казват, че основен партньор на България трябва да бъде ЕС. На второ място с еднакъв резултат те поставят САЩ и Русия.
ИЛ: С равен резултат?
НБ: С равен резултат. (...) По времето на Тодор Живков, давам този пример, въпреки че не е толкова актуален, България търгуваше с Русия чрез политически целувки. Днес ние можем да бъдем политическата врата за Русия към Европа. Имаме добър партньор в ЕС в лицето на Германия, защо Русия да не бъде нашият голям партньор извън ЕС? Какъв е проблемът в това? За тази цел просто трябва да отделим политиката от икономиката. (...)
ИЛ: Колко внимателно сте проучили двустранните икономически отношения?
НБ: Потенциалът за бизнес отношения с Русия не е реализиран и на 10 процента... Имаме идея да създадем съвместни с Русия производства за преработка на плодове и зеленчуци с държавно участие. Каним сега и ще поканим и когато поемем управлението на държавата, всички руски държавни и частни фирми като равноправни бизнес партньори.
ИЛ: Въпросът ми касаеше преди всичко атомната енергетика. Защо решихте да подкрепите проекта на "Уестингхаус", по-скъп от "Белене" и по-продължителен като реализация?
НБ: Ще строим реактор с "Уестингхаус", това е повече от гарантирано.
Най-вече заради това, че за нас в България е важно да имаме различни източници на енергия. Русия е основният ни партньор, но България не може да си позволи да бъде изцяло зависима в енергийната сфера от Русия.
Прост пример - проблемите между Русия и Украйна като бумеранг се връщат към България, която става без вина виновна. Освен това за нас Америка е също толкова важен партньор и сме длъжни да работим с нея. Днес светът се връща към двуполюсния модел. След разпада на Съветския съюз, което беше наречено от Владимир Путин "най-голямата геополитическа катастрофа на 20 век"... Тук не съм съгласен с него, защото най-голямата катастрофа е Втората световна война, която на практика опустоши населението на СССР и други страни. Предполагам, че светът се връща към двуполюсния модел.
Защо пък Европейският съюз в този случай да не играе ролята на своеобразен баланс между двете велики сили Русия и САЩ? Вие и американците водите на различни нива стратегически битки - и в Близкия Изток, и, както виждаме сега, в Европа. България трябва да има балансирани отношения с двете велики сили. Ако съумеем да балансираме енергетиката с всяка от двете страни, то това ще означава и спокойствие за българския народ, и удовлетворение. Трябва да се възползваме от това, че Русия в този момент е държава, която има много природни ресурси и много пари, ние сме длъжни да се възползваме от това.
|
|