Държавата може да придобие енергоразпределителните дружества (ЕРП), ако лицензите им бъдат отнети. Това съобщи вчера в Пловдив икономическият министър Драгомир Стойнев. Отнемане на лицензите и одържавяване на ЕРП-тата е постоянно повтаряно искане от "Атака". Партията внесе в парламента проектозакони в тази насока, но те бяха отхвърлени. Сега в тази посока тръгва Стойнев, който в неделя даде ултиматум на трите най-големи електроразпределителни дружества у нас - ЧЕЗ, ЕВН и Енерго-про до днес да платят на НЕК 318 милиона лева.
Според НЕК и икономическия министър трите дружества дължат тази сума на държавната компания, като са си прихванали незаконно парите. В неделя, по време на семинар на БСП в Боровец, Стойнев обяви, че ще сезира прокуратурата, а ДКВЕР ще започне процедура за отнемане на лицензите. Отделно от ЕРП-тата "Топлофикация-София" също дължи 550 млн. лева на НЕК. За тях ще се търси начин да почнат да се плащат.
Днес енергийният регулатор трябва да реши как ще процедира с жалбата на НЕК срещу ЕРП-тата и дали ще започне процедура за отнемане на лицензиите. Вчера ръководствата на трите дружества се събраха на спешни заседания по проблема. Потърсени за коментар от ЧЕЗ и ЕВН отказаха да съобщят за какви суми претендира НЕК. Късно вчера от Енерго-про отговориха на въпрос на "Сега", че са си прихванали от плащания към НЕК 46.3 милиона лева. Драгомир Стойнев тези дни неколкократно заяви, че ЕВН не е платило 67 милиона лева. Според съобщение до фондовата борса на ЧЕЗ спорът с НЕК е за 10.190 милиона лева. Числата очевидно драстично се разминават със сумата, обявена от НЕК и от икономическия министър.
Неофициално и трите ЕРП-та заявиха, че всъщност те имат да вземат пари от НЕК, тъй като дружеството не им е плащало от месеци закупения зелен ток. Затова те просто са си приспаднали дължимото. Самата електрическа компания също отказа да даде разбивка на парите, които очаква да получи, преди заседанието на ДКЕВР днес. Проблемът възникна, след като ВАС отмени миналата година методиката за компенсация на разходите за зелена енергия. В сложната схема на практика ЕРП-тата са длъжни да изкупуват енергията от присъединените към тяхната мрежа зелени централи и да я предават на НЕК. Държавната компания обаче не им плаща тази енергия заради заформения при намаленията на цената на тока за бита дефицит, както и заради промяната в самото тарифиране. От своя страна електроснабдителните дружества, които са с отделни от ЕРП-ата лицензии, но също са собственост на ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-про", са започнали да си прихващат част от тези дългове от своите дължими към НЕК суми за закупуване на енергията. Според тях в противен случай те изпадат в тежко финансово състояние и не могат да изпълняват задълженията си. Парадоксът е, че след отмяната на методиката ДКЕВР не е дала указания как да се извършват плащанията и ЕРП-тата са си прихванали парите по предходната на отменената методика.
Според Стойнев проблемът на НЕК е не само в това, че има задължения, а и в това, че има вземания, които не може да събере. "Именно така се създава дисбаланс в системата. Правителството няма да допусне този дисбаланс", закани се министърът. Той обаче не каза откъде държавата ще вземе пари, за да купи обратно ЕРП-тата. Само активите на "ЧЕЗ Разпределение" например към средата на миналата година са над 830 млн. лв. От встъпването си у нас до края на 2012 г. те са инвестирали общо около 1.7 млрд.лв. Над 1 млрд. лв. са вложили и ЕВН, огромни са и инвестициите на "Енерго -про". Мажоритарните пакети от трите дружества бяха продадени през 2004 г. за общо над 690 милиона евро. Остатъчните дялове от по 33% по-късно бяха продадени през фондовата борса за общо около 245 милиона лева.
ВЪЗМОЖНОСТИ
Държавата е напълно неподготвена в случай на отнемане на лицензиите на дружествата. Причината е, че Наредбата за регулиране на дейностите в енергетиката никъде не е развита подобна хипотеза. Вероятно затова преди дни шефът на ДКЕВР Боян Боев обяви, че тя не е особено подробна и затова регулаторът ще предложи промени. Наредбата допуска при отнемането на лицензия дружеството да бъде поето от т.нар. особен управител, който гарантира доставките. Ако тя е отнета заради нарушение, което застрашава сигурността на доставките, но то не е описано в самата лицензия, то друга компания с разрешително от ДКЕВР поема неговата работа.