БСП се връща към спорната идея за отпадане на точковата система за шофьорите по Закона за движение по пътищата, която се посреща с недоверие от институциите. Дългогодишното намерение на бившия транспортен министър, сега соцдепутат, Петър Мутафчиев обаче е на път да стане реален факт. Покрай последните промени в закона Мутафчиев отново лансира тезата си, че точковата система трябва да отпадне, защото не работи добре. Но това трябва да се предхожда от анализ за ефективността й, като за целта трябва да се види например на колко шофьори е отнето свидетелството за правоуправление, след като са загубили всичките си точки. Мутафчиев не одобрява и това, че има несъразмерност при отнетите точки за различни по тежест нарушения. Например по 6 точки се вземат за говорене по телефон и за несложен предпазен колан, а за преминаване на червен светофар - съвсем малко повече - 8. Според него отмяната на системата може да се компенсира със засилване и ново преподреждане на санкциите за различните нарушения.
Въпросът с отпадането на точковата система ще влезе в дневния ред при обсъждането на бъдещия изцяло нов Закон за движение по пътищата. Сега в пленарната зала влизат на второ четене промени, свързани с евродиректива, които са 53-ти поред. Инициативата за нов закон подеха Татяна Буруджиева и Георги Свиленски от БСП, но досега е проведена само една кръгла маса и е имало разговори с браншови организации.
Депутати от БСП смятат, че идеята на Мутафчиев има основание ако не за пълна отмяна на точките, то поне за промени в системата. Те пък извадиха друго предложение - ако тя остане в сила, да се предвидят поощрения за онези шофьори, които за дълъг период от време нямат отнети точки. Те могат да бъдат "наградени" например с отстъпки от данъците. От обясненията им не става ясно кои налози ще бъдат намалявани - дали става въпрос за местния налог върху превозните средства или друг национален данък. От финансовото министерство заявиха пред "Сега", че няма как да коментират толкова сурова идея. И припомниха, че подобни законодателни промени следва да са част от общия пакет с поправки в данъчното законодателство, който обикновено се внася в началото на есента.
В момента няма бонуси за хората, които са без отнети точки. Единственото предимство е, ако в рамките на 6 г. нямат нарушения, могат да си извадят "златен" талон. Той спасява в бъдеще неговия притежател от един акт и едно отнемане на точки.
Иван Вълков от ГЕРБ, който оглавяваше в предходния парламент транспортната комисия, обясни, че е необходимо първо да се направи анализ, като "МВР направи обследване на ефективността". "Ако нещо има добри резултати, да не се променя", препоръча Вълков и допълни, че благодарение на сега действащия закон нарушенията са намалели с 30%, затова трябва много внимателно да се правят поправки. Той също е съгласен, че такива идеи трябва да се обсъждат при писането на изцяло нов закон, но упрекна социалистите, че се канят да го напишат и приемат за около 3-4 месеца, докато за качествен анализ била необходима поне година.
-------НЕДОВЕРИЕ
От Съюза на българските автомобилисти (СБА) са скептични към идеята за отмяна на точковата система. "Заимствали сме я от Франция и Германия, а те не са по-прости от нас", коментира председателят на СБА Георги Янакиев пред "Сега". Според него би могло да се помисли за усъвършенстване на системата, но много зависи какво точно, за да не се стигне до негативен ефект и усложняване.
МВР отказа коментар по законодателните идеи, докато те не бъдат приети от парламента.
|
|