:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,135
Активни 718
Страници 27,700
За един ден 1,302,066

Граждани на бивша Югославия осъдиха Словения за нарушени права

Любляна плаща обезщетения на хора, които е лишила от статут на постоянно пребиваващи, след като обяви независимост от СФРЮ
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Европейският съд в Страсбург осъди Словения заради отнети права при разпадането на Югославия през 90-те години на миналия век.
Словения трябва да плати обезщетения на граждани на други бивши югославски републики, които е лишила от право на пребиваване в страната, след като обяви независимост преди повече от 20 години. Това реши Европейският съд по правата на човека в Страсбург, цитиран от електронното издание на "Юропиън войс". Магистратите се произнесоха по жалба, заведена от 6-има граждани на Социалистическа федеративна република Югославия (СФРЮ), постоянно пребиваващи в Словения. В началото на 1992 г. те били заличени от словенския регистър на постоянно пребиваващите, след като не подали заявление за получаването на такъв статут до декември 1991 г., когато бил крайният срок за това. Словения обяви независимост от Югославия през юни 1991 г. Шестимата ищци се оплакват, че словенските власти отнели документите им за самоличност и в резултат на това не могли да работят, да пътуват или пък да получат медицинска помощ. Някои от тях дори били прогонени от жилищата си, а личните им вещи били конфискувани. След съдебни дела, заведени от потърпевшите, статутът им на постоянно пребиваващи в Словения бил възстановен, но те не получили никакво финансово обезщетение за претърпените щети. Съдебните инстанции в Словения 30 пъти отхвърлят исканията им за компенсации.

Европейският съд за правата на човека разпореди на Любляна да плати на всеки от 6-имата ищци парични компенсации в размер между 29 400 евро и 72 700 евро, като общата сума възлиза на 245 000 евро. Словения има три месеца, за да изпълни решението, което е окончателно.

Общо 25 671 югославски граждани са изгубили статута си на постоянно пребиваващи в Словения, след като страната обяви независимост от СФРЮ. През юни 2012 г. Европейският съд за правата на човека в Страсбург се произнесе, че Словения е нарушила правото на личен живот, като е отнела статута на постоянно пребиваващи в страната и нареди на правителството в Любляна да изплати компенсации на всички засегнати. Словения обаче не спази решението в дадения й срок от 1 година. Страната направи това в края на м.г. и се очаква изплащането на обезщетения да стартира през юни т.г. Властите ще плащат на всеки с отнет статут за постоянно пребиваване по 50 евро месечно за времето, в което са били принудени да живеят в Словения, без да имат официален статут.

РЕШЕНИЕ

Лидерът на кюрдските бунтовници Абдулах Йоджалан осъди Турция в Европейския съд по правата на човека заради доживотната си присъда без право на освобождаване под гаранция, предадоха агенциите. Според магистратите в Страсбург това е "нечовешко отношение". Съдът смята, че присъдата доживотен затвор трябва едновременно да има възможност за намаляване и за преразглеждане и настоява Анкара да вземе мерки в това отношение.

Съдът в Страсбург е на мнение, че изолирането на Йоджалан като единствен затворник на острова Имралъ в периода между 1999 г. и 2009 г. е равносилно на малтретиране. През 2009 г. там бяха прехвърлени още петима затворници.
1265
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД