До ново поскъпване на тока може да доведе войната на управляващите с ЕРП-тата - ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго -Про". Това се разбра от думите на председателя на ДКЕВР Боян Боев. Вчера политици от всички цветове, експерти и шефове на енергоразпределителни дружества се надпреварваха да дават мнения по спора между дружествата и НЕК, свързан с неизплатени стотици милиони за ток от зелени централи.
"Тези разходи са само част от всички разходи по системата. Те са за периода юли 2012 - юли 2013 г. и за да бъдат компенсирани, първо трябва да бъдат отчетени. ЕРП-тата следва да ги представят пред комисията до края на месеца, а не да ги прихващат по своя преценка", заяви вчера председателят на ДКЕВР Боян Боев. Ако разходите, които подлежат на компенсиране, се предявят пред ДКЕВР, регулаторът ще ги анализира и е възможно това да се отрази на крайната цена на тока за бита и за промишлеността. Боев обаче отказа да прогнозира каква точно би била промяната. На въпрос на "Сега" той отказа да уточни кое ЕРП колко точно дължи и препрати въпроса към НЕК.
Енергийният регулатор е глобил с 1 млн. лв. ЕВН и "Енерго -Про", а до края на седмицата акт ще бъде съставен и на ЧЕЗ, тъй като са прихванали пари, които НЕК така или иначе им дължи за зелен ток, от плащанията си към държавното дружество. Общата сума, за която НЕК претендира, е 318 млн. лв. От ДКЕВР смятат, че това застрашава сигурността на системата и че имат основание да започнат процедура по отнемане на лицензиите на дружествата, ако те не платят. Решение за това ще бъде взето на закрито заседание на комисията днес. Самите дружества също се жалват от забавени плащания.
И трите ЕРП-та настояват за диалог, за да се уреди проблемът, който всъщност е резултат от бездействие на ДКЕВР в последната година. От ЕВН вчера обявиха, че ще осигурят на НЕК заем за 32 млн. лв. "В мотивите за плащане ще е записано "краткосрочна ликвидност", а не плащания по фактури за продадена електрическа енергия", обясни шефът на дружеството за България Йорг Золфелнер. По думите му ЕВН от близо 20 месеца играе ролята на кредитна институция за НЕК и сега ситуацията се повтаря. Золфелнер посочи, че държавната компания дължи на ЕРП-то 248 млн. лв. и затова то си е прихванало 104 млн. лв. В последните 10 месеца австрийското дружество е изпратило 105 писма до ДКЕВР, икономическото министерство, НЕК, БЕХ и др. с настояване проблемът да бъде решен. "Тези писма са изпратени до шестимата председатели на ДКЕВР и до 7-ината директори на НЕК през последните 10 месеца", заяви Золфелнер. Конкретен отговор и досега няма. От НЕК обаче остро разкритикуваха заема от ЕВН. "Платежното нареждане е предложение за заем. Следвайки закона, НЕК не може да приеме това предложение", заявяват от дружеството. Оттам допълват, че това е малка сума от борчовете на австрийската компания.
От ЧЕЗ също излязоха със становище, според което "в израз на добро желание" за диалог са превели на НЕК малко над 8 млн. лв., като до края на март са предвидени още две плащания.
МЕРКИ
Три възможни изхода за излизане от енергийната криза предложиха вчера от ГЕРБ. Първата е да се възстановят 193 млн. лв., дадени за "Южен поток" - България, които поради "замразяването" на проекта не са необходими в момента. Според бившия икономически министър Делян Добрев идеята е те да отидат в БЕХ. Втората мярка е правителството да започне да продава гаранциите за произход на производството на зелена енергия. По сметките на ГЕРБ това би донесло на държавата 150 млн. лв. Последното предложение е свързано с цената за пренос при износ на електроенергия. "Тя бе намалена от 34 лв. на 6 лв. с идеята, че ще се увеличи износът на електроенергия", припомни Добрев. ГЕРБ предлага таксата да се коригира на 26 лв., а според Добрев така ще се натрупат около 100-150 млн. лв.
Войната на кабинета с ЕРП-тата води до по-скъп ток
Румяна Гочева, Илина Режева
Румяна Гочева, Илина Режева
е не, това клони към малоумие. то бива, то може, но бихте ли обяснили, мили дами, какъв според вас е начинът за по-евтин ток без борба с монополистите? от приватизацията на ерп-тата насам борба нямаше. токът поевтиня ли?