В 22 детски градини и училища в страната животът на децата е заплашен заради конструктивни промени по сградите и покривите, преустройства на цели етажи и на отделни помещения, за които няма документи или не са узаконени по съответния ред. Това показва проверка на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) заедно с представители на регионалните здравни инспекции и на пожарната в 3606 държавни и общински училища и забавачки в цялата страна, строени преди повече от 10 г.
Най-много - 903, са нарушенията на разпоредбите на Закона за устройство на територията, които създават и най-сериозна опасност за живота и здравето на децата, тъй като се изразяват в пукнатини по стени и плочи, пропадания, провисвания на козирки или плочи и течове вследствие нарушаване на хидроизолацията на покривите на съответните сгради. Така и не стана ясно обаче в колко сгради са установени те, тъй като в една може да има повече от 1 нарушение.
"При проверките са установени неизползваеми сгради и постройки в лошо състояние, които представляват опасност и могат да доведат до инциденти, застрашаващи здравето и живота както на децата, така и на работещите в тях", обяви арх. Николай Христов, шеф на строителния надзор. Според отчета със сериозни конструктивни промени са 6 детски градини и 4 училища. Още три школа и една забавачка са с нарушени покривни конструкции. В дворовете на три училища има изоставени сгради, които представляват опасност за децата. Има сгради, в които са правени реконструкции без документи.
Балкон в детска градина "Слънце" във Велинград е провиснал. В спортното училище в Пловдив стълбището се е отделило от основната сграда, а по целия коридор на първия етаж има фуга от 1 см вследствие на пропадане на земната основа. В детска градина №108 "Детско царство" в София е установено разцепване на терасата на втория етаж и паднало бетонно покритие. Във френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София има уширяване на конструктивна фуга между двете тела на сградата, пише в отчета за проверката.
Общините са уведомени и трябва да предприемат мерки за отстраняване на нередностите в 14-дневен срок. Това означава ремонт, събаряне на опасните сгради или ограничаване на достъпа до тях.
Оказа се обаче, че нито кметовете, нито директорите на учебните заведения и забавачките са наясно с констатациите на доклада. Директорката на френската гимназия Емилия Иванова увери, че става въпрос за проблем, който е незначителен и не застрашава по никакъв начин живота на децата и работещите. За сградата е предвиден ремонт през лятото за укрепването й, а констатациите от проверката ще се използват, за да се знае къде още да се укрепва. "Някой търси сензация на гърба на родителите. Няма опасност за децата. Ако имаше нещо, всеки би реагирал. Родителите имат достъп до сградата и също биха реагирали, ако има нещо притеснително", коментира пред "Сега" Катя Димитрова, директор на Целодневна детска градина 108 "Детско царство" в столичния комплекс "Дружба".
Директорът на дирекция "Общински строителен контрол" в столицата Влади Калинов също не знаеше за резултатите от проверките. "Редно е преди нещо да се изнася пред медиите, да бъдат запознати хората, от които зависи отстраняването на нередностите", коментира Калинов. Той беше категоричен, че след земетресението през 2012 г. са проверени всички училища и детски градини в София, за които е имало сигнали за проблеми, като най-сериозните и опасни конструктивни промени са оправени. "Вече става въпрос за незначителни промени, които се получават във всяка сграда, дори в личните жилища. Няма нищо притеснително. Това са козметични промени", смята той.
Часове след като информацията за опасните градини и училища стресира кметове и родители, от Министерството на инвестиционното проектиране се опитаха да успокоят духовете, като обвиниха медиите, че преувеличавали изнесената информация. "В никое от училищата и детските градини не са констатирани проблеми, които да застрашават сигурността на децата и да налагат затварянето на сградите. Това беше ясно огласено на брифинга в ДНСК днес. За съжаление определени медии излязоха с манипулативни заглавия и интерпретации на изнесените на брифинга факти, които очевидно целят противопоставяне на институциите", обявиха от министерството в прессъобщение до медиите. Оттам увериха, че "училища и детски градини пред срутване в столицата и в страната няма".
Арх. Николай Христов е декларирал пред кмета Йорданка Фандъкова, че опасни детски, училища и други общински сгради на територията на Столична община няма. След като предписанията от проверката на Дирекцията за национален строителен контрол бъдат получени, обектите ще бъдат включени поетапно в ремонтната програма на Столична община.
ОЩЕ НЕРЕДНОСТИ
Работните групи между строителните надзорници, представители на регионалните здравни инспекции и пожарната са проверили 1833 училища, 1757 детски градини и 16 общежития, центрове за деца, учебни работилници и от 7 до 28 февруари. Проверката е по инициатива на ръководството на строителния надзор. Освен установените 903 нарушения на разпоредбите на Закона за устройство на територията са констатирани още 216 нарушения на санитарно-хигиенните норми и 690 - на нормите за пожарна безопасност. Не е ясно в колко училища и детски градини са засечени нередности.
|
|