Едва между 3 и 5 хиляди българи декларират месечен доход над 700 евро. Ако обаче се съди по колите по улиците, магазините и хората в ресторантите, броят на разполагащите с такива доходи трябва да е по-голям. Това обяви в интервю за БТА вчера постоянният представител на Международния валутен фонд (МВФ) за България Пирита Сорса.
Според Сорса близо 2/3 от заетите декларират минимални доходи като основа за техните социални осигуровки. Броят на хората, плащащи данъци, и размерът на обявените от тях доходи показвали, че събираемостта вероятно е с 30-40% по-ниска от потенциалната. Ако се включат и данните за сивата икономика, дупката в данъчните приходи ще бъде дори по-голяма, смятат експертите на МВФ.
Събираемостта на социалните осигуровки непрекъснато спада като дял от БВП от 1999 г. насам, отбелязва Сорса. От 8,3% за периода 1999-2000 събираемостта е паднала до очакваните 7,2% тази година. При тази тенденция според нея заложените приходи от осигуровки в бюджет 2003 в размер на 8,2% от БВП изглеждат прекалено оптимистични дори при максимални усилия за добра събираемост. Разликата в оценките на тези приходи на кабинета и на МВФ бе една от причините вторият преглед на споразумението да не приключи при последната мисия и да бъде задържан поредният транш.
Според Сорса всяка година от 1999 г. насам събираемостта на социалните осигуровки е била по-ниска от заложената в бюджета. През последните две години под предвиденото оставали и приходите от ДДС. Тази година се очаквало те да възлязат на 8,2% от БВП при дял от 8,8% през 2000 г.
Разликата между сметките на правителството и на МВФ по бюджет 2003 г. се равнява на около 500 млн. лв., или 1,3-1,4% от БВП. Това е твърде много, смята Сорса. 200 млн. лв. от тази сума са необходимите според фонда допълнителни субсидии за издръжка в общините и на болниците. Според МВФ заложеният дефицит 0,7% от БВП ще бъде по-висок и това ще има отрицателно въздействие върху платежния баланс.
Разговорите продължават. Ако не се стигне до сближаване на позициите, поредният транш може да бъде спрян. Това ще бъде решение на българското правителство, отбеляза Сорса. Според нея "обсъждането на бюджета не е пазарлък за купуване на кола" и трябва да се постигне бюджет, основан на устойчива политика.
|
|