Радио Фокус: На кръгла маса политици, юристи, журналисти, общественици обсъдиха с партия "България без цензура" законопроекта за "чистите ръце". От председателя на партията Николай Бареков ще научим какво показа гражданското и професионалното обсъждане на проектозакона.
Николай Бареков, ББЦ: То се състоя успешно! Присъстваха юристи, конституционалисти, професори, доктори по правни науки, много журналисти, ваши колеги, също така много изявени български имена, както и представители на двата най-изявени български синдиката КНСБ и "Подкрепа" - получихме оценката на техните правни отдели, на техните правни експерти. Законопроектът на този етап е издържан. Той отговаря на всички изисквания на европейското законодателство и на българската конституция. От моя гледна точка, разбира се - от моя гледна точка той е и софистициран!
РФ: Какво имате предвид?
НБ: Изискан, изискан закон! - който не стига до крайности. Иначе аз бих искал да подкрепя лидера на ВМРО - Красимир Каракачанов, който каза, че е нормално присъдите за хора, злоупотребили с обществено положение, да бъдат по-сериозни, отколкото за останалите граждани. Защото политикът става политик, за да работи в полза на гражданите, а не за да забогатява и злоупотребява с обществени ресурси. От по-важните неща, които този закон съдържа като дух, най-същественото, разбира се, е, как политиците влизат и по какъв начин те излизат извън политиката. Може да влезеш всякакъв: и по-беден, и по-богат, но много е важно да не излезеш по-богат отколкото си влязъл, защото после ще трябва да обясняваш как си забогатял. Законът ще бъде внесен в четвъртък в българския парламент. Той е писан от млади хора, от юристи на нашата партия. Това е първият закон за "чисти ръце" в историята на българският преход, досега такъв закон не беше писан. Надяваме се депутатите да подкрепят този закон, защото той, образно казано, слага червена линия между т.нар мафия и сенчестата част от българската политика и тези, които искат да защитават гражданските принципи на правене на политика. (...)
РФ: Хващам се за думите ви, г-н Бареков. Не е важно как влизаш в политиката, а въпросът е как излизаш на финала. Добре, но ако в политиката влезе един доста крадлив, злоупотребявал човек, все едно по какъв начин, а по време на политическото си битие, той скъсва опашката си, тогава как го третира вашият закон? Нали помните, навремето Илия Павлов беше се подписал под един текст, който после се оказа написан от друг човек. За гущера, който късал опашката си*.
НБ: На политик, не просто на друг човек.
РФ: На български политик, който сега е в управляващата партия, да. Тогава как процедира този закон?
НБ: Добре процедира законът. Той на практика започва проверките на едно политическо лице още в момента, в който то се кандидатира за даден пост. Тази проверка е перманентна. Хубавото на този закон е, че проверката не е един път в годината, не е един път на 3 години, тази проверка е непрекъсната. Още в момента, в който лицето се кандидатира за дадена длъжност, то се подава от комисията и започва проверката на неговото имущество и вече се следи през цялото време как този човек, с какви средства е влезнал в политиката и как тези средства се умножават или съответно намаляват. Дай боже да има такива политици, които да губят пари, докато са в политиката, по времето, когато този човек е на власт. Той е като един термометър, слагаш термометъра под мишницата и през цялото време термометърът ти мери температурата. Само че, да речем, че това е корупционната температура на организма. Така че, каквито и хора да влезнат в политиката, те ще бъдат прехващани от самото начало, следени с помощта на всички възможни механизми, които държавата е предвидила и през цялото време на тях и на свързаните с тях лица ще им се мери техният финансов, икономически и имуществен статус, което е най-важният белег за забогатяването, то няма и друг всъщност.
________
* Твърди се, че Георги Кадиев е автор на прочутата статия в "Дума" от 13 март 1995 - "Време е да обуздаем организираната престъпност"; там от името на Илия Павлов се казва:
"С времето престъпниците еволюираха, организираха се и преминаха към по-висш стадий в развитието си. Те натрупаха значителни суми пари. Това им позволява да корумпират почти всичко по пътя си.
Правителството има два пътя да се справи с престъпните структури. Първият е да тръгне на война. С полиция, а ако се наложи - и с армия. Смятам това за по-лошия вариант. Крайният резултат при него е предсказуем. Ще се лее кръв, и то вероятно и на невинни граждани.
Вторият и по-лек вариант е като структурите сами се откажат от незаконната част на своите деяния. И отрежат от себе си тази ненужна част от бизнеса си, както гущерът къса опашката си, за да спаси живота си..."
слагаш термометъра под мишницата
Ех Бареков,
Меренето на температурата в ануса не е твърде удобно, но затова пък е точно.
я се профилактирай, моля, па после софистикацията!