:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,767,836
Активни 682
Страници 24,303
За един ден 1,302,066

Президентът и депутатите минираха евроизборите

Опитите за овладяване на ЦИК доведоха до правни абсурди. И опозиция, и управляващи ще сезират Конституционния съд, а ДПС ще се жалва на дипломатическия корпус
Надпреварата между управляващи и опозиция за овладяване на новата Централна избирателна комисия (ЦИК) доведе до серия от правни абсурди, с решаването на които вероятно ще трябва да се нагърби Конституционният съд. За часове политиците успяха да сътворят един куп гафове, които биха могли да поставят под съмнение дори законността на предстоящите избори.

Всичко започна с действията на президента Росен Плевнелиев, който вчера по обяд реши, че парламентарните сили не могат да се разберат за квотите в ЦИК и ги определи сам. Ползвайки собствена математика, Плевнелиев реши, че ГЕРБ трябва да има 6 редови членове на ЦИК, БСП - 5, "Атака" и ДПС - по 1. Изборният кодекс го задължи да даде по едно място на още две политически сили - НДСВ и Синята коалиция. Така Плевнелиев определи 15 от 19-те членове на ЦИК.

Според Изборния кодекс останалите 4 места в ЦИК се определят от парламента. Тези 4 места са за ръководството на комисията - председател, двама заместници и един секретар. Те трябва да се разпределят между 4-те парламентарни сили.

Малко след решението на Плевнелиев мнозинството в НС директно обвини държавния глава, че нарушава конституцията и дава едно място повече на ГЕРБ за сметка на ДПС. В пленарна зала бе прието друго разпределение на състава на ЦИК - 5 места за ГЕРБ, 5 за БСП, 2 за ДПС, 1 за "Атака". БСП и ДПС решиха да не спазват Изборния кодекс и отказаха да подкрепят представител на ГЕРБ в ръководството на ЦИК. За председател на комисията бе избрана Ивилина Алексиева. Тя беше предложена от Института за модерна политика и подкрепена от БСП. Парламентът гласува предложената от "Атака" Мария Мусорлиева за зам.-председател, както и Севинч Солакова от ДПС за секретар. Бламираната кандидатура на ГЕРБ бе на Маргарита Златарева.

Така вместо 19-членна ЦИК остана с 18 души и в този състав ще проведе своето първо заседание днес.

Депутатите на Бойко Борисов се заканиха още днес пак да предложат Златарева, като очакват "разумът да надделее". Според Цецка Цачева дебатът в пленарната зала за съотношението на силите в ЦИК изземва правомощия на държавния глава, а това, че нямат представител в ръководството, нарушава Изборния кодекс.

От своя страна лидерът на ДПС Лютви Местан даде ултиматум на президента да преразгледа указа си, с който ощетява движението. Едва след това можело да се говори за евентуална подкрепа за номинацията на ГЕРБ за зам.-председател. Местан се закани да информира целия дипломатически корпус в България за действията на държавния глава. И се учуди защо президентът е взел от ДПС, а не от БСП.

"Президентът на практика обяви война на Народното събрание", обобщи ситуацията зам.-председателят на парламента и депутат от БСП Мая Манолова. Според нея Плевнелиев е нарушил и конституцията. Тя не отговори на въпрос дали ще атакуват указа на президента пред Конституционния съд, но по неофициална информация именно това е намерението на социалистите. Актовете на държавния глава се атакуват пред КС. ГЕРБ също се заканиха да сезират КС - заради отказа на НС да излъчи техен представител в ръководството на ЦИК. "Атака", ДПС, БСП и двамата депутати от "България без цензура" работят заедно в посока да опорочат изборите", обобщи от Брюксел лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

По закон всеки недоволен участник в изборния процес може да се обърне към КС, но това трябва да стане след вота.



-------ТАКТИКИ----

Няма проблем ЦИК да работи и в този състав, смятат юристи. Същата теза защити и новоизбраният председател Ивилина Алексиева. Това обаче ще доведе до ситуация, подобна на тази в парламента - проблема с кворума. Решенията на комисията се взимат с мнозинство от 2/3 от присъстващите. Рядко обаче подобни звена работят в пълен състав - така от ГЕРБ със своите шестима представители и един от десницата ще могат да блокират решенията. Проблемът ще се мултиплицира и при формирането на районните и секционните комисии, които обикновено се правят по модела на ЦИК.



89
6240
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
89
 Видими 
20 Март 2014 20:03
чехлев е наистина вреден за България: той умишлено взривява всеки опит за нормално решаване на някакъв проблем в НС. Неговите действия могат да бъдат окачествени като саботаж срещу парламентарната демокрация в държавата.
Този пасив е на сметката на гроп.
20 Март 2014 20:34
Жалък клоун, назначен от ГЕРБ! Палячото, станал президент след фалшифицирани избори, ще остане в новата ни история, като най-жалкият, създаващ гаф след гаф, държавен глава. То, бяха фъфления и заеквания, обърквани наименования на държави и какво ли още не? Та, той е по-жалък и от ментора си! Отврат!
20 Март 2014 20:39
Ами ето го закона:
Централна избирателна комисия
Конституиране. Състав
Чл. 46. (1) Създава се Централна избирателна комисия за произвеждане на всички видове избори, която е независим държавен орган.
(2) Комисията е юридическо лице – първостепенен разпоредител с бюджет, със седалище в София.
(3) Комисията се състои от 19 членове, включително председател, двама заместник-председатели и секретар.
(4) Председателят, заместник-председателите и секретарят на Централната избирателна комисия се избират от Народното събрание въз основа на предложение по чл. 47, ал. 2, т. 1. Останалите членове на комисията се назначават от президента на републиката въз основа на предложение по чл. 47, ал. 2, т. 2.
(5) Предложения за избор на членове може да правят народните представители, парламентарните групи, както и партиите и коалициите, които имат избрани с техните кандидатски листи членове на Европейския парламент, но не са парламентарно представени.
(6) Българските неправителствени организации може да правят предложения за назначаване на членове на Централната избирателна комисия до народните представители и парламентарните групи. Когато народен представител или парламентарна група направи предложение въз основа на предложение на неправителствена организация, това се отбелязва в него.
(7) За председател, заместник-председатели и секретар не може да бъдат избрани лица, предложени от една и съща парламентарна група или от народни представители от една и съща парламентарна група.
(8) При назначаването на членовете на Централната избирателна комисия, извън тези по ал. 7, се запазва съотношението между парламентарно представените партии и коалиции, като партиите и коалициите, които имат избрани с техните кандидатски листи членове на Европейския парламент, но не са парламентарно представени, имат право на по един свой член в Централната избирателна комисия. Представителите на една партия или коалиция не може да имат мнозинство в комисията.
(9) Когато парламентарно представените партии и коалиции и партиите и коалициите, които имат избрани с техните кандидатски листи членове на Европейския парламент, но не са парламентарно представени, не са направили предложения по ал. 5 за всички членове, на които имат право, включително са направили предложения за по-малко членове, незаетите места се попълват по предложение на други парламентарно представени партии и коалиции при спазване на ал. 8.
Публичност при конституирането. Предложения
Чл. 47. (1) Членовете на Централната избирателна комисия се избират, съответно назначават след проведена публична процедура.
(2) След провеждане на процедурата по ал. 1:
1. парламентарно представените партии и коалиции правят предложение до Народното събрание за избор на председател, заместник-председатели и секретар;
2. парламентарно представените партии и коалиции, както и партиите и коалициите, които имат избрани с техните кандидатски листи членове на Европейския парламент, но не са парламентарно представени, правят предложение до президента на републиката за назначаване на останалите членове на комисията при спазване изискването на чл. 46, ал. 8.

Чл. 46 (8) доста неясно говори за "запазване съотношението между парламентарно представените партии и коалиции". Което дава свободата на президента за "своя математика". В предния кодекс изрично се казваше да се използва метода на най-големия остатък.
По-сериозното нарушение на собствения си закон прави НС, като намалява изрично определения в чл. 46 (3) брой членове на 19.
2. парламентарно представените партии и коалиции, както и партиите и коалициите, които имат избрани с техните кандидатски листи членове на Европейския парламент, но не са парламентарно представени, правят предложение до президента на републиката за назначаване на останалите членове на комисията при спазване изискването на чл. 46, ал. 8.

Този текст пък определено оставя крайното решение относно съотношението на членовете на ЦИК на президента. Това е изборния кодекс на вашто Майче, другарки и другари!
20 Март 2014 20:57
Голям зор за евро заплати. Евроизборите, та евроизборите....
Запомнете 2016 ще е годината в която ще се разпадане ЕС не се карайте.
20 Март 2014 21:07
Коня на управляващите уйде у ряката... Безвъзвратно.
20 Март 2014 21:26
Както отбелязва Спас, формулировката „запазване съотношението между парламентарно представените партии и коалиции“ е доста неясна. Но и в предишния закон нещата не са били изяснени докрай, защото не е било уточнено кой от различните варианти на метода на най-големия остатък да се използва.
20 Март 2014 21:41
Президентът определено не е превишил пълномощията си според Избирателния кодекс. В него се говори за предложения на партии и коалиции, а не за предложение, гласувано от НС. Законодателят в случая предпазва от прозвол и силово налагане на съотношението в ЦИК от страна парламентарното мнозинство. Да не се увличат управляващите, НС не е конвент и Местан не е Робеспиер.
От друга страна, безпрецедентно е най-голямата парламентарна сила да няма зам. председател на ЦИК. От морална гледна точка, не от юридическа, не противоречи на Кодекса БСП/ДПС по втория начин, чрез "независимите" да си предложат и изберат още един зам. председател. Ще видим дали няма да бъдат наказани за това на 25-ти май.
20 Март 2014 21:57
Спасе, хайде отвори и другото си око, че май гледаш само от едната страна, като типичен Партиец.
20 Март 2014 22:06
Старая се, Фандорин. Помогни ми, посочи ми кой текст от Изборния кодекс е нарушил президента, че наистина не мога да го видя.
20 Март 2014 22:20
Спасе,
"съотношение" е ясна формулировка. съотносимо на представителството си в Парламента. оти е само за парламентарно представените. фигурирането на формула в Избирателния кодекс ще е обидно за интелигентността на Президента, който и да е той...
щък иначе и дявола чете евангелието...
20 Март 2014 22:24
Президентът и депутатите минираха евроизборите

Т'ва в прекия или в преносния смисъл следва да се чете?
20 Март 2014 22:27
От Чехлю по-жалък няма. Едва ли ще го запомнят с друго, освен че беше подлизуркото на един сикаджия.
20 Март 2014 22:30
Формално противоречие на решението на Плевнелиев със закона едва ли има поради недостатъчно точната формулировка в последния. Не виждам обаче разумно нейно уточнение, което да оправдава въпросното решение. Под темата от „Горещи новини“, която се отнася за същия въпрос, има няколко мнения, които показват, че след разделяне на броя на местата, подлежащи на разпределение, пропорционално на броя на депутатите в парламентарните групи и закръгляване на получаващите се дробни числа до най-близките цели числа разпределението е следното: по 5 места за ГЕРБ и КБ, две места за ДПС и едно за АТАКА.
20 Март 2014 22:36
Уф, аман от много бавно загравящи ( за Спас се отнася, сега виждам, че имало бавно загряващ ник ):
При назначаването на членовете на Централната избирателна комисия, извън тези по ал. 7, се запазва съотношението между парламентарно представените партии и коалиции, като партиите и коалициите, които имат избрани с техните кандидатски листи членове на Европейския парламент, но не са парламентарно представени, имат право на по един свой член в Централната избирателна комисия. Представителите на една партия или коалиция не може да имат мнозинство в комисията.

Ако се затруднявате да разберете какво означва съотношение (мат) си набавете учебник по математика за 5 клас и се образовайте.
20 Март 2014 22:41
Точно същото съотношение не може да се запази, защото се получават дробни числа за броя на хората в ЦИК от различните парламентарни групи. Според мене най-естественото (поне в конкретния случай) е да се извърши закръгляване до най-близките цели числа, но са възможни и други начини на процедиране, като например методът на най-големия остатък.
20 Март 2014 22:43
подлизуркото на един сикаджия

Стокхолмски синдром.
20 Март 2014 22:45
не знам до колко няма формално нарушение, но задачата е елементарна аритметика и задачи с подобно съдържание има в учебниците в отделенията. уравнение с едно неизвестно. е, ако се учи в по-горен клас, съжалявам. но на когото в училище му се постави задача с подобно съдържание и представи като решение интерпретацията на Президента - ще получи една ЗАСЛУЖЕНА двойка.
20 Март 2014 22:46
Спас
Президентът определено не е превишил пълномощията си според Избирателния кодекс.

За пореден път президенстващия клоун чехльо, младши съдружник в криминалното офшорно ООД "Прокопиев & Плевнелиев" демонстрира пълното си пренебрежение към парламентаризма и конституционализма, и слугинската си готовност да обслужи германските си ментори от анти-българската колониална фондация "Ханс Зайдел", които директо ръководят, и него и създадения от тях политически Франкенщайн герб. А подобни колаборационистични евро-германски мантри могат да предизвикат възхищение и оргазъм единствено по форумите на инкомедийните издания. В този форум изглеждат доста мутрогербаджийски и лакейски нелепо....
и Yowza

не го мъчи с такива "сложни" правно-математически аргументи това комично мутрогерб тролче на хонорар към чехльопрезиденството. Извън неговите ментални възможности е...И "аргументацията" му е в стила на опортюнистичните алогизми и алабализми на лицето М.Константинов, нарочен за нещо като "професор" от някой, и от време на време подвизаваш се с менторско самочувствие в този форум
20 Март 2014 22:46
Тук не лая подир Мая Сигналчик, тя отдавна трие кунки...
Този Изборен кодекс е толкова легитимен, колкото и морала в управлението ни от Томина неделя-2013 насам,
И за двете сме си виновни ние самите...
20 Март 2014 23:17
бавно загряващ
20 Мар 2014 22:41
Точно същото съотношение не може да се запази, защото се получават дробни числа за броя на хората в ЦИК от различните парламентарни групи. Според мене най-естественото (поне в конкретния случай) е да се извърши закръгляване до най-близките цели числа, но са възможни и други начини на процедиране, като например методът на най-големия остатък.

Да сравним методите?
А. Закръгляване до най-близките цели числа беше представено днес в друга тема (само копи-пействам):
iliyaal
20 Мар 2014 15:47


13/местата без ръководството на комисията/ /240=0,0542 членове на 1 депутат
97 * 0,0542 = 5,254 бр. от ГЕРБ
84 * 0,0542 = 4,55 бр от БСП
36 * 0,0542 = 1,951 бр. от ДПС
23 * 0,0542 = 1,246 бр от Атака

5,254 се закръгля към цяло число - 5
4,55 се закръгля към цяло число - 5
1,951 се закръгля към цяло число - 2
1,246 се закръгля към цяло число - 1



Б. Метод на най-големия остатък
* Използваме вече направените изчисления
97 * 0,0542 = 5,254 бр. от ГЕРБ
83 * 0,0542 = 4,55 бр от БСП
36 * 0,0542 = 1,951 бр. от ДПС
23 * 0,0542 = 1,246 бр от Атака

* Първа стъпка:
Всяка партия получава места, колкото е полученото цяло число
ГЕРБ 5 места => остатък 0.254
БСП‌ 4 места => остатък 0.55
ДПС 1 места => остатък 0.951
Атака 1 места => остатък 0.246
Общо: разпределени 11 места
Остават 2 незаети места

* Втора стъпка:
Партиите получават по едно допълнително място по следното правило: първа получава допълнително място партията с най-голям остатък, втора партията със следващия по големина остатък и така, докато се заемат всички неразпределени места.
Подреждаме партиите по ред на големината на остатъка (най-голям към най-малък):

ДПС => остатък 0.951
БСП‌ => остатък 0.55
ГЕРБ => остатък 0.254
Атака => остатък 0.246

Първите две партии ДПС‌ и БСП‌ получават по едно допълнително място, с което общият брой на местата в ЦИК 13 е достигнат.
Краен резултат по метода най-големия остатък е:
ГЕРБ - 5 места
БСП‌ - 5 места
ДПС - 2 места
Атака - 1 място

Изводи:‌ 1. И по двата метода разпределнието на местата в ЦИК‌ на парламентарно представените партии е едно и също.
2. чехлю е измамник.
20 Март 2014 23:30
Yowza

Но подобна сериозна и безпристрастно-логична аргументация трудно може да бъде приета от хора получили бизнес уменията си по германските паркинзи...
20 Март 2014 23:47
Има малка грешка в таблицата на iliyaal от 20 Мар 2014 15:47, КБ има 84 депутати, а не 83 и съответно на КБ й се падат 4,55 депутата, което се закръглява на 5.
Тези сметки са ясни, неясното е какво толкова се правят, че не разбират от съвсем ясния член 47, алинеи 7 и 8, които определят, че съотношението между членовете на ЦИК без ръководството, трябва да отговаря на съотношението между партиите в парламента?!
Според Изборният кодекс всяка една от 4-те партии в парламента трябва да има един член на ръководството на ЦИК, а останалите членове на ЦИК от тези партии да отговаря на съотношението в парламента. От ясно по-ясно. Трябва да си голям дебил, за да се правиш, че не ти е ясен член 46, ал.8.
20 Март 2014 23:53
Но подобна сериозна и безпристрастно-логична аргументация трудно може да бъде приета от хора получили бизнес уменията си по германските паркинзи...

Аз не съм получавала образованието си на германски паркинг, но в горната сметка има две грешки
4,496 се закръгля към цяло число - 4, а не 5 (това от препостнатото от Яуза), и коефициентът "Квота на Хеър" е пресметнат неправилно

Първо, в закона се изисква да се разпределят гласовете между парламентарно представени ПАРТИИ И КОАЛИЦИИ, т.е. 13-те места се разделят между 236 гласа, а не между 240, защото имаме 4 независими парламентаристи. Съответно Квотата на Хеър е 13/236 = 0,055085.
ГЕРБ 93*0.055085=5.122881 - 5 гласа и остатък 0.122881
КБ 83*0.055085=4.572034 - 4 гласа и остатък 0.572034
ДПС 36*0.055085=1.983051 - 1 глас и остатък 0.983051
Атака 23*0.055085=1.269949 - 1 глас и остатък 0.269949

Разпределени 11 места

Партиите получават по едно допълнително място по следното правило:
първа получава допълнително място партията с най-голям остатък, втора партията със следващия по големина остатък и така, докато се заемат всички неразпределени места.
Подреждаме партиите по ред на големината на остатъка (най-голям към най-малък):
ДПС 0.983051
КБ 0.572034
Атака 0.269949
ГЕРБ 0.122881

ДПС и КБ получават още по едно място от останалите незаети две.

Резултатът пак е същият, само че е пресметнат правилно.



20 Март 2014 23:59
Под темата от „Горещи новини“, която се отнася за същия въпрос, има няколко мнения, които показват, че след разделяне на броя на местата, подлежащи на разпределение, пропорционално на броя на депутатите в парламентарните групи и закръгляване на получаващите се дробни числа до най-близките цели числа разпределението е следното
Да, да, има няколко мнения, които са прочели закона, но не са прочели методиката "за най-големия остатък". Щото, ако беше "елементарна математика" и математическо закръгляне на дроби, в парламента идиотите щяха да са два пъти по-малко - пропорционално на избирателната активност, опс три пъти по-малко като се отчетат двайсейте процента непредставени гласували избиратели.
Като останат две места неразпределени, едното отива за тоя с 40.4% (ГЕРБ), другото за тоя с 35.0% (КБ), а другите духат супата. По същия начин въпросните парламентарно представени сили са си разпределили депутатските места. Колко съм плюл по тая "пропорционална" система с избирателни пропорции! Основната причина да искам мажоритарен вот.
Ама не разбирам що е тоя рев ГЕРБ да получи 7 места от 19 членната комисия. То и повече места да имат, няма да спрат Мая Манолова да намери някой "надпечат" или превозно средство с двойно дъно. Пък и заверата КБ+ДПС ще имат общо 8 места, което е повече от ГЕРБ.
21 Март 2014 00:06
защото имаме 4 независими парламентаристи
Нямаме! ЦИК не е обявявала за избор на "независими" народни представители. Отделно, ако броим моментото състояние в парламента, то до 25 май няма гаранция, че "независимите парламентаристи" ще са четири, нула и сто на брой.
21 Март 2014 00:09
Ама не разбирам що е тоя рев ГЕРБ да получи 7 места от 19 членната комисия.

За какво реват гропарите не ме е еня.
Това, което ме интересува е, че нещото което беше избрано с измама да топли президенсткото кресло днес самото извърши измама, с която наруши Изборния закон и Конституцията и поведе война срещу законно избрания Парламент.
21 Март 2014 00:12
Аbaddon89
20 Мар 2014 23:47

Благодаря за корекцията.
21 Март 2014 00:15
Съответно Квотата на Хеър е 13/236 = 0,055085.
ГЕРБ 93*0.055085=5.122881 - 5 гласа и остатък 0.122881
КБ 83*0.055085=4.572034 - 4 гласа и остатък 0.572034
ДПС 36*0.055085=1.983051 - 1 глас и остатък 0.983051
Атака 23*0.055085=1.269949 - 1 глас и остатък 0.269949

Разпределени 11 места

Партиите получават по едно допълнително място по следното правило:
първа получава допълнително място партията с най-голям остатък, втора партията със следващия по големина остатък и така, докато се заемат всички неразпределени места.
Подреждаме партиите по ред на големината на остатъка (най-голям към най-малък):
ДПС 0.983051
КБ 0.572034
Атака 0.269949
ГЕРБ 0.122881

ДПС и КБ получават още по едно място от останалите незаети две.

Резултатът пак е същият, само че е пресметнат правилно.

67, изчисленията са отлични. Но методът на най-големия остатък не е единствен и не е изрично посочен от закона, както беше в стария, порядъчно оплют като рожба на Монтанската правна школа. Съществува и метод на най-голямата тежест, по който например се разпределят гласовете за непрехвърлилите 4%-ната бариера. Тоест:
Квотата на Хеър е 13/236 = 0,055085.
ГЕРБ 93*0.055085=5.122881 - 5 гласа и остатък 0.122881
КБ 83*0.055085=4.572034 - 4 гласа и остатък 0.572034
ДПС 36*0.055085=1.983051 - 1 глас и остатък 0.983051
Атака 23*0.055085=1.269949 - 1 глас и остатък 0.269949

Разпределени 11 места

Остават 2 незаети. Те се разпределят на двете партии с най-голяма тежест в парламента - ГЕРБ и КБ. Краен резултат:
ГЕРБ - 5+1=6
КБ - 4+1=5
ДПС - 1
Атака 1
Така го е сметнал президента явно. Законът не му казва точно кой метод да ползва. Избрал е този. Не е много честно към ДПС, те имат резултат за почти две места. Ама почти, не напълно. Такъв е животът, така са приели Изборния си кодекс, да се сърдят на себе си.
А на бързозагряващите препоръчвам да не бързат толкова, че такива обикновено са и бързоизгарящи. Реотаните имам предвид, не нещо друго.
21 Март 2014 00:23
Докато съм писал, Аполитичния колега ме е изпреварил. Няма лошо. И е прав за това, че квотата на О' Хеър би трябвало да бъде 13/240=0,054167, а не 13/236=0,055085. Не че има някакво значение в случая.
21 Март 2014 00:41
По-жалък президент не сме имали.. Избраха го с фалшификации, от самото начало започна да твори гаф след гаф.. То не беше Чехословакия, то не беше Аспен вместо български планини.. Във всяко свое действие този псевдопрезидент демонстрира крещяща некомпетентност, съчетана с пълна безгръбначност и безпрекословно подчинение на всяка една прищявка на Кръстника на мутренската групировка ГЕРБ. Определено ще остане в историята като Президента-Путьо.
21 Март 2014 01:01
По-жалък президент не сме имали.. Избраха го с фалшификации, от самото начало започна да твори гаф след гаф.. То не беше Чехословакия, то не беше Аспен вместо български планини.. Във всяко свое действие този псевдопрезидент демонстрира крещяща некомпетентност, съчетана с пълна безгръбначност и безпрекословно подчинение на всяка една прищявка на Кръстника на мутренската групировка ГЕРБ. Определено ще остане в историята като Президента-Путьо.

Тъжно е наистина...една нормална институция не остана. Парламентът ни е избран с манипулации, твори гаф след гаф. Правителството и то гаф след гаф. Поне някой нормален да имаше, но електорат, какво да го правиш, избира си я Боко, я хората, гласували поправката Ванко 1...Ама те едни и същи. Един нормален народ след 1% от гафовете на тези хора нямаше вече да ги погледне, тук се чешат езиците кой бил по-малкото зло и се гласува за тях.
Алтернатива разбира се не се търси. Наистина българите са (вече) малък, но много глупав народ.
21 Март 2014 01:15
Съществува и метод на най-голямата тежест, по който например се разпределят гласовете за непрехвърлилите 4%-ната бариера.


Абсолютно некоректно е да бъде намесван методът на най-голямата тежест в случая с разпределението на местата в ЦИК между парламентарно представените партии. За разлика от разпределението на депутатските мандати в този случай след изпълнение на калкулациите от стъпка 2 всички места ще са заети и теоретично няма как да останат незаети или заети в повече места.
Дори и прочулата се с наглостта си Монтанска правна школа не си позволи да подмени метода на най-големия остатък (стъпка 2) с този на най-голямата тежест, който се използва едва при стъпка 4 ( изчисление на регионално ниво) с цел постигане на по-стабилно парламентарно мнозинство и то само в случаите, когато след стъпка 2 и 3 останат незаети мандати, т.е. дори и теоретично не се отнася към разглеждания от нас случай:
Натисни тук
Нагличко го давате, господа. Много нагличко!
21 Март 2014 01:32
съвсем ясния член 47, алинеи 7 и 8, които определят, че съотношението между членовете на ЦИК без ръководството, трябва да отговаря на съотношението между партиите в парламента?!
Да бе, тая "яснота" включва ли в съотношенията членовете на ЦИК от непарламентарно представените партии с евродепутати? Хипотетично, имали сме 17 евродепутата от 17 партии, 15 от които не са парламентарни. Какво съотношение ще се спазва? Еле пък, ако всичките бяха "независими" кандидати. Или пък някоя коалиция с евродепутат се е излюспила на 20 партии .
Някой пише калпави закони, после президентът е виновен, че законът е калпав.
Ама нека да питат КС, пък той да тури по още един представител на РБ (ДСБ беше в колизия при избора на Нейнска) и един на АБВ (Калфин си е евродепутат от АБВ по разбирането на 67AF ).
После да няма рев, че КС се е произнесъл след 25-ти май. Хората им казаха, законът да е приет една година преди изборите и да не се пипа до изборите, ама който е тъп политик си е тъп за цял живот при все че имаха горчивия опит от "мажоритарната елементарност" на Първанов.
21 Март 2014 02:11
Но методът на най-големия остатък не е единствен и не е изрично посочен от закона, както беше в стария, порядъчно оплют като рожба на Монтанската правна школа. Съществува и метод на най-голямата тежест, по който например се разпределят гласовете за непрехвърлилите 4%-ната бариера. Тоест:


Спасе, напълно си прав, че има и други методи. Но методът на най-голямата тежест не отговаря на духа на закона, защото неговият резултат не възпроизвежда пропорционалното разделяне на гласовете по-точно от метода на най-големия остатък.

Разпределението на гласовете в момента е както следва
ГЕРБ 93/236 0.394068
КБ 83/236 0.351695
ДПС 36/236 0.152542
Атака 23/236 0.097458

По метода на най-голямата тежест
ГЕРБ 6/13 0.461538
КБ 5/13 0.384615
ДПС 1/13 0.076923
Атака 1/13 0.076923

По метода на най-големия остатък
ГЕРБ 5/13 0.384615
КБ 5/13 0.384615
ДПС 2/13 0.153846
Атака 1/13 0.076923

Очевидно е, че методът на най-големия остатък е по-близък до пропорционалното разпределение на гласовете в Парламента. И в двата случая е ощетена Атака, но тази ПГ така или иначе няма шансове за втори глас при никакво разпределение. Но при метода на най-голямата тежест ДПС е ощетена на порядък, а ГЕРБ получава близо 17 процента "отгоре". КБ получава определено предимство, което обаче не е достатъчно за качествено изменение на количеството гласове.
Тук не става въпрос за "феър плей", а за погазване на закона в най-чист вид.

21 Март 2014 02:14
един на АБВ (Калфин си е евродепутат от АБВ по разбирането на 67AF ).

Нямам спомен да съм обсъждала евродепутатството на г-н Калфин... Може ли цитат?
21 Март 2014 02:18
Тази статия някой от колегите чел ли е?
Антон Тодоров: Политическият мошеник Плевнелиев няма да довърши мандата си!

Политологът Антон Тодоров взриви политическата и обществената сфера с разкритията, че президентът на ГЕРБ Росен Плевнелиев е бил висша номенклатура на БКП и е бил свързан с тайните комунистически служби. Според изследователя държавният глава умело е прикрил тези факти, но всъщност те разкриват генезиса на задкулисието в България и на зависимостите на Плевнелиев.


Натисни тук
21 Март 2014 02:20
Абсолютно некоректно е да бъде намесван методът на най-голямата тежест в случая с разпределението на местата в ЦИК между парламентарно представените партии
Що да е некоректно? В законът пише:
се запазва съотношението между парламентарно представените партии и коалиции
ама не казва кое съотношение. Дали това е съотношениета на броя депутати или е съотношението на изборния резултат (брой гласове) на парламентарните партии. Нито пък се казва как тряба да се запази това съотношение - към общия брой на членовете на ЦИК, към броя след изключване на ръководството или към броя след изключване и на членовете на непарламентарно представените партии.
Понеже няма как да имаме точно съотношение (освен ако броят на членовете на ЦИК не са кратни на 240), винаги ще има някакви остатъци да се разпределят. Прилага се същият метод, по който е придобито правото (депутатските места) за участие в ЦИК.
Отделно, че след разпределение на мандатите след втора стъпка по метода на Хеър-Ниймайер са:
ГЕРБ - 100;
КБ - 88;
ДПС - 28;
Атака - 24
Едно по-добро съотношение за спазване.
21 Март 2014 02:35
Сензационни документи! Росен Плевнелиев бил член на БКП като студент

Членството на Росен Плевнелиев във Вузовския комитет на БКП е висока оценка за него. ВМЕИ „Ленин“ беше 13 000 студенти, като между 300 и 400 от тях са членове на партията. Росен Плевнелиев беше един от тези избраници, като той никога не се е отричал от членството си в партията, каза Йордан Георгиев от БСП-Бургас, който по това време е бил първи секретар на Вузовския комитет на ДКМС.

„Аз не мисля, че някой трябва да се срамува от това. Вузовският комитет на БКП си беше сериозен ранг за онова време – беше приравнен на Районен комитет. Росен е от студентската квота и беше избран като представител на ФЕТТ, който беше най-големия факултет, обясни Георгиев.

Росен беше член на БКП и това не е тайна. Той беше секретар на курсов комитет на комсомола, каза Георгиев. От партийната организация на техния факултет той е бил предложен и издигнат за член на Вузовския комитет на БКП на ВМЕИ „Ленин“ от квотата на студентите. Последните имена в този списък са на студенти.

Структурата на Вузовската партийна организация на ВМЕИ „Ленин“ е приравнявана на Районен комитет на БКП. Вузовският комитет е под наблюдението на Градски комитет на партията в София. От тези 52-ма членове – проф. Людмил Даковски по това време е ректор на ВМЕИ „Ленин“, проф. Грозьо Грозев – председател на Съюза на българските учители.

По това време ВМЕИ „Ленин“ има 10 факултета, като Факултетът по електронна техника и технологии е най-големият. Всеки факултет си има партийна организация, в която членуват професори, асистенти и студенти. Партийната организация на ФЕТТ е предложила Росен Плевнелиев за член на Вузовския комитет на партията, което е ръководният орган на цялата Вузовска партийна организация.

Вузовският комитет на партията избира изпълнителен орган от 13 членове. В него по право са ректорът на университета, първият секретар на Вузовският комитет на комсомола, председателят на профсъюзите, представител на активните борци против фашизма.

В списъка откриваме доста интересни имена. Например – Максим Бенвенисти, който в момента е председател на Организацията на евреите в България „Шалом“, проф. Стефан Табаков, проф. Венелин Живков.

Натисни тук

21 Март 2014 02:58

Apolitichen
21 Мар 2014 02:20
Мнения: 6,708
От: Bulgaria
Скрий: Име,IP
Абсолютно некоректно е да бъде намесван методът на най-голямата тежест в случая с разпределението на местата в ЦИК между парламентарно представените партии
Що да е некоректно? В законът пише:
се запазва съотношението между парламентарно представените партии и коалиции
ама не казва кое съотношение. Дали това е съотношениета на броя депутати или е съотношението на изборния резултат (брой гласове) на парламентарните партии. Нито пък се казва как тряба да се запази това съотношение - към общия брой на членовете на ЦИК, към броя след изключване на ръководството или към броя след изключване и на членовете на непарламентарно представените партии.

Аполитичен, законът е абсолютно ясен.
Комисията се състои от 19 членове, включително председател, двама заместник-председатели и секретар.

Четирима члена са определени и е посочен начинът на избор. За улеснение в сегашния парламент имаме точно четири партии и коалиции, така че по един от тях трябва да бъде избран за председател или заместник-председател или секретар.
Остават 19-4=15
Останалите членове на комисията се назначават от президента на републиката въз основа на предложение по чл. 47, ал. 2, т. 2.

Първо разглеждаме изначалните ограничения: Президентът е длъжен да назначи представители на
партиите и коалициите, които имат избрани с техните кандидатски листи членове на Европейския парламент, но не са парламентарно представени, имат право на по един свой член в Централната избирателна комисия.
Такива партии са две, съответно две места отиват към НДСВ и Синята коалиция, които ПРЕДПОЛАГАМ, че са направили съответните заявления (някой това проверявал ли го е?).
Остават 15-2=13

Тези тринайсет места се разпределят както следва:

При назначаването на членовете на Централната избирателна комисия, извън тези по ал. 7, се запазва съотношението между парламентарно представените партии и коалиции,
Както виждаш, тук не се говори за гласове, не се говори за общия брой членове на ЦИК (защото изрично се споменава ИЗВЪН ал.7), не се говори за броя, който включва парламентарно непредставените членове, защото теоретически такива членове могат да бъдат от 1 до 15 и теоретически може и да не останат места за парламентарно представените партии.

Съотношението между парламентарно представените партии и коалиции е следното:
ГЕРБ 93/236=0.394068
КБ 83/236=0.351695
ДПС 36/236=0.152542
Атака 23/236=0.097458

Най-близко приближение при наличието на 13, а не 236 места дава методът на най-големия остатък.

ГЕРБ 5/13 0.384615 (по-малко от 1% минус)
КБ 5/13 0.384615 (3% плюс)
ДПС 2/13 0.153846 (0.1 % плюс)
Атака 1/13 0.076923 (2 % минус)
Нито една от тези разлики не е достатъчна, за да промени разпределението.

Докато методът на най-голямата тежест води до разлики както следва
ГЕРБ +6.75%
КБ +3.29%
ДПС -7.56%
Атака -2.05%
При този метод разликата от процентите дава допълнителен глас на ГЕРБ в ущърб на ДПС, т.е. открито се нарушава избирателния закон!

Толкова ли е сложно, хора мили???

А сега може ли някой да ми рече дали НДСВ и Синята коалиция надлежно са посочили свои представители в ЦИК или квотата им е дадена ей така, за честни очи? Защото законът НЕ предвижда автоматически това... Ако се съди по дописката, такива документи няма.


21 Март 2014 03:29
Росен беше член на БКП и това не е тайна.
Моля факсимилие на партийната книжка, протокола от приемането му в БКП и трите препоръки, които са разглеждани и трябва да са отбелязани в протокола с имената на поръчителите. И факсимилието да е на всички страници от партийната книжка, щото "без цензура" не могат да броят страници, нито да ги четат как беше при нотариалният акт на Плевнелиев.
Вузовският комитет на партията избира изпълнителен орган от 13 членове.
Yowza, много ще съм ти благодарен, ако отидеш да обясниш на ония идиоти от без цензура, че няма как комитетът да е 13-членен, а Плевнелиев да е вписан на 51-място. Баси неграмотниците! Един компромат не могат да изфабрикуват. Отделно, че не са на ясно с терминологията: имаше Партиен комитет на ВУЗ-а, а не Вузовски, защото водеща е Партията, а на науката или ВУЗ-а. Следва от член първи на тогавашната Конституция. Освен това, по онова време на перестройката, имаше кампания в партийните комитети да се включват до 10% непартийци без право на глас. Ректорът (ака не е член на Пратията), първият секретар на Вузовския комсомол и председателя на профсъюза можеха да имат съвещателен глас. Сиреч, когато Партийният комитет не може да вземе решение или то е неблагоприятно по някакви партийни съображения, се включваха "съвещателите".
Боже, заради чуждата некъдърност да стана адвокат на Плевнелиев!
може ли цитат?
-
13-те места се разделят между 236 гласа, а не между 240, защото имаме 4 независими парламентаристи.
И не е "обсъждане", а "разбиране", защото прехвърлянето на сметки си е прехвърляне, ако и Калфин да не е независим.
21 Март 2014 03:42
може ли цитат?
-
13-те места се разделят между 236 гласа, а не между 240, защото имаме 4 независими парламентаристи.
И не е "обсъждане", а "разбиране", защото прехвърлянето на сметки си е прехвърляне, ако и Калфин да не е независим.

Цитат няма.
А каква е връзката на прехвърлянето на сметки с това дали Калфин е незивисим, ми е напълно неясно. На страницата на Народното Събрание пише черно на бяло (или тъмносиньо на мръснозелено, поне така казва моят монитор) следното:

Парламентарна група на ПП ГЕРБ 93 народни представители
Парламентарна група на Коалиция за България 83 народни представители
Парламентарна група на Движение за права и свободи 36 народни представители
Парламентарна група на партия АТАКА 23 народни представители
Нечленуващи в ПГ 4 народни представители

Калфин е избран от парламентарно представена партия, независимо какъв е в момента.
21 Март 2014 04:40
Според мен най е важно пурфесор-вектор МишоК да е в ЦИК,щото спец кат него се ражда еднъж на илядо години.
Бъдете здрави !
21 Март 2014 07:55
67AF ,

всички останали сметки са кръчмарски. за СЪОТНОШЕНИЯ се говори. разпределяйки 13 места, Президентът трябва да възпрозведе максимално близкото СЪОТНОШЕНИЕ на това в Парламента. давайки 6 места на ГЕРБ, авантата е 6 %. защото ако 97 /или 93/ е приблизително 40 % от 240, то 6 е 46% от 13...
такааа - 5 е 39 % от 13. кое ЦЯЛО число описва най-добре съотношението? 5 или 6?
не знам какво съотношение се възпроизвежда и в каква посока е "служебната" намеса.
щото се говореше за служебни победи вчера.

ПП всъщност, явно всичко е заради матриала. затова предлагам, за да не е необхидимо за определени дейности да се владеят диференциално и интегрално смятане да се направи следното:
комисията да не с фиксиран брой членове, а всички: непредставени, ръководства и т.н. да се добавят към 24. т.е. Президента да разпределя 24 места, защото съотношение спрямо 240 се пренася по-лесно спрямо 24, а от там нататък всичко останоло...
и още нещо - ако някъде има някакви методики за разпределение на нещо друго, ОНАЗИ методика е за ОНОВА нещо. примерно разпределението на гласове при избори, където има разработен конкретен за случая математически модел. а за ТОЗИ случай да използваме единствено ОНЗИ метод за закръгляне, който е съобразен с ОНЗИ математически модел. евентуално би могло да се приложи, ако има неясноти. каквито неясноти за формирането на ЦИК - НЯМА.
21 Март 2014 08:11
Г-н Аполитичен, копия на документите за членуването на лицето Росен Асенов Плевнелиев в БКП има приложени към статиите (линковете добросъвестно са посочени).
Второ. Досега не се е появил нито един повтарям бавно нито един експерт, който да твърди, че документите са фалшиви.
Трето. Някои от лицата, имената на които са цитирани в същите списъци, са реални живи и здрави хора и, доколкото разбрах от приятели на приятели, поне един е потвърдил, че документите не са фалшиви.

Знам че е неприятно да научите, че плевню е члениувал активно в БКП, но не Ви влизам в положението.
21 Март 2014 08:13
Очаквам скоро пожарникар-милиционерите да измислят и нова цивилизация. Новата математика вече я съчиниха...
21 Март 2014 08:17
Парламентарна група на ПП ГЕРБ 93 народни представители
Парламентарна група на Коалиция за България 83 народни представители
Парламентарна група на Движение за права и свободи 36 народни представители
Парламентарна група на партия АТАКА 23 народни представители
Нечленуващи в ПГ 4 народни представители

А бе и аз нямам немско образование, но и без калкулатор сметнах, че 93 + 83 + 36+ 23 + 4 = 239, а не 240. Къде са загубили един депутат?
21 Март 2014 08:21
Росен беше член на БКП и това не е тайна.

E, и? Едно време в Партията, освен партийни отрочета, които ставаха ръководители по наследство, се приемаха и други хора, в голямата си част хора с бъдеще. Нито един кадърен човек не можеше да заеме ръководен пост, ако не беше член на БКП. И к'ъв е тоя рев? Президентинът си е излязъл ваш човек.

Наистина смешен плач на червено-турско-националистическите подлизурковци. Малко им беше ояждането с всякаква власт, сега опряха до един човек от ЦИК... Нали кодексът на Манолова гарантира честни и безупречни избори при всякакви условия? Или за честни и почтени избори е нужно поне да бъде отстранена опозицията?
21 Март 2014 08:24
Знам че е неприятно да научите, че плевню е члениувал активно в БКП, но не Ви влизам в положението

Неприятно е за червените. Техен човек. А какво означава "активно"? Взимал е решения на правителствено ниво, бил е директор на телевизията, радиото, издавал е вестник, или е бил директор на дирекция вътрешна сигурност?
21 Март 2014 08:26
E, и? Едно време в Партията, освен партийни отрочета, които ставаха ръководители по наследство, се приемаха и други хора, в голямата си част хора с бъдеще. Нито един кадърен човек не можеше да заеме ръководен пост, ако не беше член на БКП. И к'ъв е тоя рев? Президентинът си е излязъл ваш човек.

Ами да беше си го писал в СиВи-то, сивият кардинал-екзекутор. От какво се срами?‌
А така е ясно, че е мошеник Вашият кадърен 'спящ по паркинзите'чехлю. Мошеник! Изпедепцан при това от юнешските си години!
21 Март 2014 09:00
Червената гмеж почва да се дозира и да изпада в интровертност. На зле отиват нещата.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД