:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,960
Активни 816
Страници 20,525
За един ден 1,302,066

41% от българите купуват храна от сивия сектор

Хората със "сенчести" заплати намалели с 8% за 7 години, показва проучване на Евробарометър
Ласло Андор
Изненадващи и интересни данни за България и за другите страни от ЕС се появиха в новото проучване на Евробарометър, което търси мащабите на явлението "недеклариран труд". От него излиза, че у нас наемането на работа без писмен (макар и формален) договор вече е минало, че хората, готови да се трудят срещу плащане в плик, без осигуровки и данъци, значително са намалели през последните години и че от всички стоки и услуги в сивата икономика най-често купуваме хранителни продукти. Освен това проучването на Евробарометър показва огромни разлики в манталитета на различните нации в ЕС и разнопосочни тенденции.

Над една десета (11%) от участниците в анкетата на Евробарометър признават, че през миналата година са платили на майстор, автомонтьор, детегледачка, чистачка, градинар, частен учител, хамалин и т.н., съзнавайки, че от тези пари държавата едва ли ще получи данъци. Обикновено точно в тези сфери не се издават фактури или касови бележки, което е сигнал, че "хонорарът" ще остане в сянка и бюджетът няма да получи и стотинка от облагане на тази сума.

Най-склонни да пазаруват стоки и услуги от сивия сектор са гърците, холандците и латвийците - с 30-28% дял, при поляци и германци делът е най-нисък - съответно 5 и 7%, а ние сме по средата.

Най-търсени на "сивия" европейски пазар са жилищните ремонти (посочват ги 29% от анкетираните), поправката на автомобили (22%), почистването на дома (15%) и храната (12%). У нас обаче най-търсени са храните - 41% от анкетираните от Евробарометър са купували от баба на село, от сергия на пътя или фермерски пазар мляко, сирене, мед, картофи, ябълки и др. стоки, за приходите от които вероятно не се плащат вноски в бюджета.

Интересното е, че хървати, австрийци, гърци и датчани пазаруват стоки и услуги от сивия сектор най-вече заради по-ниските цени - това важи за 70 и повече процента от анкетираните, докато у нас само 49% сочат евтиното като фактор. Още по-интересно е, че 29% от българите купуват от сенчести доставчици заради по-доброто качество и това е най-високият процент в ЕС. Българите са и сред европейците, които най-много залагат на стоки и услуги от сивия сектор заради бързината. В Австрия и Словакия над 40% от анкетираните са заложили на скоростта на доставката, а в Чехия и у нас - 37 и 35%.

Отчетлива роля играят и сделките по приятелски - 52% от европейците предпочитат да платят на ръка на приятел, роднина, познат, съсед или колега за дадена услуга или стока. В Люксембург пък цели 31% изтъкват като причина, че са предпочели "сив" майстор или производител, за да помогнат на човек, който има нужда да изкара пари.

В Латвия, Нидерландия и Естония има най-голям дял отговорили, че през последните 12 месеца са взимали заплати, надници, хонорари "в плик" (11%). Противно на очакванията, България е далеч от тези рекордьори, защото само 6% от анкетираните са заявили, че са взимали пари не по ведомост, а на ръка. Прави впечатление също, че у нас броят на работещите със сенчести доходи е спаднал с цели 8% от 2007 г. насам. В България има втвърдяване на отношението към невнасянето на данъци и осигуровки, отчита проучването. А в Гърция се случва обратното - плащането на ръка става все по-масово. Средно 4% от европейските граждани споделят, че са вършили нещо, от което са заработили сенчести доходи - с пълно или частично избягване на данъци и осигуровки.

В Кипър, Малта и Португалия съответно 13 и 9% от анкетираните са заявили, че работят, без да са подписали поне формален договор с работодателя. А България заедно с Чехия, Словакия и Словения се оказва в групата на образцовите по този показател - трудещите се без писмени договорки са под процент.

Макар че обикновено България се сочи като европейски шампион по сива икономика, оказва се, че дори дисциплинираните скандинавци имат свои рекорди в някои дисциплини. В Дания например най-голям процент от анкетираните - 59%, казват, че познават хора, които си спестяват плащането на данъци и осигуровки. Холандци и гърци също минават 50%.

А защо европейците са склонни да работят в сенчестата икономика? 50% казват, че това носи полза и за двете страни, защото спестява плащания към бюджета. 21% обясняват, че е по-добре да се трудят "на черно", вместо да стоят без работа и доходи. 16% признават, че бягат в сянката заради високи данъци.

"Недекларираният труд не само излага работниците на опасни условия на труд и по-ниски доходи, но и лишава правителствата от приходи и подкопава системите на социална сигурност", коментира данните еврокомисарят по социалните въпроси Ласло Андор.





16
4756
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
25 Март 2014 20:23
А вие от кой искате да купува българина с 350-450 лева заплата?
25 Март 2014 20:29
41% от анкетираните от Евробарометър са купували от баба на село, от сергия на пътя или фермерски пазар мляко, сирене, мед, картофи, ябълки и др. стоки


Естествено! И тук няма нищо общо цената, а КАЧЕСТВОТО и непластмасовия вкус. Елементарно, ама СЕГА преписва, и не мисли даже. ЕСССР да хоят да се гръмнат. Ето, вчера чух че забранявят животните в цирка, ама само в БГ, съседите не са се утрепали. Цирк Балкански щял да прави презентации с мултимедия. WTF!??!?!
25 Март 2014 21:27
За вкусната храна - да, да, да ! А анкетата показва, че богатите също плачат и тънят...
25 Март 2014 21:34
Много ме притеснява българската храна. Преди два месеца бях в България и сега ме е страх дори да говоря. Храна - отврат. Няма вкус, няма аромат, получих стомашни сокове от някакви запръжки. Не ми се говори. Как ядат горките българи тази помия. Не знам.
25 Март 2014 21:43
Направете си сами сметка.
Веднъж седмично си купувам 5л. краве мляко от един дедо дето гледа крави.
Плащам лев (1) на литър.
Като го сваря, в тенджерата има три (3) пръста каймак.
Ям го на кисело мляко, извара или сварено - както ми е кеф и според настроението.
Тва “Верея“, “Данон“ и всички останали боклуци ги оставям на софиянци.
За мене този дедо не е в “сивия сектор“.
Ачик си е в белия сектор, където млякото е мляко, а не сух сурогат, обогатен с мазнини и празни твърдения за витамини и калций.
25 Март 2014 21:43
Няма вкус, няма аромат, получих стомашни сокове от някакви запръжки. Не ми се говори. Как ядат горките българи тази помия. Не знам.

Повечето българи си имат стомашни сокове. Вие как до този момент сте карали без стомашни сокове, не зная.
25 Март 2014 21:56
29% от българите купуват от сенчести доставчици заради по-доброто качество и това е най-високият процент в ЕС. Българите са и сред европейците, които най-много залагат на стоки и услуги от сивия сектор заради бързината.
Ти да видиш! Родният бизнес (легален) хем не работи качествено, хем е туткав? После, кой бил причината за ниските доходи?
"Недекларираният труд не само излага работниците на опасни условия на труд и по-ниски доходи, но и лишава правителствата от приходи и подкопава системите на социална сигурност"
При "копането на нивата"/ двора на село или "бартера на услуги (бояджийство срещу автомонтьрство по съседски) излага работниците на активно движение и от там по-добър здравен статус. Това "активно движение" осигурява наистина ниски доходи (спестени разходи), но те са допълнителни и дават по-голяма социална сигурност. Вярно е, че правителството не получава приходи, но пък се спестяват много разходи на системите за социална сигурност (лекарства, помощи). Сиреч системите на социална сигурност стават по-ингегрирани, но се подкопават бонусите на държавните служители в социалните бюра заради по-малкото работа. Една добра причина за "оптимизация" на системата.
25 Март 2014 23:27
"Недекларираният труд не само излага работниците на опасни условия на труд и по-ниски доходи, но и лишава правителствата от приходи и подкопава системите на социална сигурност"

Какви по-ниски доходи?! Няма такова нещо. Плаща се колкото поиска майсторът, а той си знае цената.
Е, циганските семейства ще получават по-ниски помощи, но то не може всички да са доволни. Циганинът като стане и той майстор и на него ще му плащам да ми свърши работа.
26 Март 2014 04:10
Ако имаше референдум за излизането на България от ЕС, ти какво би гласувал?
Натисни тук
26 Март 2014 06:23
Какъвто има...
-----------------
Сайтът на Генек

26 Март 2014 06:40
Както имах удоволствието да отбележа - държавата, в лицето на политици и чиновници, се сеща за населението , само когато трябва да получава или трябва да се гласува. В останалото време - надува бузи за евроатлантически ценности!
Естествено, че ще си купя млако от крава и домат от градината! На мен не ми пречи, че краставицата е крива - все пак ще я ям! Пилето/кокошката от село и са по-вкусни, и са по-чисти, и са по-ефтини.
А и, мен специално, повече ме е грижа за производителите на тези "убавини", отколкото за държава незачитаща интересите на гражданите си!
26 Март 2014 10:18
Работих (когато работех) във фирма - чужда, с българско и чуждестранно управление, където към заплатата даваха ваучери за покупка на хранителни продукти от определени вериги. Ваучерите не се облагаха с данък - социално подпомагане ли беше - нещо такова. Освен това профсъюза беше предложил застраховка, която всъщност не се връща след пенсионирането, а служи за намаляване на данъка. Така мамеха (с мое участие) държавата. Тогава не го схващах, че участвам в измама, но сега пенсията ми е по.малка поне с 10 % от това, което би могла да е. Та така.
26 Март 2014 12:47
получих стомашни сокове от някакви запръжки.


Абе в България има всичко, както и AF67 е отметнала много преди мен.
26 Март 2014 16:46
Това е основното занимание на еврочиновниците - да вкарват бабите и дядовците в сивия сектор.
26 Март 2014 18:06
41% от анкетираните от Евробарометър са купували от баба на село,


Ами то истинско, бе! На баба най-вкусно. Без нитрати, без изкуствени торове, български семена и сортове. Да им умре пластмасовото производство на ЕС, дано! Аз предпочитам да купувам от бабината продукция.
27 Март 2014 14:09
Някои явно приравняват хубавата храна към храна без запръжки. А това че доматите и краставиците имат един и същ вкус-на пластмаса, не е проблем. Това че бройлерите имат живот 20 дни-също.
Мнението ми е обратното-колкото повече пътувам, толкова повече се убеждавам, че тук има И истинска храна, за разлика от други части на Европа (а преди имаше основно истинска, но...). А начинът на готвене е въпрос на вкус.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД