Георги Кадиев смята, че законът за офшорките, рожба на Йордан Цонев и Делян Пеевски от ДПС, не е съвършен и се нуждае от промяна. |
Соцдепутатът обясни пред "Сега", че идеята му е да се разшири обхватът на закона и изрично да се запише, че фирми, които искат да получат сертификат и облекчения по Закона за насърчаване на инвестициите, трябва задължително да разкрият кои са истинските им крайни собственици - физически лица. Същото условие трябва да важи и за компании, чиито акции се търгуват на Българската фондова борса.
Кадиев обясни, че повод за предложението му са неяснотите около дружеството "Мадара Юръп", което иска да строи хотели и жилища на брега на Черно море в защитената местност Карадере. "Не става дума за пълна забрана, просто офшорният инвеститор ще трябва да разкрие кои са реалните му собственици", подчерта депутатът. Той уточни, че вече е почти готов с новите текстове.
Законът за ограничаване на офшорките бе внесен от Йордан Цонев и Делян Пеевски от ДПС. Той обаче се оказа пълен с пробойни и вратички, които на практика обезсмислят ограниченията. Проблемът е, че дори да се декларират някакви чужденци като реални собственици в офшорна компания, това не означава непременно, че са истинските собственици - може да са класически подставени лица. В момента в закона са записани 19 области, в които работещите компании трябва да са с ясни собственици - приватизация, концесии, обществени поръчки, социологически агенции, енергетика и ВиК, електронни медии, организатори на хазартни игри и др.
Междувременно и парламентарната комисия по земеделие реши да наложи ограничения за офшорки. Председателката й Светлана Бъчварова-Пиралкова (БСП) обясни, че в сряда са гласувани промени в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, с които се забранява по принцип на чуждестранни фирми да купуват земеделска земя у нас. Изключение се прави единствено за тези, които са регистрирани в членки на Европейския съюз или държави, страни по Споразумението за Европейското икономическо пространство, както и за имащите право по силата на международен договор.
--------ЯСНОТА
В пленарната зала ще стане ясно дали ще мине предложението на аграрната комисия срещу фирми, които са с българска регистрация, но имат офшорни собственици, да бъдат прилагани рестрикции и те да бъдат принудени да избират дали да се разделят с офшорните си акционери, или с нивата в България.