:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,766,690
Активни 552
Страници 23,157
За един ден 1,302,066

Трудът в България поскъпва най-бързо в ЕС, но си остава най-евтин

Ръстът е основно заради увеличението на данъчната тежест чрез административен ръст на доходите
Средните почасови разходи за труд в България продължават да са най-ниски в Европейския съюз, но пък и нарастват най-бързо, показват данните на европейската статистическа служба. Разходите обхващат възнаграждението на служителя и социалните вноски, които работодателите внасят. Средните разходи за труд в България през 2013 г. са били 3.7 евро и това е най-ниското ниво за Европейския съюз. Това е над 6 пъти по-малко от средните разходи за труд в ЕС, които през м.г. са били 23.7 евро, като в този показател не влизат разходите за труд в земеделието и публичната администрация. Разликата с еврозоната е още по-фрапираща - там средните разходи за труд са били 28.4 евро на час.

Трудът в Румъния също не е скъп - 4.6 евро, малко по-високи са почасовите разходи в Литва - 6.2 евро, и Латвия - 6.3 евро. На фона на разходите за труд у нас нивата в Швеция, която е регистрирала най-висока средна стойност, са направо космически - 40.1 евро на час, в Дания са били 38.4 евро на час, в Белгия разходите се изчисляват на 38 евро на час, а в Люксембург и Франция са съответно 35.7 евро и 34.3 евро на час.

Почасовите разходи за труд са най-високи в промишлеността - 24.6 евро средно за 28-те държави от ЕС, следвани от услугите - 23.9 евро на час и строителството с 21 евро на час. Делът на разходите за вноски за икономиката са средно 23.7% в ЕС-28 и 25.9% в еврозоната. Делът е различен - от 8% за Малта до 33% в Швеция. В България делът на вноските от работодатели през 2013 г. е 15.8%. Данните обхващат предприятия с 10 или повече наети лица и са базирани на индекса за разходите на труд.

Между 2008 и 2013 г. почасовите разходи за труд в цялата икономика, изразени в евро, са се увеличили средно с 10.2 процентни пункта в ЕС и 10.4 процентни пункта в еврозоната. Но най-голямо увеличение на този показател, изразен в местна валута, е отбелязан в България - 44.1 процентни пункта, а в Румъния нарастването е с 32.8 процентни пункта. Най-скромно е увеличението в Хърватия - 0.7 процентни пункта, и Латвия - 5 процентни пункта.

Първенството на страната ни по поскъпване на труда може да се обясни с административната намеса върху минималната заплата, която беше увеличавана няколко пъти през периода и от 220 лв. вече е 340 лв., осигурителните прагове и максималния осигурителен доход, който стана 2400 лв. от 2000 лв. По-високите възнаграждения обаче са свързани с увеличение и на данъчноосигурителната тежест, дори при замразяване на ставките за данъци и осигуровки.

Административното увеличение на доходите става под натиска на синдикатите. Бизнесорганизациите постоянно предупреждават, че това води до съкращения и ръст на безработицата, тъй като увеличава разходите им за труд много по-бързо, отколкото расте производителността на труда. Така родната икономика губи конкурентоспособност, тъй като не остават средства за инвестиране в нови технологии. Според работодателите доходите трябва да се вдигат не административно, а според ръста на производителността и на икономиката.

Последните данни на родната статистика подкрепят тезата, че страничните разходи за труд като данъци, осигуровки, социални разходи и др. у нас растат много по-бързо от самите възнаграждения. Средното възнаграждение за един отработен час през последното тримесечие на 2013 г. се увеличава с 4.0% спрямо същия период на 2012 г., докато другите разходи са се увеличили с 6.2%.
27
3762
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
27
 Видими 
27 Март 2014 19:57
Едно време другарката Цекова ни обясняваше, че 100 х 0 е равно на 1 х 0...
Но аз обичам да чета някои открития...
----------------
Сайтът на Генек

27 Март 2014 20:31
Днес чух коментари, че рязкото повишаване на цената на труда криело рискове, но ми се струва, че няма за кога да се мотаме и най-удачното решение е "шокова терапия" в тази сфера. Ако гледаме обективно ще видим, че устойчивите инвестиции винаги отиват там, където е висока цената на труда, а при евтиняците, които няма как да бъдат пазар за произведеното, по правило отиват ишлеметата.

Мисля, че е време за мощна държавна интервенция на пазара на труда, но не съм оптимист за наличието на капацитет в тази област. Тук всичко се свежда до подпиране на мотики и лопати - наричат го заетост
27 Март 2014 21:10
Според работодателите доходите трябва да се вдигат не административно, а според ръста на производителността и на икономиката.


Тоест никога. Понеже работодателите нямат намерение да повишават производителността на труда. Просто не е икономически изгодно да модернизираш производства при наличие на евтин труд.
27 Март 2014 21:17
Да, прав си. Има и отличен пример за това - американските Север и Юг - http://kololoto.blogspot.com/2011/11/098.html
27 Март 2014 21:49
Ние дето сме с трето отделение завършено, цял ден мааме с кирки, а па вземаме десет пъти по-малко от един швед, дето и дръжка на мотика не е пипал, с такива политици толкова. Само Болен обещава да ни опрай, другите не смеят....
27 Март 2014 23:04
Заплатите трябва да зависят единственно от нивото на безработицата, това е естествен природен закон, от финикийско време!
Безработицата зависи единственно от съотношението внос/износ!
Съотношението внос/износ зависи единственно от обменният курс на местната валута!
Това са правилата, това са законите, не грешат никога!
Та какво сбъркахме, та стигнахме Того и Хаити?
27 Март 2014 23:40
На говедата в БГ се плаща това, което са си заслужили.
Също и на работещите.
Това не е повод за недоволство.
Комуто не се харесва: "Чемодан, вокзал, Нью-Йорк !"
28 Март 2014 00:38
Мисла, че ако можеше да се сметне какво се получава срещу данъците и осигуровките, немаше да има поводи за притеснения, че трудът поскъпва по-бързо от производителността...
28 Март 2014 01:51
Ако гледаме обективно ще видим, че устойчивите инвестиции винаги отиват там, където е висока цената на труда, а при евтиняците, които няма как да бъдат пазар за произведеното, по правило отиват ишлеметата.


Бъркаш причината и следствието. Високата цена на труда е СЛЕДСТВИЕ от устойчивите инвестиции. Същото се отнася и до "евтиняците" -- там просто няма устойчиви инвестиции.

А устойчиви инвестиции няма, защото средата не е подходяща за тях. А не е подходяща, защото местните назначени милионери, пардон, милиционери, всячески правят да е така. Иначе ще фалират.
28 Март 2014 05:18
Виж, Гошо, дълго е да ти обяснявам защо е така, но е така, както съм го казал. Краткото обяснение се състои в наличието на близък платежоспособен пазар на местата с висок разход за труд, което прави възможно икономиката да се възпроизвежда.
28 Март 2014 07:42
Според работодателите, работниците трябва да си плащат, защото работят. Един познат три години работи като ведомствена охрана със заплата под минималната и без осигуровки.
28 Март 2014 08:18
С квито и темпове да вдигат заплащането- късно е! Никой не ще да работи. Каквито и пари да му даваш. Сички искат да участват в холивудска сапунка. Па вие си обяснявайте за пазари, производителност и тн. Производителност! В какво? В услугите ли?
28 Март 2014 08:23
Ако функционираща икономика се правеше с пелтечене по телевизията и държавни заеми за наши хора, отдавна щехме да сме някъде на първо място в света.
28 Март 2014 09:12
Бабите и дядовците ви произвеждаха продукти, които се изнасяха по цял свят а вие сте камериерки, сервитьори и продавачи на вносни стоки с мизерни заплати. Още ли не разбираме какво се случва в България?
(За справка: Всеки четвърти електро или мото-кар в света беше български. Завода беше закрит с предимство, както и всички високотехнологични производства. Всеки трети домат в Европа също. Сега ядат боклуци, които ги разболяват, но бизнеса с лекарствата процъфтява. Добре е да знаете и че в адронният колайдер в ЦЕРН захранването на някои блокове на CMS още се поддържа от български компютри Правец 16.)
28 Март 2014 09:30
Мисля, че е време за мощна държавна интервенция на пазара на труда

С цел увеличаване на броя работещи, на заплащането или и двете заедно?
Ако ще се прави без външни заеми, просто няма да има никакъв ефект на интерес за инвестиране, едни и същи пари ще се преразпределят. Единствената възможност е с нетни външни заеми, но там пък едни дребни пресмятания показват, че с 1 милиард лева се осигурява увеличение на заплащането на 1 млн човека с по 80 лв месечно за 1 година. Ако ще се правят изкуствени работни места, същият милиард ще осигури 50-60 хил нископлатени за 1 година, хайде с мултипликация да станат 70-80 хил. Колко милиарда и за колко години ще трябват по тази схема? Отделно, че "огромната" сума от временното увеличение ще отиде за вносни стоки, а заемите си остават. То и сега си върви тази схема и ако продължава така, до някоя и друга година (дано да не са месеци) ще повторим историята с Гърция, но от много по-ниско ниво.
28 Март 2014 10:15
За сметка на това цените са европейски!
28 Март 2014 10:24
Всеки четвърти електро или мото-кар в света беше български.


Един от най-големите купувачи беше Япония. Поне докато повдигачите се правеха с оловни противотежести. Японците директно разфасофаха пратките още на пристанището, взимаха оловото, а останалото отиваше за скрап. Но нашенци се усетиха сравнително бързо (има-няма 4-5 години) и замениха оловото с бетон. Но иначе, да, в определен период сме продавали най-много кари на Япония. Факт.
28 Март 2014 11:24
Затова ги купуваха японците. А пък един швеицарец ги купуваше, пребоядисваше и ги продаваше като швеицарски и вървяха на пазара, докато не затворихте (демократите) завода, който пречеше на менторите ви.
28 Март 2014 11:42
Само Болен обещава да ни опрай, другите не смеят....

Той обещава да ни закопае, но го обещава завоалирано, тъй че да го изберат....
28 Март 2014 11:53
Прекариат в ЕС са хора недоволни от безработицата и мерките за икономии,електорат на националистическите и крайнодесните партии.
Прекаритет е жизнен статус без предвидимост или сигурност, което се отразява върху материалното и психологическото благосъстояние, това е също е и принадлежност към пролетарската класа-(по Уикипедия).
Американците наричат прекариата "нинджа" от (NINJA - от No Income, No Job nor Assets - без доход, без работа и имущество).
На български език терминът "прекариат" поражда и някои други асоциации,но това е отделен въпрос.
У нас нинджи са милиони пенсионери и работещи хора с недостатъчен ,мизерен доход,а нашите социални помощи гарантират гладна смърт.
В САЩ и богатите европейски страни, прекариатът води съществуване на социални помощи,които са недостижима мечта за повечето"средни българи".
Зимните протести у нас през 2013,срещу сметките на ток и ГЕРБ,бяха първи организирани прояви на неорганизирания и неосъзнат,като такъв прекариат в България.И все пак пометоха правителството на Борисов и варненския кмет Кирил Йорданов.
Натисни тук
28 Март 2014 12:22
Средните разходи за труд в България през 2013 г. са били 3.7 евро (на час)


Проста сметка: за ден това са 58 лв, за месец (21 раб. дни) 1215 лв!
Много се съмнявам, че това е средната заплата в Бг! Надценили са ни! Но не може да е друго, след като по данни на БАН, нормата на експлоатация у нас е 70%!
28 Март 2014 17:07
"Трудът в България поскъпва най-бързо в ЕС,..."
..................................................................................

Според авторките, явно трябва да намалим данъците и да увеличим пазарния ръст на доходите. Така ще озаптим това непоносимо поскъпване на труда в България.
28 Март 2014 17:35
Начинът, по който се изчислява средната заплата за страна е меко казано малоумен. Средно аритметично, това да не са ми оценките от училище за показани някакви знания. Все едно да кажат, че щом децата от клас В са само отличници, а децата от клас А са само двойкаджии, тези в клас Б са със среден успех. Да са живи и здрави онези програмистите, чалгособствениците и т.н., които имат дооооста висок месечен доход, че да замазват очите на Брюксел. Не съм чул някой познат от масата да се е похвалил - я, работя като касиер в Била, днес решиха от 500 да ми направят заплатата на 1000 лева. Увеличават се печалбите на богатите, средната класа е към мизерстващите.
28 Март 2014 18:16
valldi

Средните разходи за труд в България през 2013 г. са били 3.7 евро (на час)


Проста сметка: за ден това са 58 лв, за месец (21 раб. дни) 1215 лв!
Много се съмнявам, че това е средната заплата в Бг! Надценили са ни! Но не може да е друго, след като по данни на БАН, нормата на експлоатация у нас е 70%!


Това са разходи за труд, а не заплатата на някой работник.
От 40-те Евро в Швеция наемника взима не повече от 15 евро чисто, другото всичко са социални, данъчни и други разплащания с държавата, тъй като западните капиталисти имат далеч по-социални държави от посткомунистическа България и Румъния.
28 Март 2014 18:49
Много ме съмнява, че трудът на един хлебопекар в България е 20 пъти по-малко производителен от трудът на един хлебопекар в западна Европа.
Дори производството на запад да е високо технологизирано, това означава за производителя високи разходи за машини и тяхната поддръжка, за сертификатции и квалификация на персонала.
От друга страна, високата технологизация има основно предимство бързината и количество произведени продукти, т.е.трябва да има достатъчно търсене, за да си заслужава да инвестираш в скъпи машини и да освобождаваш персонал.
За какво търсене може да се говори в България, когато хората масово имат доходи, които им стигат само за основните разходи. Когато Иван и Петкан се приберат със 100 лева седмична заплата и се чудят кое да платят по-напред с тях, предпочитат да си подсигурят бутилката ракия, та да олекне поне на душата, от хляба на работодателя си може да спестят!
И като за капак на това българите масово се изнасят на запад да търсят работа, за да рентабилизират инвестициите на пекаря там, докато потреблението за бившия им работодател се свива още повече и още повече!
Всичко това е омагьосана спирала, наложена на държави като България отвън.
28 Март 2014 20:01
Средната класа никога не е към мизерстващите. Това че някой приема пролетариат с висок надник за средна класа е друг въпрос.
29 Март 2014 01:50
И като за капак на това българите масово се изнасят на запад да търсят работа, за да рентабилизират инвестициите на пекаря там, докато потреблението за бившия им работодател се свива още повече и още повече!

Ами тъп работодател!
Да си беше задържал хората, нямаше да му пада потреблението.
Ама нали трябва да кара джип,жена му - ес-класа, а отрочето - поне нещо състезателно....
Е, сега нека духат супата.....или се впрегнат да си работят сами!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД