:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,778,593
Активни 330
Страници 5,467
За един ден 1,302,066

Тестването на сирените показа, че са безполезни при бедствие

СНИМКА: архив "Сега"
<Неозаглавен>
Изпробването на сирените на Гражданска защита в 11 града вчера показа единствено, че ще са напълно безполезни за гражданите при истинско бедствие. Този резултат идва на фона на над 42 млн. лв., изхарчени през 2008-2009 г. за 10 областни града, и още поне 5 млн., планирани за харчене от ГЕРБ.

Системата беше включена в 13 ч. в Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, София и Враца. Воят й беше комбиниран с гласов запис, от който нищо не се разбираше заради акустиката. Така гражданите масово не разбраха за какво са алармите, нито какво трябва да направят в реална ситуация на тревога. Имаше и такива, които след първоначалното стресване решили, че вероятно става дума за техно хепънинг или реклама на цирк. Всъщност съобщението е било, че се извършва тест на сирените.

В наредбата за действието на системата за ранно предупреждение е записано, че тя трябва да излъчва указания какво да се прави в случай на бедствие или авария. Първоначалното съобщение трябва да съдържа вида опасност - наводнение, земетресение, химическо замърсяване, пожар, радиоактивно замърсяване, ураган, снежни бури. Последващите трябва да са "на живо" и да съдържат информация за мащаба на бедствието, прогнози за развитието му и указания как да се действа. Не е ясно как точно ще се случи това. Съобщенията за различните видове бедствия се отличават едно от друг.

От пресцентъра на МВР, под чиято шапка е Гражданска защита, не можаха да дадат ясен отговор как хората ще се информират за вида на бедствието и къде трябва да се скрият. Скривалищата били спасение само в случай на война или авария в АЕЦ "Козлодуй", а броят им бил за служебно ползване и не можело да бъде съобщен. Освен това имало дискусия дали бункерите изобщо могат да са полезни дори при военни действия, тъй като при война вече не се разчита на конвенционални оръжия.



СКРИВАЛИЩА

След земетресението в Перник през 2012 г. някои общини уведомиха жителите къде трябва да се евакуират при силен трус. Малко преди това Столичната община промени плана си за реакция при кризи и определи моловете за убежища при наводнения и въздушни нападения. Освен това призова гражданите да се информират сами къде е най-близкото скривалище.
12
3005
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
01 Април 2014 20:10
Каго гледам какви ги плещи върховният главнокомандващ скоро може да се наложи тази гражданска защита да се ползва! А него после в трапа!
01 Април 2014 22:11
Проблемът е в женският глас - акустиката така го смъцъпръцва че нищо не се разбира. Мъжкият глас е перфектен. За да работи системата ясно трябва да се ползват само плътни мъжки гласове.
01 Април 2014 23:29
Т-шаци на рояци
02 Април 2014 02:06
Е това е и моят проблем - като чуя женски глас и го възприемам като мелодично и нежно любовно чуруликане. А смисълът ми се губи някъде в мелодията. И с новините по телевизията ми е така.
02 Април 2014 07:50
ей на, и на този дописник не му е ясно а пише ?! Гражданска защита няма от години, а като възникане проблем - Гражданска защита! не може да се реши проблем, когато не се дефинира правилно. отпървом - попитайте Цв.Цв. защо я ликвидира.
02 Април 2014 10:18
Нищо не се разбира нито на женския, нито на мъжкия глас. Цялото виене беше напразно.
02 Април 2014 11:53
Не знам цащо махнаха старите сирени, толкова мощни са. И сигурни.
А говорителите - трябва да говорят по различно време - за да се разбира. Толкова ли е трудно?
02 Април 2014 11:57
От пресцентъра на МВР, под чиято шапка е Гражданска защита, не можаха да дадат ясен отговор как хората ще се информират за вида на бедствието и къде трябва да се скрият. Скривалищата били спасение само в случай на война или авария в АЕЦ "Козлодуй", а броят им бил за служебно ползване и не можело да бъде съобщен.

Лясковският теоретик на сигурността пак се е проявил.
02 Април 2014 12:20
Нищо не разбрах какво говореше мъжкия глас в София до ЦУМ.
02 Април 2014 15:16
Нищо не разбрах какво говореше мъжкия глас в София до ЦУМ.


Да не би да си слушал ходжата от джамията? И аз нищо не му разбирам на него
02 Април 2014 16:13
Освен това призова гражданите да се информират сами къде е най-близкото скривалище.

Струва ми се, че е време да престанем да се залъгваме с несъществуващата ГЗ, а на заделените пари да се закупи по един бял чаршаф на глава от населението. След което сирените да се преместят на гробищата, та при неконвенционална опасност гражданинът да може да си вземе чаршафчето, да се завие с него и бодро да крачи по посока на звука. Барем по този начин ще се намали работата на почистващия персонал след войната, дето се викаше в един стар виц. Какво ще му търси гражданинът скривалище? В Пловдив аз знам за 1 (едно) (цифром и словом, да не стават обърквания!) и последния път като бях там, чакахме пред вратата около час да се намери ключът. Хем бяхме по предварителна договорка! Като сметна как триста хиляди трябва да се заврат в това скривалище, плътността на запълване на квадратен сантиметър ще надхвърли тази на черна дупка.
02 Април 2014 16:59
Колко сирени виха при наводнението в с. Бисер, област Хасково?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД