Президентът Росен Плевнелиев разви конспиративната си теория за кроежите на Русия срещу армията ни, след като откри лаборатория по лазерна физика в Софийския университет. |
Плевнелиев поднесе конспиративната си теза под формата на въпроси - кой има интерес да навлиза във въздушното пространство и защо го прави през 2014 г., когато всички ние вярваме, че отдавна живеем в мир и разбирателство в нашия регион. "Дали, за да не бъдат технически годни самолетите, дали, за да се извършат по-скоро ремонтите им, дали, за да се изтощи българската армия и нейните усилия да бъде технически пригодна и годна", запита президентът.
Така намекна и за проблема с ремонта на изтребителите МиГ-29, които родната авиация ползва от години. По неофициална информация руската страна бойкотира ремонта на изтребителите ни и всички преговори досега за доставка на резервни части и сертифициране се провалят. Това пък се изтъква от ВВС като аргумент за закупуването на нов западен изтребител, който да намали руската зависимост в авиацията. Позиция, която се споделя и от военния министър Ангел Найденов. В МО обаче има лобита, които твърдо настояват да не се купува нов изтребител и да се модернизират МиГ-овете.
В теорията на държавния глава има нещо вярно, доколкото с честите вдигания на МиГ-29 във въздуха ще се изчерпи летателният им ресурс. Както "Сега" писа, от началото на година между 2 и 10 пъти на седмица се налага да излитат изтребители, за да възпират руските самолети. Ако Москва откаже да удължи летателния им ресурс, изтребителите ще трябва да останат на земята и небето ни ще остане без охрана. Засега обаче по-вероятна изглежда версията на правителството, че руските Ил-20 се използват за шпионаж.
---------- ОПРОВЕРЖЕНИЕ
Военният министър Ангел Найденов вчера официално опроверга твърденията на президента, че има навлизане на руски самолети в българското въздушно пространство. Машините летят в близост до границите на България, Турция и Румъния над Черно море, без да ги нарушават. Плевнелиев предложи вчера трите страни да обединят силите си. "В момента излитат два самолета в Румъния, два в България и два в Турция на един руски самолет, което само по себе си е крайно неефективно", отбеляза президентът. Решението кои самолети да бъдат вдигнати във въздуха не се взима от трите страни, а от Обединен център за въздушни операции на НАТО.