Отлаганата от години образователна реформа акостира в поредната изненада. На фона на разнопосочни сигнали от страна на образователното министерство по темата задължително образование вчера Синдикатът на българските учители излезе с екстравагантно предложение - основното образование да се завършва в IX клас. Подхвърлената идея касае всички основни училища в страната, като би добавило една допълнителна година на обучение за тях. Идеята размива и съдържанието на гимназиалното обучение.
Изненадващата идея бе лансирана по време на редовния блицконтрол в просветната комисия в НС с участието на образователния министър Анелия Клисарова. Според шефката на синдиката Янка Такева основното предимство на въвеждането на по-дълго основно образование е да има достатъчно време, за да се покрие материалът и учениците да не препускат през него. "В момента отблъскваме учениците с това съдържание и те трябва да бъдат облекчени, като материалът се учи по-дълго", коментира пред "Сега" Такева.
Това е поредното предложение по адрес на структурата на образованието. В момента основно образование се завършва в VIII клас. От години се обсъжда идеята то да бъде съкратено до VII клас, за да се уеднакви приемът в гимназии, професионални училища и СОУ-та, които в момента приемат ученици и след VIII клас. Наред с това идеята бе да се въведе задължително образование до X клас, което в предложението на Такева отпада. Нито идеята на Такева, нито новата структура със задължително образование до X клас не са съпроводени с анализ на ефектите, които ще имат върху видовете училища у нас, нуждата от учители, транспорта на учениците.
Просветният министър Анелия Клисарова вчера бе лаконична в коментара си за предложението на синдиката. "Предложението идва от учители, но нека да го помисля", заяви тя. Клисарова призна, че ако се въведе основно образование до IX клас, разделянето на гимназията на два етапа следва да отпадне. Пред "Сега" бившият ресорен зам.-министър от ГЕРБ Милена Дамянова коментира, че има информация, че това предложение се обсъжда от месец. "Знам, че е имало среща във Велико Търново с учители, а също така и зам.-министри обсъждат подобна идея", коментира тя.
Г-жа Такева гледа от нейната камбанария - осигуряване на работни места на учителите. Спомням си, че преди години искаше да има втори час на класния, при положение, че учениците имат прекалено много часове. (Последното го твърдеше Здравното министерство и/или министърът Гайдарски. Това и аз го знаех, гледайки програмите на децата си.)
Наистина материалът в прогимназиалния курс е много. Решението е да се намали той, а не да се правят еквилибристки с организацията на образованието.