:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,759
Активни 667
Страници 21,689
За един ден 1,302,066

България отива в позорния ъгъл на ЕС на хляб и вода

Държавата заложи еврофондовете си като гаранция за просперитета на своята клептокрация
Светослав Терзиев
Търпението на Европа към България се изчерпа. Небивало острият тон на Европейския парламент в резолюцията за изпълнението на бюджета през 2012 г., съчетан с призив към Еврокомисията да предприеме решителни действия за спиране на еврофондовете за България, е повече от предупредителен сигнал. Това е последният акт преди задействането на най-строгата възможна наказателна мярка - по-строга дори от изгонване от ЕС. Защото България като член на съюза ще продължи да прави задължителните си вноски в общия бюджет, но няма да получава нищо от него. При изгонване поне би си спестила вноските.

Внезапно всички български евродепутати (без лидерката на НДСВ Антония Първанова) усетиха, че работата става прекалено дебела, и се обединиха с отрицателен вот срещу този смразяващ текст в резолюцията.



Много късно се загрижиха за България:



Европарламентът гласува със смазващо мнозинство в съотношение 7:1 (496 гласа "за", 72 "против" и 44 "въздържал се") за подготовка на генерална наказателна процедура. Тя би досъсипала в кризата едва кретащата България, която разчита вече само на еврофондовете като източник на значителни преки чуждестранни инвестиции.

Може да е чисто съвпадение, но е показателно, че в деня на злощастния вот вицепремиерът по еврофондовете Зинаида Златанова бе в Брюксел да връчи в Еврокомисията окончателния вариант на проекта за Споразумение за партньорство на България с ЕС през 2014-2020 г. Докато в сградата на комисията тя настояваше за отпускане на България на 14 млрд. евро през новия програмен период и за доизплащане на остатъците от изтичащия, в сградата на ЕП депутати от различни цветове гласуваха да не се дава нищо повече на България, защото е непоправимо корумпирана и разпилява европейските средства. Единственият успокоителен факт бе, че резолюцията на ЕП няма законодателна сила и не задължава комисията да пристъпи незабавно към действие. За допълнителна утеха може да се отбележи, че ЕП в сегашния си състав скоро ще приключи мандата си, а след евроизборите ще има нов парламент и нова Еврокомисия в Брюксел, които може и да не се почувстват пряко обвързани от препоръката.

Но това ще ни помогне точно толкова, колкото ако си пеем в тъмното, за да не ни е страх. Истината е, че решенията на Европарламента не губят силата си при изтичането на мандатите, а запазват валидността си неограничено дълго.



Гласуваната резолюция ще служи за усилвател на звука



при всяко следващо подозрение за финансови нередности в България с еврофондовете. Мишкуването с евробюджета свърши и занапред държавата ще трябва да бъде по-изрядна от всички останали, за да продължи да ползва някакво остатъчно доверие. Вярно е, че подобна заплаха виси и над Румъния, но тандемът с нея не облекчава положението ни. Даже обратното: съседката ни отново бе оценена по-снизходително, защото, докато България получи двойка поради "липса на напредък", Румъния получи едно плюсче заради "бавен напредък". Очевидно румънците се приемат като по-малък дразнител в Брюксел.

Общо погледнато, резолюцията е критична и към други държави, включително и към такива, които с охота ни предлагат уроците си по честност. Ето няколко примера: документът установява "сериозни недостатъци в системите за преките (земеделски) плащания в България, Франция и Португалия"; Европарламенът "призовава Комисията в областта на селското стопанство незабавно да разреши проблемите, възникващи в разплащателните агенции, чийто остатъчен риск от грешки се намира над прага на същественост от 2% съгласно установеното от комисията; предлага тя да съсредоточи своите усилия особено върху разплащателните агенции във Франция, България, Румъния, Португалия и Латвия"; ЕП "изразява съжаление, че Сметната палата е открила слабости в системите за наблюдение и контрол на Франция, Швеция, Германия, Полша, България и Румъния във връзка с развитието на селските райони и че трите одитирани елемента са засегнати от слабости: т.е. системите за управление и контрол за осигуряване на правилни плащания, системите за контрол, базирани на проверки на място, и системите, осигуряващи изпълнението и контрола на кръстосаното спазване"; ЕП "отбелязва със загриженост, че най-важната слабост, установена от Сметната палата през тази година, се отнася до неефективни проверки на спазването на правилата за възлагане на обществени поръчки в Швеция, Германия (Бранденбург и Берлин), Полша, България и Румъния и че по време на одита са констатирани недопустими разходи на обща стойност над 9 милиона евро, тъй като не са били спазени правилата за възлагане на обществени поръчки" и пр. Навсякъде става дума за



слаб контрол и възможност за кражби на европейски пари



Нормално - вродената честност е недостатъчна и затова обществото има нужда от строги контролни механизми. Смехотворно е прехвърлянето на отговорността между настоящото и предишното правителство, защото резолюцията не прави разлика между тях. Вярно е, че тя оценява изпълнението на бюджета през 2012 г., когато в България на власт бе правителството на Бойко Борисов, но предупредителният чл. 296 се основава на мониторинговия доклад на ЕК за 2012-2013 г., когато отговорността бе споделена между Борисов и настоящия премиер Пламен Орешарски, и освен това документът отправя взор към целия 7-годишен период на членството на България в ЕС, което означава, че търси отговорност и от тройната коалиция на Сергей Станишев. И трите правителства са в общия кюп, допринесъл да се омърси името на България като най-крадлива държава в Европа. На нея се гледа като на рецидивист, защото през лятото на 2008 г. (по времето когато Станишев бе премиер, а Орешарски - министър на финансите) тя отнесе първо наказание, като временно й бяха замразени 850 млн. евро, от които загуби окончателно над 200 млн. евро. Никой от големите разбойници, заради които върху главите ни падна финансовата секира, не отиде в затвора, нито пък загуби нещо от личния си просперитет. Точно обратното, държавата сложи на един кантар недосегаемостта на клептокрацията срещу европейското си финансиране и прецени, че са несравними величини, защото не допусна да пострада никой от уличените олигарси. Достатъчно е да си спомним колко безгрижно се отнесе тя към наказателната процедура заради заменките на голи чукари срещу курортни земи край морето и как не посмя да развали нито една сделка, предпочитайки народът да плати сметката, колкото и големи да са брюкселските глоби.



Като новобранец в ЕС България едва ли може да надхитри



някого в злоупотребите с еврофондове. Тя върви по пътя, от който други отдавна са се върнали. Координаторката на Групата на ЕНП в Комисията по бюджетен контрол Ингеборг Гресле, която призна, че лично е внесла в резолюцията острия текст срещу България, алармира на пресконференция веднага след гласуването, че много от медиите, включително и в България, се ръководят от олигарси. Според информация на БНР тя ще предложи "на европейско равнище да се поиска информация колко европари са отишли при тях".

В заблудата си за безнаказаност България стигна дотам да гради хищен медиен монопол чрез отклоняване на еврофондове по т.нар. комуникационни стратегии, чиято цел е да заблуждава обществото, че властите работят изрядно и не бъркат нито в държавната, нито в европейската каца с мед. Интересно е, че градежът на този монопол продължава през целия период на членството на България в ЕС и че всички правителства независимо от политическия си цвят са дали принос за извисяване на неговите защитни зидове около несменяемата корумпирана върхушка. В бройката попада и правителството на ГЕРБ от политическото семейство на ЕНП, към което принадлежи и г-жа Гресле. Може би това е главното алиби, което Борисов може да използва, за да отхвърли критиките, че той е доносникът в Брюксел, подшушнал на ЕНП да натопи България, за да дискредитира Орешарски.

Народът отдавна е усетил, че всички са маскари, и затова все по-неохотно ходи на избори. Забележително е, че до същия извод стига и Европейският парламент, макар и със 7-годишно закъснение. В началото на членството на България в ЕС той не споделяше критичния подход на Еврокомисията и показваше снизходителност, когато тя настояваше за наказания. Сега ролите се размениха. Дойде време евродепутатите да настояват пред комисията да размаха финансовата тояга.

Снимка: ЕП
Европейският парламент гласува в съотношение 7:1 за предупреждаване на България, че заслужава спиране на еврофондовете.
118
14134
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
118
 Видими 
04 Април 2014 19:28
България е длъжна да преосмисли историята си и да промени историческата си посока. Тя е ясна - съюз с Русия.
Въпросът е как да го сторим... ами да започнем с промяна на политическата си система?
04 Април 2014 19:31
България е на позорния стълб още от приемането си в ЕС.
ПП: Това му е лошото утрешните вестници да излизат рано привечер - вече официално съобщиха, че резолюцията не поражда никакви последващи действия.
04 Април 2014 19:37
Някой очаквал ли е друго от комунистите, депесарите и бюджетарина с експертите му?
Или България или БСП!
04 Април 2014 19:39
Много излишен драматизъм в заглавията напоследък, особено по теми, свързани с Европейския съюз/

Европейският съюз цени механизма за сътрудничество и проверка, той е отлично средство за наблюдение на напредъка на България и Румъния. Механизмът обаче няма пряка връзка с изразходването на средствата от ЕС, заяви еврокомисарят за данъчното облагане и митническия съюз, одита и борбата с измамите Алгирдас Шемета

Това означава, че не можем да предприемем действия за спирането на европейските фондове на основата на заключенията от докладите по механизма, допълни комисарят, като така коментира на пресконференция приетата вчера от Европейския парламент препоръка Европейската комисия да преосмисли дали в България средствата от ЕС могат да бъдат използвани по правилата.
04 Април 2014 19:43
... да промени историческата си посока. Тя е ясна - съюз с Русия...

И какво, тогава ще спрат да крадат ли?
Още повече, че и сега сме в съюз с Русия, справка- приетият на първо четене законопроект за южен поток, с което нашите малоумници в НС пак се опитват да хитруват на дребно.
...да започнем с промяна на политическата си система...



Политическата система няма да се смени, докато ни управляват крадци.
По- точно, ще се смени, когато те решат, че това им е изгодно. А ние тук продължаваме да се плюем, един тегли към Русия, друг към ЕС, а тези горе си въртят далаверите
04 Април 2014 19:59
Общо погледнато, резолюцията е критична и към други държави, включително и към такива, които с охота ни предлагат уроците си по честност. Ето няколко примера:


Виж, това е похвално - за първи път Терзиев споменава, че критиките са към всички държави. Почти винаги българските журналисти споменават само предупрежденията или наказателните процедури спрямо България и премълчават за тези срещу други държави членки. Така волно или неволно създават впечатлението, че само България (плюс евентуално Румъния) е преследвана, наказвана, приковавана на позорния стълб и прочие глупости.

В действителност Сметната палата на ЕС проверява всички страни и публикува всяка година на 23 езика по 15-20 специални доклада, в които одиторите описват нарушенията във всички страни, не само в България. Докладите са качени на сайта и всеки може да ги прочете на какъвто език иска, стига наистина да иска да има собствено информирано мнение за нещата, а не просто да папагалства нечии чужди користни и злонамерени внушения.

Натисни тук
04 Април 2014 20:04
Альо, герберастите, в момента сме 2014-та година бе!
А наказанието е заради одита през 2012-та.
@баси инерцията.
04 Април 2014 20:18
Все си мисля, че причината за конкретния резил се корени още в управлението на Хан Аспарух.
(по една карикатура на Комарницки).
04 Април 2014 20:20
Терзиев, И ... да не паркираш на тротоара.
04 Април 2014 20:20
Визира се целият 7-годишен ериод драги съфорумци. Четете внимателно текста. Крали са и редищната тройна коалиция и бате ви Тиквоний, и тези също не остават о-назад.И имат нахалството да се натискат за власт.МИЗЕРНИЦИ.
04 Април 2014 20:24
"да промени историческата си посока. Тя е ясна - съюз с Русия."

И какво, тогава ще спрат да крадат ли?
Още повече, че и сега сме в съюз с Русия

Сприхав,
Ще ни крадат, докато не сменим политическата си система. Затова свързвам тези три думи с темата на статията.
Но това не е най-важното. Най-важното е винаги в заглавието - "България е в позорния ъгъл, на хляб и вода".

Защо сме там и докога ще бъдем?
Имаше преди едно поколение време преломен момент, в който трябваше да избираме между разпадащ се и очевидно слаб съюз и "нов", по-скоро неизпитан такъв. Между ОВД/СИВ и НАТО/ЕС. Тогава ни се струваше, че дори нямаме избор, че всичко е толкова очевидно...

Да, ама не. В историята, 25 или 50 години са примигване.
А нашата история е част от тази на славяните - могъщият племенен съюз, чиито наследници и в момента сме 300 милиона и владеем 1/5 от сушата и 2/5 от ресурсите й.
За това говоря и за това, че ние нямаме място в ЕС, освен "в позорния ъгъл, на хляб и вода". Там и "завинаги", докато сме в ЕС, и напълно заслужено.
Никой не уважава онези, които продават наследството си за паница леща
04 Април 2014 20:33
А наказанието е заради одита през 2012-та.
@баси инерцията.


Не е заради 2012 г., резолюцията е въз основа на

В него има специална точка, посветена на България, в която докладчикът Маркус Пийпър (ЕНП) припомня последния силно критичен мониторингов доклад за България от януари тази година и директно предлага ЕК да преразгледа еврофондовете за страната


Не е толкова важно заради чие правителство е тази резолюция, защото същата ще бъде и догодина, и по-догодина, и .... Някой съмнява ли се в това?
04 Април 2014 20:45
Сред любимите ми моменти във великата книга на "украинеца" Антон Семьонович Макаренко е, когато един от възпитателите се отказва от маслото в общата кухня.
Избира си да получава отделен дял от общата мазнина. Да, ама нещата бързо се променят и индивидуалната му дажба бързо става микроскопична в сравнение с общата

те така те и ние с "избора" си
и с причините да сме завинаги в позорния ъгъл на ЕС, на хляб и вода
04 Април 2014 20:47
България е длъжна да преосмисли историята си и да промени историческата си посока. Тя е ясна - съюз с Русия.

Тук напълзяха всякакви образи.....от някакви пленуми на БКП явно....1956-та година?
04 Април 2014 20:48
И трите правителства са в общия кюп, допринесъл да се омърси името на България като най-крадлива държава в Европа.


Едно малко българче, доведено от родителите си в Африканска държава, видяло местните и възкликнало "Ей тате, а какви са им циганите на тези?!"
04 Април 2014 20:51
Прякор Германец
Вид Потребител
Теми 42- Покажи
Мнения 1245 - Покажи
Санкционирани мнения 0
Край на последна санкция 2014-03-07 00:00:00
Регистриран на 2004-04-22 16:49:32
E-mail kaliyo4468@yahoo.com
Име
Пол Мъж
Лична страница
Държава Germany Пясно л....о , па нахъсано - иска набързо да покрие нормите и премийка ,ако може
04 Април 2014 20:56
Е това е най-крещящата равносметка от нашето присъствие в ЕО и НАТО, доброволното приемане на шоковата терапия, на съветите на всички западни гурута, на реформите, които ни наложи МВФ, на най- добронамереното ни коленичене пред едно посолство, пред многогодишния ни жалък и унизителен хленч за визи. Когато човек или народ загуби достоинството си, не му остава нищо друго. Остават една шепа охранени плужеци с офшорни сметки, шепа мераклии за престоящите евродепутатски места с по 40 000 еврозаплата, на месец. Всяка партийка е излъчила най- алчните, не най заслужилите, щото един майстор за вадене на тестици през гърлото отново сънува розовите си сънища като депутат. Тичайте хора узаконете европринцовете за своя сметка, и се сърдете само на себе си. В Брюксел започнаха протестите за социална справедливост в Европа, за достоен живот, ние сме пак в калта на безхаберието.
04 Април 2014 20:58
Пара,
мерси за информацията - бях я позабравил......
Благодаря и за рекламата - търсиш ли си работа като рекламен агент на презервативи?
04 Април 2014 21:03
Мамка му...едно време старите братя ни пращаха знаци и сигнали, ни спираха нефта. На всичко отгоре се бъзикахме с тях на Сънито
04 Април 2014 21:06
социалдемократъ -
04 Април 2014 21:09
търсиш ли си работа като рекламен агент на презервативи?
Губиш - няма да те рекламирам ...къс си и от кофти латекс . Ама то май по евронормите ви правят такива
04 Април 2014 21:21
Вярно е, че тя оценява изпълнението на бюджета през 2012 г., когато в България на власт бе правителството на Бойко Борисов, но предупредителният чл. 296 се основава на мониторинговия доклад на ЕК за 2012-2013 г., когато отговорността бе споделена между Борисов и настоящия премиер Пламен Орешарски,

Мдааа, докладът ,според Гугъл[DOC]
Трети мониторингов доклад Юни 2012 - Юни 2013 г. - Държавна ...
sacp.government.bg/.../Monitoringov%20doklad%20-%202012-2013-final...

обхваща цял месец от началото на управлението на Орешарски - достатъчен период за споделяне отговорностите, според автора...
Авторът пак дописа Еврокомисията, защо ли? Е, ясно, този път "И тези, и онези ,са маскари!".
/пак-Натисни тук/
04 Април 2014 21:53
To пак добре, че Бойчо асфалтира много пътища и междоблокови пространства, че и детски градини откриваше. През 2012 бяха най-мащабните плащания по програми за безработни. Станишката пак лапна властта, пак зейнаха дупките и пак спряха парите. Паталогично заболяване.
04 Април 2014 22:00
Уважаема Дорис,
благодаря ти и ще се опитам да се изразя още по-просто

Защо Крим се присъедини към Русия буквално за дни и като един човек? Нима за кримчаните има разлика между "руснаци" и "украинци"?
Дълбоко съм убеден, че в съзнанието на всеки кримски човек, двете са едно и също.
Може би са надделели формално-историческите аргументи? Крим е бил "Х" години руски, "Y" - украински, а Х е повече от Y?

Глупости, разбира се.
Украйна имаше едно поколение време, за да убеди поне половината хора, да гласуват за нея на референдум.
Не го направи, както не го прави и няма да го направи ЕС за България. Да, кръвта вода не става, но освен това има и много други неща, за да гласува някой българин "за" оставане в съюз, който го мрази и експлоатира по определение.
04 Април 2014 22:15
В азиатският митнически съюз какви са членските вноски?
04 Април 2014 22:19
Колко му е да сменим политическата система. Няма да сменяме елита я.
04 Април 2014 22:22
да гласува някой българин "за" оставане в съюз, който го мрази и експлоатира по определение.

Друже, запиши си го някъде на важно място: няма съюз в който е била България и който да я е мразил. Точно обратно - почти винаги са имали дисциплинираща роля. Чашата на отровата я сипват вътрешните гризачи и пиявици, наричани скромно продажници. Това късно го разбраха и в Брюксел.
04 Април 2014 22:25
Като новобранец в ЕС България едва ли може да надхитри
някого в злоупотребите с еврофондове. Тя върви по пътя, от който други отдавна са се върнали.

Естествено, че новобранците от Бг не могат да надхитрят западноевропейците, които отдавна са извървели своя път, по който "нашите политици" тепърва тръгват.
04 Април 2014 22:31
ес няма полезен ход и няма къде да шава.
А е резнал нещо от мизерните доходи на българите, моментално ще му се наложи да интегрира десетки хиляди циганьори.
04 Април 2014 22:38
Когато си само поетично грамотен и технологично неграмотен е трудно да осъзнаеш, че България е олигархично копие на Русия.
04 Април 2014 22:44
България е олигархично копие на Русия.

Возвысились в пятницу, это понятно. Но Болгарии на данный момент до Нигерии хотя бы добраться (невозможно, но подходяще для сравнения) .
04 Април 2014 22:46
Че ние и СЕГА сме на хляб и вода.
04 Април 2014 22:47
Я се успокой, колега.

это - мне? Может ознакомить вас с экономическими показателями Нигерии? И сравнить с болгарскими?
04 Април 2014 22:48
Может, ама не тук и сега.
04 Април 2014 22:49
Всичко което толкова много не ви харесва в България като олигархичен
модел сме го копирали от Русия , а не от Чехия например.
И след като не ви харесва защо се натискате за още?
04 Април 2014 22:50
Социалдемократът,
за смяна на политическата система.
Към Комунизъм! Нали?
04 Април 2014 22:50
Может, ама не тук и сега.

Почему?

Тут какой-то энгельс сравнивает модель Болгарии с Россией. Для меня как россиянина это обидно. Почему я должен молчать?
04 Април 2014 22:55
Не си длъжен да мълчиш, а просто да не сменяме темата.

Дали олигархичния модел е руски? Това не е моя теза. Считам, че в България няма олигарси, защото няма нефт

04 Април 2014 22:57
България е олигархично копие на Русия

Тук мислителят Енгелс е подходил огелпаейски се и вместо "олигархично" е искал да каже "трагико-комично", но го разбрахме
04 Април 2014 22:57
Не си длъжен да мълчиш, а просто да не сменяме темата.

Но ведь как раз эту тему поднимает энгельс? А вы негодуете, что отвечаю.

Я не хочу, чтобы в Россию плевал всякий кому не лень. Вы замечали, чтобы я трогал кого-то по сугубо болгарским темам (кроме Плевнелиева? )
04 Април 2014 22:59
Ясеново на мен тезии номера не минават. Това, че Русия има суровини които и позволяват да не изпадне до положението на България само доказва колко е технологично изостанала. И Русия и България доброволно се отказаха от технологичната емулация. Сега и Русия и България са еднакво технологично изостанали. Това е благодарение на Руския олигархичен модел, който успешно копирахме.
04 Април 2014 23:00
.
04 Април 2014 23:03
Отделен въпрос е, че тука има олигарси, но са микроскопични мравчици в сравнение с руските олигарси и западните акули. Трагични за България и комични за недостижимите им гранд "колеги".
04 Април 2014 23:05
Олигархи есть и в России, и в Болгарии, и на Украине, и в США, и в Англии. Но это не значит, что модель одна и та же.

Светослав Терзиев говорит о клептократии в Болгарии. Модель закосила под криминал.
04 Април 2014 23:06
Тормозчиян, за моя огромна изненада е най-неизненадан и наясно с процеса. Циничен поглед, но верен. Правилен извод, до който е стигнал по други пътища от моите, например.
04 Април 2014 23:06
Замечала. Енгелс е виновен. За Плевньо - каквото искаш казвай - повече от това, което той си направи, никой не може да му направи.

За Ес, позорния стълб и екзистенц-минимума е темата.
Аз ще се включа отново утре. Лека нощ.
04 Април 2014 23:11
Защо ЕС не критикува Чехия например? Защото Чехия направи всичко възможно и макар и не 100% успешно се пребори с Руския олигархичен модел. България заради тесните си връзки с Русия копира 100% Руския олигархичен домарксов преход към капитализъм. Докато не се освободим от извратения Руски модел ще търпим критика от ЕС.


04 Април 2014 23:12
ясенево, точно, като изключим мащабите. А ты не трогуйся Енгелься, он мислитель но можно есть и лихорадка
04 Април 2014 23:14
Опять повторюсь - модели у России и Болгарии - совсем различные. Русские олигархи работают и на благо России (кроме на самих себя) . Болгарские же олигархи работают только на себя. это очень важно иметь ввиду при оценке ситуации, так как они более ранимы.

Подобная ситуация возникла на Украине. Украинские олигархи не могли расчитывать на собственную страну и их выловили как зайцев, заставляя выполнять то, что нужно США (даже оплачивать майдан собственными средствами). В Болгарии ситуация подобная.

В России же нет. Получил санкцию, потерял деньги, но твое государство тебя поддержало. И, может быть, в конечном счете, ты выиграл.
04 Април 2014 23:19
Чехия ... успешно се пребори с Руския олигархичен модел.

Тука вече ми мирише на самогон. Чехия с нищо не се е "борила" а просто си остана Чехия. Със заводите, работните места, служебните почивни станции и им все тая дали наоколо е соц или кап. Просто не са малоумници като нашите катили, превърнали ни в индиански резерват или африканско гето близо до Манхатън.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД